جولان قاتل سلامتی در جهان

جولان قاتل سلامتی در جهان

سیگار را میتوان چراغ سبزی برای سایر اعتیادها و اولین گام به سمت معتاد شدن افراد دانست؛ موضوعی که به تدریج زوال جسم و روان فرد را هدف قرار می دهد و در نهایت سلامت و امنیت جامعه را هدفگذاری می کند. به راستی چاره چیست و قانون گذاران باید محدودیت ها را از چه سنی وضع کنند؟


امروزه استعمال دخانیات بخصوص سیگار به معضلی برای کشورهای مختلف جهان تبدیل گشته که خود یک دلیل اصلی مرگ ومیر به شمار می رود؛ اعتیادی که به صورت معمول از سیگار و تنباکو آغاز می شود و در نهایت از این درگاه به مواد مخدر خطرناک تر می رسد.
امروزه استعمال دخانیات بخصوص سیگار به معضلی برای کشورهای مختلف جهان تبدیل گشته که خود یک دلیل اصلی مرگ ومیر به شمار می رود؛ اعتیادی که به صورت معمول از سیگار و تنباکو آغاز می شود و در نهایت از این درگاه به مواد مخدر خطرناک تر می رسد. خطرات ناشی از استعمال دخانیات را میتوان از چند بُعد مورد واکاوی قرار داد که اولین ضررهای آن متوجه جسم فرد معتاد است. مهم ترین عامل خطر سرطان ریه، استعمال دخانیات و سیگار است. سرطان دهان، گلو، حنجره، مری، روده، مثانه، دهانه رحم، کلیه، کبد، معده و لوزالمعده هم از دیگر سرطان هایی است که مصرف سیگار در ایجاد آنها نقش قابل ملاحظه ای دارد.
افزون بر تخریب جسم، زوال روان فرد و سپس خانواده و جامعه هدف گذاری می شوند. ازاین رو فردی که می توانست نیروی فعال و مفید برای اجتماع باشد به بزهکاری تبدیل گشته که سلامت و امنیت جامعه را مختل می کند.
کارشناسان ضمن بررسی ریشه ها و نتایج اعتیاد، راهکارهایی را برای ترک آن پیشنهاد می کنند و در زمینه قانون گذاری هم معتقدند با عنایت به اعتیاد روز افزون به مواد مخدر در سنین پایین، قوانین بیشتر باید متوجه افراد کم سن وسال باشد.
سیگار نابودگر تدریجی جسم و روان
نخستین هدف خطرات و صدمه های ناشی از استعمال سیگار و تنباکو متوجه سلامت جسم و روان فرد است که شایع ترین صدمه ها عبارتند از: سرطان ریه، سرطان دهان، گلو، حنجره، مری، روده، مثانه، دهانه رحم، کلیه، کبد، معده و لوزالمعده. البته این تنها بخش کوچکی از صدمه ها به شکار می رود.
بنابراین سیگار منجر به بیماری و ناتوانی شده و حدودا به همه اعضای بدن صدمه می رساند و به نوشته پایگاه «مراکز کنترل و جلوگیری از بیماری» (CDC)، بیشتر از ۱۶ میلیون آمریکایی با بیماری هایی با منشا سیگار زندگی می کنند. به ازای هر فردی که به سبب استعمال دخانیات جان خویش را از دست می دهد، دست کم ۳۰ نفر با یک بیماری جدی در رابطه با سیگار زندگی می کنند.
سیگار سبب سرطان، بیماری قلبی، سکته مغزی، بیماری های ریوی، دیابت و بیماری مزمن انسدادی ریه می شود که شامل آمفیزم و برونشیت مزمن است. سیگار همینطور خطر مبتلا شدن به سل، بیماری های چشمی خاص و مشکلات سیستم ایمنی همچون آرتریت روماتوئید را بیشتر می کند.
قرار گرفتن در معرض دود سیگار هر سال منجر به مرگ ۴۱ هزار نفر در بزرگسالان غیرسیگاری و ۴۰۰ مرگ در نوزادان در هر سال می شود. به عبارتی دود دست دوم (دود ساخته شده توسط افراد سیگاری) سبب سکته مغزی، سرطان ریه و بیماری عروق کرونر قلب در بزرگسالان می شود. کودکانی که در معرض دود سیگار هستند، در معرض خطر مبتلا شدن به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، عفونت های حاد تنفسی، بیماری گوش میانی، آسم شدیدتر، علایم تنفسی و کندی رشد ریه هستند.
کودکانی که در معرض دود سیگار هستند، در معرض خطر مبتلا شدن به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، عفونت های حاد تنفسی، بیماری گوش میانی، آسم شدیدتر، علایم تنفسی و کندی رشد ریه هستند. روزنامه «گاردین» هم «آسیب حاد ریوی» را در پیوند با صدمه های ناشی از استعمال دخانیات برجسته کرد و نوشت: شورای سیگار و سلامت استرالیا بعد از مطالعه جامع ترین بررسی که تابحال در مورد زیان های استعمال، فروش و تبلیغ سیگارهای الکترونیکی در جوانان صورت گرفته، تصریح کرد که استفاده از آن باید توسط دولت ها ممنوع شود.
این بررسی که توسط محققان مرکز اپیدمیولوژی و سلامت جمعیت دانشگاه ملی استرالیا انجام شد، شواهد قطعی در خصوص این که سیگارهای الکترونیکی سبب مسمومیت، جراحات، سوختگی و مسمومیت فوری از راه استنشاق را نشان داد. افزون بر آن، مشخص شد این سیگارها باعث تشنج در افراد می شوند و همینطور بر خلاف تصور عموم استفاده از آنها هم مانند سیگارهای معمولی منجر به اعتیاد می شود.
مواردی که اشاره شد تنها متوجه سلامت فرد و خطرات پیش روی آن بود اما مسئله مهمتر اثرگذاری اعتیاد شخص بر خانواده و جامعه است.
بُرد دخانیات از خانواده تا جامعه
گرایش به سمت سیگار نوعی رفتار پرخطری به حساب می آید که دود آن به چشم خانواده و جامعه می رود و اجتماع مردم بعنوان اولین قربانی، غرق در دود سیگاری ها می شوند.
افزایش شمار معتادان، قدرت تولید یک جامعه و رشد مادی و معنوی آنرا کم می کند و در نتیجه در زمان کوتاهی یک جامعه پویا و فعال به جامعه ای ایستا تبدیل می شود و در نتیجه همه فرصت های موجود در جامعه به تهدید تبدیل گشته و جامعه را فلج می کند. در مجموع برآیند کلی سیگار صدمه زاست و اثرات بزهکاری را در محیط اجتماعی به جا می گذارد.
تارنمای «نیکورت» با تکیه بر این که «سیگار همه را تحت تأثیر قرار می دهد»، نوشت: سیگار یک عامل مهم در افزایش احتمال ناباروری است. ازاین رو با ترک آن میتوان خیلی از مشکلات در این حوزه را کم کرد.
سیگار یک عامل مهم در افزایش احتمال ناباروری است. ازاین رو با ترک آن میتوان خیلی از مشکلات در این حوزه را کم کرد. از سوی دیگر سیگار بر فرزندان در یک خانواده هم تأثیر می گذارد. یک نظرسنجی که اخیرا انجام شده، نشان داد ۹۸ درصد از کودکان آرزو داشتند والدینشان سیگار را ترک کنند و نزدیک به نیمی از آنها گفتند سیگار کشیدن والدینشان سبب ایجاد احساس بیماری در آنها می شود.
بچه ها در مدرسه با خطرات سیگار کشیدن برای سلامتی آشنا می شوند. این امر آنها را درباره سلامت والدینشان نگران می کند. استعمال سیگار در حضور فرزندان سلامت آنها را هم به سبب استعمال دود غیرفعال و دست دوم به خطر می اندازد.
سیگار کشیدن افراد نزدیک به فرد سیگاری را در معرض خطر طیف وسیعی از بیماری های بالقوه همچون سرطان، بیماری قلبی، مننژیت، برونشیت و ذات الریه قرار می دهد. در واقع دود دست دوم احتمال ابتلای افراد غیر سیگاری به سرطان ریه و بیماری قلبی را بیشتر می کند. حقیقت اینکه، فاصله ایمنی که رعایت آن باعث کاهش صدمه های ناشی از دود بازدم ساخته شده توسط برای افراد غیر سیگاری شود، وجود ندارد.
با توجه به نتایج فردی و بخصوص اجتماعی ناشی از اعتیاد به سیگار و مواد مخدر، ایجاد سازوکارهای قانونی از مجاری قوه قانونگذاری هر کشور ضروری به نظر می آید.

دود دست دوم احتمال ابتلای افراد غیر سیگاری به سرطان ریه و بیماری قلبی را بیشتر می کند.سازوکارهای قانونی برای مقابله با استعمال دخانیات
استعمال سیگار می تواند بعنوان یک عامل و بستری برای آغاز اعتیاد به مواد مخدر باشد. نزدیکی سن شروع مصرف دخانیات و مواد مخدر و شمار زیاد افراد سیگاری و معتاد به این مواد ضرورت اقدامات پیشگیرانه و لزوم ترک مصرف دخانیات را در سنین پایین یادآور می کند.
لزوم اجرای درست و دقیق قوانین کنترل دخانیات نه تنها در کاهش صدمه های ناشی از مصرف این ماده موثر است بلکه باعث کاهش آمار مبتلایان به مواد مخدر در آینده و عوارض وخیم آن می شود.
روزنامه «گاردین» در گزارشی به قانون گذاری در چند کشور مختلف جهان در جهت مقابله با استعمال سیگار و تنباکو اشاره نمود و نوشت: یکم ژانویه(۱۱دی ماه) ۲۰۰۰ تاریخ مهمی در بروکلاین ماساچوست است. در این شهر فروشندگان محصولات تنباکو به صورت قانونی از فروش این دست از محصولات و سیگارهای الکترونیکی به متولدین بعد از سال ۲۰۰۰ منع شده اند.
این قانون سالجاری میلادی بعد از رای گیری در نوامبر(آبان-آذر) ۲۰۲۰ به اجرا درآمد و بروکلاین را به اولین شهر ایالات متحده تبدیل کرد که چنین قانونی را اجرا می کند. مسؤلان امیدوارند نسل جوان با این ممنوعیت ها به تدریج سیگار کشیدن را کنار بگذارند.
البته با عنایت به نزدیکی شهر به دیگر حوزه های قضایی که فروش محصولات تنباکو در آنها قانونی می باشد، معلوم نیست که اجرای این سیاست در بروکلاین چقدر موثر خواهد بود. اما پیشنهادهای مشابهی که اغلب بعنوان سیاست هایی برای «نسل های بدون تنباکو» (TFG) نامیده می شوند، حالا در سطح ملی توسط چند کشور مورد بررسی قرار دارند.
نیوزیلند مقرر است سال جاری قانونی را معرفی نماید که از زمان اجرایی شدن آن در سال ۲۰۲۳، خرید محصولات تنباکو را برای افراد ۱۴ ساله و کمتر به صورت قانونی ممنوع می کند. برخلاف بروکلاین، سیاست نیوزیلند شامل ممنوعیت فروش سیگار الکترونیکی نخواهد شد.
قانونگذاران دانمارکی هم درحال بررسی پیشنهاد مشابه برای کسانی هستند که بعد از سال ۲۰۱۰ به دنیا آمده اند. همینطور در ماه های اخیر وزارت بهداشت مالزی و سنگاپور هم تصمیم خویش را برای پیروی از نیوزیلند در زمینه منع تنباکو اعلام نموده اند.
افزون بر لزوم قانون گذاری درست و بموقع، باید نیم نگاهی هم به دیدگاه های کارشناسان داشت که برای ترک سیگار و رهایی از اعتیاد چه راهکارهایی را پیشنهاد می کنند.
نکات کلیدی درباره ترک سیگار
به علت اعتیادآور بودن نیکوتین، ترک سیگار سبب علائمی همچون اضطراب، بی تابی، افسردگی، چاقی و غیره می شود با این حال، ترک سیگار هیچ خطری برای فرد به همراه ندارد. مهم نیست چند سال دارید یا چند سال سیگار می کشیدید، ترک سیگار در هر زمانی سلامت شما را بهبود می بخشد.
ترک سیگار هیچ خطری برای فرد به همراه ندارد. مهم نیست چند سال دارید یا چند سال سیگار می کشیدید، ترک سیگار در هر زمانی سلامت شما را بهبود می بخشد. وقتی سیگار را ترک می کنید، سال ها به زندگی خود اضافه می کنید، راحتتر نفس می کشید، انرژی بیشتری خواهید داشت و در هزینه خود صرفه جویی می کنید. همینطور همان گونه که اشاره شد، خطر مبتلا شدن به سرطان، حمله قلبی، سکته مغزی و بیماری های ریوی پس از ترک سیگار به صورت چشمگیری کاسته می شود.
وبسایت «مدیکال نیوز تودی» در مقاله ای به این مورد پرداخت و نوشت: مهم ترین موضوعی که باید به آن توجه کرد این است که ترک سیگار به معنای شکستن چرخه اعتیاد و از اساس سیم کشی باردیگر مغز برای توقف هوس استفاده مجدد از نیکوتین است. ازاین رو برای موفقیت در این تلاش، افراد باید برنامه ای دقیق و مشخص برای غلبه بر هوس ها و محرک ها داشته باشند.
هر چه یک فرد سیگاری زودتر تصمیم به ترک بگیرد، سریع تر خطر مبتلا شدن به سرطان، بیماری های قلبی و ریوی و دیگر بیماری های در رابطه با سیگار را می کاهد.
این تارنما یک «جدول زمانی» بسیار مهم عرضه می دهد که در ادامه خلاصه ای از آن خواهد آمد:
۱_ ۲۰ دقیقه بعد از کشیدن آخرین سیگار، ضربان قلب کاسته شده و به حالت عادی باز می گردد. فشار خون آغاز به کاهش کرده کند و گردش خون آغاز به بهبود می کند.
۲_ بعد از ۱۲ ساعت بدون سیگار، بدن خویش را از مونوکسید کربن اضافی ناشی از سیگار پاک می کند. سطح مونوکسید کربن به حالت عادی باز می گردد و سطح اکسیژن بدن افزایش خواهد یافت.
۳_ در مدت یک روز بعد از ترک سیگار، فشار خون فرد آغاز به کاهش می کند و خطر مبتلا شدن به بیماری قلبی ناشی از فشار خون بالا ناشی از سیگار را می کاهد. در همین مدت کوتاه، سطح اکسیژن فرد افزایش می یابد و انجام فعالیتهای بدنی و ورزش آسان تر می شود.
۴_ سیگار به پایانه های عصبی مسئول حس بویایی و چشایی صدمه می رساند. در کمتر از ۲ روز بعد از ترک، فرد امکان دارد با بهبود این اعصاب متوجه حس بویایی قوی و طعم های واضح تر شود.
۵_ در مدت یک ماه، عملکرد ریه فرد آغاز به بهبود می کند. با بهبودی ریه ها و بهبود ظرفیت ریه ها، افراد سرفه و تنگی نفس کمتری نسبت به پیش خواهند داشت. استقامت ورزشی افزایش پیدا کرده و این افراد توانایی از سر گرفتن فعالیتهای قلبی عروقی مانند دویدن و پریدن را خواهند داشت.
۶_ بعد از ۵ سال ترک سیگار، بدن به اندازه کافی خویش را بهبود می بخشد تا عروق و رگ های خونی باردیگر آغاز به گشاد شدن کنند. این گشاد شدن به این مفهوم است که احتمال لخته شدن خون کمتر است و خطر سکته را می کاهد. خطر سکته مغزی هم در ۱۰ سال آینده با بهبودی بیشتر بدن کاهش خواهد یافت.
۷_ بعد از ۱۰ سال، شانس ابتلای فرد به سرطان ریه و مرگ ناشی از آن در مقایسه با فردی که به سیگار کشیدن ادامه می دهد، حدودا به نصف کاسته می شود. در این زمان همینطور احتمال مبتلا شدن به سرطان دهان، گلو یا پانکراس به میزان قابل توجهی کاسته شده است.
۸_ در نهایت بعد از ۱۵ سال، خطر ابتلای افراد سیگاری سابق به بیماری های قلبی- عروقی، سرطان و ریه به سطح فردی می رسد که هیچگاه در زندگی خود سیگار نکشیده است.
پی نوشت:

https: //www.cdc.gov/tobacco/basic_information/health_effects/index.htm#: ~: text=Smoking%۲۰causes%۲۰cancer%۲C%۲۰heart%۲۰disease، immune%۲۰system%۲C%۲۰including%۲۰rheumatoid%۲۰arthritis

https: //www.theguardian.com/society/۲۰۲۲/apr/۰۷/call-to-ban-vaping-for-young-australians-after-review-concludes-it-causes-acute-lung-injury

https: //www.nicorette.com.au/get-ready-to-quit/smoking-affects-everyone

https: //www.theguardian.com/society/۲۰۲۲/apr/۱۷/total-ban-could-this-be-the-last-generation-of-smokers

https: //www.medicalnewstoday.com/articles/۳۱۷۹۵۶#timelineمنبع:

1401/03/04
10:55:42
5.0 / 5
293
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر