۳ عامل افزایش دهنده خطر مبتلاشدن به آلزایمر

۳ عامل افزایش دهنده خطر مبتلاشدن به آلزایمر

سرشیر: سه فاکتور در دوران میانسالی احتمال مبتلاشدن به آلزایمر را می افزایند.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، تعدادی از عوامل سبک زندگی می توانند خطر مبتلاشدن به زوال عقل را تحت تاثیر قرار دهند و در یک مطالعه جدید به با اهمیت ترین تهدیدات این روزهای شهروندان آمریکایی اشاره می کند که عبارتند از: چاقی، عدم تحرک بدنی و عدم گرفتن مدرک دیپلم.
متخصصان دریافتند که تنها در دهه گذشته در ایالات متحده، تغییراتی در مهم ترین عوامل خطرزای زوال عقل مشاهده شده که البته این تغییرات مرتبط به سبک زندگی و قابل اصلاح هستند. در سال ۲۰۱۱، این سه عامل مهم عبارت بودند از عدم فعالیت بدنی، افسردگی و استعمال سیگار.
امروز، کم تحرکی همچنان در بین سه عامل اول قرار دارد اما چاقی در میانسالی و سطح پایین تحصیلات (عدم فارغ التحصیلی از مقطع دبیرستان) جایگزین دو فاکتور دیگر شده است.
همین طور این مطالعه نشان داد که سه فاکتور اصلی خطرزا برای همه یکسان نیست: عوامل خطرزای اصلی و قابل تغییر در بروز زوال عقل تا حدودی بسته به نژاد و قومیت متفاوت می باشد.
چاقی عامل شماره یک در بین بزرگسالان سفیدپوست، سیاه پوست و بومیان آمریکا بوده در حالی که ورزش نکردن بزرگترین تهدید برای آمریکایی های آسیایی تبار بود. در همین حال، در بین آمریکایی های اسپانیایی تبار، سطح پایین تحصیلات بعنوان مهم ترین عامل خطرزای قابل تغییر شناخته شد.
متخصصان آمریکایی اظهار داشتند: نتایج بررسی ها نشان میدهد که افراد ممکنست بتوانند خطر مبتلاشدن به آلزایمر و انواع دیگر زوال عقل را با پیروی از یک سبک زندگی سالم کاهش دهند.
بزرگ ترین عامل خطر در بروز آلزایمر و سایر انواع زوال عقل، افزایش سن است که نمیتوان آنرا تغییر داد. ژنتیک نیز یکی دیگر از شاخصهای اصلی و غیرقابل تغییر است. بطور مثال، افرادی که دارای یک نوع ژن موسوم به APOE۴ هستند، نسبت به اشخاص دیگر بیشتر در معرض مبتلاشدن به آلزایمر قرار دارند.
به گزارش هلث دی نیوز، با این وجود متخصصان تاکید دارند که حدود ۴۰ درصد از موارد زوال عقل در سراسر جهان را می توان به عوامل خطرزای قابل اصلاح نسبت داد که شامل سه مورد ذکر شده بعلاوه عواملی مانند فشار خون بالا، دیابت، مصرف مواد الکلی و کاهش شنوایی است.
منبع:

1401/02/22
11:32:07
5.0 / 5
188
تگهای خبر: افسردگی , تخصص , چاقی , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر