3 موج سالانه آنفلوآنزا

3 موج سالانه آنفلوآنزا

سرشیر: سرشیر: یکی از سه موج سالیانه آنفلوآنزا در کشور که از اوایل مهر ماه تاخت و تازش را آغاز نموده بود، فروکش کرده، اما بگفته وزارت بهداشتی ها باید برای دو موج دیگر که در بهمن ماه امسال و اردیبهشت سال آینده رخ خواهند داد، از اکنون آماده بود.به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، به گفته کارشناسان سلامت کشور، امسال آنفلوآنزا شیوعش را در ایران خیلی زود شروع کرد؛ بنا بر این هم با فروکش کردن موارد مبتلاشدن و مرگ ناشی از کووید ۱۹ در کشور و همین طور با شروع فصل سرما و بازگشایی مدارس و دانشگاه ها، شاهد بروز و افزایش موارد آنفلوآنزا از اواخر شهریور ماه و ابتدای مهر ۱۴۰۱ در کشور بودیم.

بنابراین موج اول مبتلاشدن به آنفلوآنزا در حالی در کشور شروع شد که رعایت پروتکلهای بهداشتی به سبب کاهش موارد کرونا کم شده و در عین حال بازگشایی مدارس و دانشگاه ها نیز روند شیوع این بیماری را سرعت بخشیده بود. به همین دلیل هم بود که دکتر طلعت مختاری آزاد- مدیر لابراتوار ملی آنفلوآنزا و استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران در آبان ماه امسال در گفت و گو با ایسنا، اعلام نمود که ویروس غالب ما در کشور، آنفلوآنزا است و سوش های در گردش آن عمدتاً H۳N۲ و بعد هم H۱N۱ بوده و آنفلوآنزای نوع B شیوع خیلی کمتری دارد.
تاخت و تاز آنفلوآنزا در کشور
همچنین بگفته کارشناسان سلامت کشور، از آنجا که به سبب شیوع ویروس کرونا و همین طور رعایت بالای پروتکلهای ضدکرونایی، دو سال شیوع بیماری آنفلوآنزا را نداشتیم، همین موضوع موجب شد که امسال با فروکش کردن موارد مبتلاشدن به کرونا و کاهش رعایت پروتکلهای بهداشتی، به صورتی افزایش موارد آنفلوآنزا را شاهد باشیم. به همین دلیل هم عمده مراجعات سرپایی و بستری بیمارستان ها در مهر و آبان ۱۴۰۱ به مبتلایان به آنفلوآنزا اختصاص یافته بود؛ بطوریکه دکتر سعید کریمی معاون درمان وزارت بهداشت، در آبان ماه ۱۴۰۱، در گفت و گو با ایسنا اعلام نمود که روزانه ۳۰ هزار بیمار تنفسی بصورت سرپایی به بیمارستان های کشور مراجعه می کنند که شامل تمام بیماران تنفسی است. نمونه گیری ها نشان میدهد که بالای ۵۰ درصد از این افراد به آنفلوآنزا مبتلا هستند. همین طور روزانه حدود ۱۲۰۰ نفر بستری بیماران تنفسی را داریم که در بستری ها هم بالای ۵۰ درصدشان به آنفلوآنزا و کمتر از ۱۰ درصدشان به کرونا مبتلا هستند و بقیه هم به سایر بیماریهای تنفسی مبتلا هستند.

در همین بین بود که متخصصین عفونی کشور نیز نسبت به «شیوع عفونت میکروبی با پنوموکوک در کودکان» که روی آنفلوآنزا سوار می شد، هشدار دادند. بطوریکه دکتر فرهاد چوبدار- رییس بیمارستان کودکان علی اصغر دراین زمینه به ایسنا، اعلام نمود که بیماری عفونت میکروبی با پنوموکوک که بر روی آنفلوآنزا سوار می شود، در کودکان از شش ماهگی تا ۱۵ سالگی دیده می شود و عمده علت بروز آن هم این است که از داروهای آنتی بیوتیک و کورتون ها بصورت نادرست استفاده می شود. این عفونت ها بصورت ثانویه با آنفلوآنزا ایجاد می شوند.

در این زمینه بیشتر بخوانید:
ویژگی های پیک فعلی آنفلوآنزا در ایران
هشدار رییس بیمارستان علی اصغر درباره ی «شیوع عفونت میکروبی با پنوموکوک در کودکان»


موج اول آنفلوآنزا درحال فروکش
در عین حال از اواخر آبان ماه سال جاری بود که به تدریج متخصصان عفونی کشور و مسئولان سلامت، از کاهش موارد آنفلوآنزا در کشور آگاهی داده و اعلام نمودند که بطور کلی تعداد موارد آنفلوآنزا در کشور رو به کاهش است و از آنجا که روند سالیانه بیماریهای حاد تنفسی در کشور امسال زودتر شروع شد، طبعا زودتر هم رو به کاهش می گذارد. به همین دلیل هم دکتر حسین فرشیدی - معاون بهداشت وزارت بهداشت در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه موارد آنفلوآنزا در کشور ظرف دو هفته گذشته کاهش خوبی در سطح بیمارستان ها داشته است، اعلام نمود که هم اکنون موج آنفلوآنزا درحال فروکش کردن است و وضعیت بیمارستان های ما این مساله را نشان میدهد. بطوریکه آمارهای بیمارستانی ما کاهش شیوع را نشان میدهد. دو هفته قبل آمار آنفلوآنزا افزایش بسیار شدیدی را داشت، اما ظرف دو هفته کاهش خوبی حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد در سطح بیمارستان ها می بینیم.
۳ موج سالانه آنفلوآنزا
البته باید توجه کرد که طبق اعلام متخصصان و مسئولان بهداشتی حوزه سلامت، بروز سالیانه آنفلوانزا بطور معمول دارای سه موج است؛ موج اول بروز بیماری بطور معمول در ابتدای فصل پاییز رخ می دهد. موج دوم بطور معمول با شدت کمتر از اولی، در ماه های بهمن و اسفند بوده و موج سوم، در اردیبهشت ماه سال بعد رخ می دهد. به همین دلیل هم طبق اعلام وزارت بهداشت، دکتر شهنام عرشی- سرپرست مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت بر ضرورت آمادگی برای بروز موج دوم آنفلوآنزا در کشور تاکید و اعلام نموده است که بروز بیماری آنفلوانزا از اواخر مهرماه سال جاری شروع شد و در اواسط آبان ماه به اوج خود در موج اول رسید و اکنون در سیر نزولی پیک بروز اولیه این بیماری قرار داریم.

وی همین طور بر لزوم آمادگی برای بروز موج دوم این بیماری در بهمن ماه امسال اصرار کرد و اظهار داشت: در این جهت آموزش بهداشت فردی و اجتماعی با تأکید بر استفاده از ماسک، به ویژه در اماکن بسته و بدون تهویه، شست وشوی مرتب دست ها، تهویه مناسب، خصوصاً در اماکن تجمعی، انجام واکسیناسیون آنفلوانزا در گروههای هدف و اولویت دار، بسیار لازم است.

به گفته عرشی، به سبب احتمال مبتلاشدن به بیماری در تمام فصول سال، انجام واکسیناسیون آنفلوانزای سالیانه منوط به انجام آن تنها در اوایل مهر ماه نبوده و در هر زمانی از سال و برای گروههای اولویت دار، باتوجه به دسترسی به واکسن آنفلوانزا، الزامی و لازم است.

وی همین طور از مردم خواست که در صورت علامت دار بودن به پزشک مراجعه و از مصرف خودسرانه دارو و خوددرمانی پرهیز کنند. مبتلایان به آنفلوآنزا نیز تا رفع علامت های حاد بیماری، در محل کار و مدرسه حاضر نشوند.
پیش بینی احتمال افزایش موارد کرونا در زمستان
در عین حال علاوه بر خطر دو موج دیگر آنفلوآنزا، کارشناسان حوزه سلامت از احتمال افزایش موارد کرونا در زمستان خبر می دهند؛ موضوعی که البته وزارت بهداشتی ها نیز نسبت به آن نگرانی هایی دارند. بطوریکه وزارت بهداشتی ها اعلام می کنند که آمار کاهشی کرونا در کشور، ممکنست شرایط را اینطور تداعی کند که کرونا دیگر تمام شده است، اما این در حالیست که وضعیت مبتلاشدن و مرگ ومیر در بعضی کشورها هم در سطح آسیا و هم در سطح اروپا، باردیگر افزایشی بوده است. بطوریکه دکتر حسین فرشیدی- معاون بهداشت وزارت بهداشت به ایسنا، اظهار داشت: در کشورهایی مانند ژاپن، چین و... آمارهای بسیار بالایی گزارش شده است. در یک هفته گذشته ژاپن بالای ۶۰۰ هزار مورد مثبت کرونا داشت. در عین حال میزان مرگ ومیر در کشورهایی مانند انگلستان، اسپانیا، آمریکا و... نیز بالا رفته و بالای ۱۵۰ نفر در هفته است. بدین سبب باید بدانیم کرونا تمام نشده و اگر مقداری بی دقتی نماییم، ممکنست سراغ ما هم بیاید.

بنابراین آنطور که کارشناسان حوزه سلامت پیش بینی می کنند، باتوجه به افزایش موارد کرونا در کشورهای اروپایی و آسیایی، احتمال افزایش موارد کرونا در زمستان در کشور ما هم وجود دارد. بدین سبب باید برای روزهای سرد زمستان که ممکنست همراه با افزایش شیوع ویروس کرونا و شروع موج دوم آنفلوآنزا باشد، آماده باشیم و همچنان رعایت پروتکلهای بهداشتی مانند استفاده از ماسک، شست وشوی دست ها، رعایت فاصله و تهویه مناسب هوا خصوصاً در فضاهای سر بسته را جدی بگیریم و در عین حال از تزریق دزهای یادآور واکسن کرونا و همین طور تزریق واکسن آنفلوآنزا خصوصاً برای گروههای در معرض خطر و افراد مبتلا به بیماریهای زمینه ای غافل نشویم.

منبع:

1401/09/18
12:52:44
5.0 / 5
504
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر