افزایش مرگ و میر انسانی ناشی از هاری

افزایش مرگ و میر انسانی ناشی از هاری

سرشیر: به گزارش سرشیر، رییس گروه مدیریت بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، با اشاره به افزایش مرگ و میر انسانی ناشی از هاری بر لزوم کنترل جمعیت سگ های بلاصاحب اصرار کرد و اظهار داشت: باتوجه به تعداد قابل توجه ابتلای حیوانات عامل گزش به بیماری هاری در سال گذشته، بنظر می رسد اقدامات و کارهایی که هر ساله برای پیش گیری از حیوان گزیدگی در کشور به انجام می رسد به حد کفایت موثر و کارآمد نبوده است.


دکتر بهزاد امیری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که از سال ۲۰۰۷ روز ۲۸ سپتامبر مصادف با سالگرد درگذشت لوئی پاستور (کاشف واکسن هاری) روزجهانی هاری نام گذاری شده است، اظهار داشت: امسال یعنی ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۲ شانزدهمین سالروز جهانی هاری است. هدف از نامگذاری روز هاری، ایجاد فرصتی برای آموزش و افزایش آگاهی کلیه افراد جامعه درباب بیماری هاری و جلب حمایت و مشارکت کلیه اقشار جامعه و همین طور ایجاد تعهد و هماهنگی در سازمان ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی برای پیش گیری از حیوان گزیدگی و کنترل و حذف بیماری هاری در جوامع بشری است.
وی ادامه داد: هر ساله بمنظور ارتقای هماهنگی و هدفمند کردن کارهای مقابله با بیماری هاری و افزایش آگاهی عمومی، شعاری برای روز جهانی هاری در نظر گرفته می شود. شعار روز جهانی هاری در سال ۲۰۲۲ طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت "پایان مرگ ناشی از هاری با رویکرد سلامت واحد" است. انتخاب این شعار نشان دهنده اهمیت مشارکت، همکاری و هماهنگی بین بخشی در تحقق اهداف برنامه راهبردی جهانی پیشگیری و کنترل هاری است. هدف اصلی برنامه راهبردی جهانی پیشگیری و کنترل هاری که از طرف سازمان جهانی بهداشت، سازمان جهانی بهداشت حیوانات و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد تدوین شده است، "به صفر رساندن مرگ انسان به سبب هاری ناشی از گزش سگ تا سال ۲۰۳۰ میلادی است.
او با تأکید بر این که این هدف مشتمل بر استراتژی هایی است، اظهار داشت: استراتژی اصلی در این برنامه شامل آموزش و اطلاع رسانی جامعه، بهبود و ارتقای نظام مراقبت حیوان گزیدگی و بیماری هاری، دسترسی خدمات پیشگیری بعد از تماس برای همه، واکسیناسیون دسته جمعی سگ ها (طبق مستندات موجود در صورتیکه ۷۵ درصد جمعیت سگ ها برضد بیماری هاری واکسینه شوند، احتمال بروز و انتقال بیماری در جمعیت سگ ها و به تبع آن در انسان نزدیک به صفر خواهد رسید) است.
امیری با اشاره به روند رو به رشد سالیانه تعداد موارد حیوان گزیدگی و مرگ ناشی از هاری، اشاره کرد: طی سال قبل بیش از ۲۶۰ هزار مورد حیوان گزیدگی و ۱۶ مورد مرگ انسانی ناشی از مبتلاشدن به بیماری هاری گزارش شده است. امسال نیز تا حالا ۷ مرگ ناشی از هاری در کشور ثبت شده است.
وی ادامه داد: باتوجه به تعداد قابل توجه ابتلای حیوانات عامل گزش به بیماری هاری در سال گذشته، بنظر می رسد اقدامات و کارهایی که هر ساله توسط دستگاه های متولی برای پیش گیری از حیوان گزیدگی در کشور به انجام می رسد به حد کفایت موثر و کارآمد نبوده و در صورت استمرار این وضعیت همچنان با تحقق هدف به صفر رساندن مرگ انسان به سبب هاری ناشی از گزش سگ فاصله خواهیم داشت و تبعات ناشی از آن تحدید سلامت عمومی و افزایش هزینه های سیستم سلامت است، روز به روز افزوده خواهد شد.
او بیماری هاری را نوعی عفونت ویروسی دستگاه اعصاب مرکزی معرفی نمود و اظهار داشت: هاری بین حیوان و انسان قابل انتقال است که به طور معمول بواسطه گزش حیوان هار به انسان منتقل می شود و در صورت بروز علایم بیماری در انسان متاسفانه همیشه (۱۰۰ درصد) کشنده است. ولی خوشبختانه با وجود کشندگی بالای این بیماری، در صورت انجام کلیه مراحل پیشگیری و درمان بیماری همچون شتشوی صحیح محل گزش با آب و صابون و تزریق سرم و واکسیناسیون بموقع و کامل می توان از مبتلاشدن به هاری پیشگیری کرد.
او درباره ی حقایق کلیدی در مورد بیماری هاری، اشاره کرد: هاری یک بیماری ویروسی قابل پیشگیری با واکسن است که در بیش از ۱۰۰ کشور جهان رخ می دهد. سالانه ۵۹۰۰۰ مرگ انسان به سبب مبتلاشدن به بیماری هاری در جهان رخ می دهد. متاسفانه ۴۰ درصد از افراد گاز گرفته شده توسط حیوانات مظنون به هاری، کودکان زیر ۱۵ سال هستند.
وی با اعلان اینکه سگ ها عامل بیش از ۹۰ درصد موارد حیوان گزیدگی و انتقال بیماری هاری و مرگ ناشی از آن در انسان هستند، اظهار داشت: حذف هاری بوسیله پیش گیری از گزش سگ و انجام واکسیناسیون سگ ها امکان پذیر است. شستشوی فوری و کامل زخم با آب و صابون بعد از تماس با یک حیوان مظنون به هاری به مدت ۱۵ دقیقه برای هر زخم، بسیار مهم و حیاتیست و می تواند زندگی را نجات دهد.
او هدف کلی در برنامه کنترل هاری طبق اعلامیه سازمان جهانی بهداشت را حذف تمامی موارد مرگ انسانی در اثر مبتلاشدن به بیماری هاری ناشی از گزش سگ تا سال ۲۰۳۰ معرفی نمود.
امیری همین طور به ذکر سفارش هایی جهت پیشگیری و کنترل حیوان گزیدگی و بیماری هاری پرداخت و افزود: از نزدیک شدن به سگ های ولگرد و بدون صاحب بپرهیزید، چونکه بیشترین موارد حیوان گزیدگی انسان ها توسط سگ ها روی می دهد. همین طور از غذا دادن به سگ ها و گربه های بلاصاحب و ولگرد پرهیز کنید، برای اینکه که خودرا در معرض حمله احتمالی آنها قرار می دهید و همین طور موجبات زالد و ولد بی رویه آنها فراهم می شود.
وی ادامه داد: از آزار و اذیت و نزدیک شدن به حیوانات پرهیز کنید چونکه سایر حیوانات اهلی و وحشی نیز می توانند آلوده به ویروس هاری باشند و در صورت گزش احتمال مبتلاشدن به بیماری هاری وجود دارد. باید بدانید که پنجه کشیدن گربه (به علت لیسیدن پنجه) همانند گاز گرفتگی شمرده می شود و نیازمند درمان پیشگیری هاری است. در صورت نگهداری سگ و گربه باید نسبت به واکسینه کردن سالانه آنها اقدام کنید.
او در آخر باردیگر اشاره کرد: شستشوی محل حیوان گزیدگی با آب و صابون نخستین قدم جهت پیش گیری از مبتلاشدن به بیماری هاری است. در صورت بروز گزش و یا تماس با حیوانات که منجر به مجروح شدن و یا خراش پوستی شد، بلافاصله به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید.
منبع:

1401/07/08
08:48:28
5.0 / 5
272
تگهای خبر: آموزش , بهبود , بهداشت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر