4 بهمن ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان ها

4 بهمن ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان ها

سرشیر: ایرنا- آخرین تغییرات در نقشه رنگ بندی شهرستان های کشور برپایه روند میزان بستری نشان داده است که رنگ نارنجی به نقشه بازگشته و افزایش موارد بستری، زنگ خطری برای شکل گیری موج ششم است بگونه ای که حالا ۴۰۳ شهرستان در وضعیت آبی، ۴۴ شهرستان زرد و یک شهرستان نارنجی است.


در حالی سازمان جهانی بهداشت از آغاز مرحله جدید همه گیری کووید-۱۹ با سویه اُمیکرون در اروپا اطلاع داده که می تواند نظریه نزدیک بودن آخر این همه گیری را تایید کند اما در بعضی از کشورها همچون ایران بار دیگر رنگ بندی کرونا نشان بازگشت تدریجی و خاموش این ویروس شاخدار دارد و از طرف دیگر نگرانی دیگری ناشی از شیوع امیکرون بخصوص در میان کودکان در میان کادر درمان به گوش می رسد.
این مسئله ای است که دکتر مجید مختاری عضو کمیته علمی کشوری کووید۱۹ آنرا تایید کرده که سویه اومیکرون به هیچ وجه با سویه های قبلی حتی دلتا قابل قیاس نیست و هم اکنون شاهد مبتلا شدن و بستری تعداد زیادی از کودکان به این سویه در بسیاری کشورها هستیم. هم اکنون تعداد بستری کودکان بر اثر مبتلا شدن به سویه جدید اومیکرون در چند کشور بیداد می کند، شیوع اومیکرون در بعضی کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی تعداد بستری های کودکان را به صورت قابل ملاحظه ای افزایش داده است.
این فوق تخصص ریه و فلوشیپ مراقبت های ویژه اعلام نموده که با توجه به این که تعداد تخت های بستری و آی سی یو بخصوص برای کودکان در بیمارستان های ایران محدود است، در صورت بروز پیک اومیکرون در کشور، این مساله می تواند همه را گرفتار مشکلات جدی کند.
سویه اومیکرون کووید ۱۹ که از روز ۲۸ آذرماه وارد ایران شد، بیشترین نگرانی را برای خانواده هایی به وجود آورده است که فرزندان کمتر از ۱۲ سال دارند.
دکتر حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کرونا هم اعلام نموده است باتوجه به روند افزاینده تعداد موارد مثبت مبتلا به اُمیکرون در سرتاسر کشور به نظر می آید که نزدیک به پیک اُمیکرون باشیم. باتوجه به مطالعاتی که در مورد اثرات واکسیناسیون انجام شده، سفارش کمیته علمی این است که مردم سریعا نوبت سوم واکسن کرونا را تزریق کنند چونکه تزریق دُز سوم، می تواند بیشتر از ۸۰ درصد از بستری شدن در بیمارستانها پیشگیری کند. همینطور واکسیناسیون کارکنان سازمانها و ادارات دولتی، باید الزامی شود.
البته نباید از بازگشت کرونا و شیوع آن در کشور غافل شویم چون که مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از بازگشت مجدد رنگ نارنجی به نقشه کرونایی کشور اطلاع داده است. با استناد به اپلیکیشن ماسک که روز یکشنبه چهارم بهمن انتشار یافته، با افزایش موارد بستری، ۳۲ شهرستان از وضعیت آبی کرونا خارج شدند و در وضعیت زرد قرار گرفتند. هم اکنون یک شهرستان نارنجی، ۲۴ شهرستان زرد و ۴۰۳ شهرستان آبی است و هیچ شهری قرمزی در نقشه کرونای کشور وجود ندارد.
دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت هم شیوع مجدد کرونا را تایید کرده است، وی اعلام نموده در چند روز اخیر تعداد بیماران سرپایی کرونا در کشور حدودا ۴ برابر بالا رفته که نگرانی زیادی برای ما به وجود آورده این در حالیست که تزریق دز سوم باید به سرعت صورت گیرد چونکه ما نگران اُمیکرون هستیم. آنطور که ما فکر می کردیم از تزریق دز سوم استقبال نشده و نزدیک به ۲۱ تا ۲۲ درصد واکسیناسیون دز سوم انجام شده است.
وی به مبحث تعویق اعزام پزشکان زن طرحی به مناطق محروم و دورافتاده اشاره نمود و اظهار داشت: وزارت بهداشت مسئول سلامت همه مردم کشور شامل تهران، اصفهان، ایلام، سیستان و بلوچستان و بندرعباس است و ما باید همه مناطق را از نظر سلامت تأمین نماییم. افرادی که درس خوانده و متخصص شدند، فقط در ارتباط با تهران و شهرهای بزرگ نیستند و باید به مردم محروم خدمت کنند. شورای عالی انقلاب فرهنگی ۲۰ درصد از ظرفیت پزشک عمومی را به مناطق محروم و به صورت بومی گزینی اختصاص داد، وزارت بهداشت هم در رابطه با مناطق محروم مسئول هستیم بخصوص در شرایط فعلی که باید مراکز درمانی برای درمان مبتلایان به کرونا آماده باشند. برای ما قابل پیشبینی نیست و امکان دارد باردیگر بیمارانی را در مراکز داشته باشیم و ازاین رو باید در سرتاسر کشور آمادگی لازم ایجاد شود؛ خدمت متخصصان شامل زنان و مردان در کل کشور و در مناطق محروم باید صورت گیرد.
سعید کریمی معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم نسبت به آغاز موج ششم کرونا ابراز نگرانی کرده و اخطار داده است که اگر مراقبت ها کمتر شود باید منتظر موج ششم کرونا در کشور باشیم.
طبق آمار امروز دوشنبه وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۲۱ نفر از هموطنان به سبب مبتلا شدن به این بیماری جان خویش را از دست دادند و ۷۶۹۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد. در زمینه تزریق واکسن هم تا کنون ۶۰ میلیون و ۵۱۳ هزار و ۸۵۵ نفر دُز اول، ۵۳ میلیون و ۶۵۱ هزار و ۶۵۷ نفر دُز دوم و ۱۴ میلیون و ۸۵۶ هزار و ۷۶۴ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۲۹ میلیون و ۲۲ هزار و ۲۷۶ دُز رسیده است.
براساس آمار و اطلاعات رسیده از استانهای کشور، کرونا به صورت تدریجی و خاموش درحال بازگشت است در این گزارش به صورت اجمالی به وضعیت کرونا در بعضی از استانهای کشور اشاره می شود:
قم/ به رنگ زرد کرونایی درآمد
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم اعلام نمود: طبق اعلام اپلیکیشن ماسک، تمامی شهرستان ها و بخش های قم از رنگ آبی به رنگ زرد کرونایی تبدیل گشته است. طی هفته های گذشته تعداد تست های مثبت شده کرونا در این استان روند صعودی داشته است.
در ۲۴ ساعت منتهی به سوم بهمن ماه جاری، ۳۹ نفر با علایم کرونا در مراکز درمانی قم پذیرش شدند که از این بین، ۲۷ بیمار بستری و ۳۳ بیمار هم با بهبودی ترخیص شدند؛ هم اکنون ۱۲۴ بیمار کرونایی در مراکز درمانی استان بستری هستند که ۱۶ بیمار در وضعیت وخیم و بدحال قرار دارند. وضعیت کرونایی قم که از ۲۳ تیرماه سال جاری به رنگ قرمز، از ۲۰ شهریورماه به رنگ نارنجی، از ۳۰ مهرماه به رنگ زرد و از روز ۵ آذرماه به رنگ آبی درآمده بود.
هرمزگان/ افزایش آمار فوت شدگان کرونا
دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار داشت: در شبانه روز گذشته هم یک مورد فوتی جدید کرونا در استان به ثبت رسید و آمار فوتی ها در استان به دو هزار و ۴۶۳ نفر رسید. فرد فوت شده یک آقای ۵۲ ساله از شهرستان بندرلنگه بود که متاسفانه با وجود تلاش پزشکان، جان خویش را از دست داد.
وی اشاره کرد: در شبانه روز گذشته با بستری شدن ۴۵ نفر دیگر، مجموع بستری های کرونا در هرمزگان به ۱۱۱ نفر رسید که از این شمار ۱۸ نفر در بخش مراقبت های ویژه تحت نظر هستند و حال ۵ نفر از آنها وخیم گزارش شده است.
نوروزیان مجموع مبتلایان کرونا در هرمزگان را یک هزار و ۸۳۶ نفر اعلام نمود و اظهار داشت: از این شمار یک هزار و ۷۲۵ نفر در قرنطینه خانگی هستند.
خراسان رضوی/ افزایش ۳۰ درصدی رجوع سرپای
دکتر محمد پهلوان رئیس کمیته رسانه و اطلاع رسانی مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: تعداد بیماران سرپایی رجوع کننده به مراکز منتخب کرونا در این دانشگاه در نسبت به ۱۰ روز گذشته، ۳۰ درصد بالا رفته است. روز گذشته هزار و ۷۰ بیمار سرپایی با علایم مشکوک به مراکز ۱۶ ساعته خدمات جامع سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد مراجعه نموده اند که این میزان نسبت به روزهای گذشته افزایشی محسوس داشته است. با افزایش تعداد مبتلایان سرپایی اکنون سه شهرستان خراسان رضوی از آبی به رنگ زرد کرونایی تغییر رنگ داده اند در صورتیکه قبل از این تمامی شهرستانهای استان آبی بودند و این وضعیت نشانه ورود به موج ششم و خطر شیوع اومیکرون است.
رئیس کمیته رسانه و اطلاع رسانی مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: هم اکنون ۳۸۴ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستانهای استان خراسان رضوی بستری هستند که ۱۰۱ نفر از این تعداد در بخش مراقبت های ویژه بستری شده اند.
بوشهر/ رنگ زرد کرونایی در ۲ شهرستان
دکتر سعید کشمیری رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: طبق آخرین گزارش سامانه ماسک متعلق به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رنگ زرد کرونایی بعد از سه ماه دیگر به استان بوشهر بازگشت. طبق گزارش سامانه ماسک به دنبال افزایش شمار مبتلا شدن و بستری بیماران مبتلا به ویروس کرونا شهرستان های بوشهر و دشتستان از حالت آبی کم خطر به زرد با خطر متوسط کرونایی تغییر رنگ دادند که زنگ خطری برای این استان بشمار می رود.
وی اضافه کرد: براین اساس هشت شهرستان گناوه، دیلم، تنگستان و دشتی، دیر، جم، کنگان، عسلویه همچنان در وضعیت آبی کم خطر کرونایی قرار دارند. همینطور شمار مبتلایان روزانه به کرونا در استان بوشهر به ۳۰ درصد بالا رفته این درحالی است که در خلال سه ماه گذشته این آمار به کمتر از ۱۰ درصد رسیده بود و این مبین گردش ویروس و افزایش نشانه های بیماری در استان است. بررسی ها نشان میدهد میزان رجوع بیماران به اورژانس های بیمارستانی بخصوص در شهرستان های بوشهر و دشتستان بالا رفته به نحوی که حتی با ازدحام در این مراکز روبرو شده ایم.
مازندران/ بازگشت رنگ زرد کرونایی
پس از گذشت ۱۵ روز از آبی شدن رنگ کرونایی سراسر استان مازندران، طبق تازه ترین ارزیابی سامانه ماسک بار دیگر رنگ زرد کرونایی به این استان بازگشته است. شهرستان عباس آباد در غرب مازندران لباس زرد کرونایی پوشیده است ولی رنگ ۲۱ شهرستان دیگر استان همچنان آبی است.
نقشه رنگ بندی سامانه ماسک بر مبنای میزان بستری است. رنگ زرد به معنای خطر متوسط کرونایی شمرده می شود. مناطقی که با این رنگ مشخص می شوند به این معناست که در آنجا بستری روزانه کرونایی در بیمارستان ها بین چهار تا ۶ نفر از میان هر یکصد هزار نفر جمعیت است.
مازندران/ روند افزایشی شیوع اومیکرون
دکتر قاسم اویس معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از افزایش مراجعات سرپایی به بیمارستان ها و مراکز درمانی استان به سبب احتمال و یا ابتلای شهروندان به کرونا اطلاع داد و اظهار داشت: متاسفانه روند شیوع اومیکرون در استان درحال افزایش است که باید با دعوت از مردم به رعایت دستورالعمل های بهداشتی و همینطور تزریق به موقع واکسن، از شیوع افسارگسیخته اومیکرون در مازندران جلوگیری کرد. یافته های علمی نشان میدهد که حدود ۷۰ درصد از افرادی که در مازندران به ویروس اومیکرون مبتلا شده اند، نسبت به تزریق دز سوم واکسن کرونای خود اقدام نکرده اند و ۳۰ درصد دیگر از مبتلایان هم تنها دو هفته از تزریق دز سوم واکسن کرونا آنها گذشته بود.
بر اساس اعلام دانشگاه های علوم پزشکی مازندران و بابل در شبانه روز گذشته آمار مجموع بستری های کرونایی استان با ۷۵بیمار جدید به ۲۶۴ نفر رسید که از این تعداد ۷۵بیمار بدحال در بخش مراقبت ویژه نگهداری می شوند. در خلال شبانه روز گذشته بیمار فوتی کرونایی در بیمارستان های استان گزارش نشده است
جنوب فارس/ احتمال بروز پیک ششم کرونا
وحید یگانه معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی لارستان اعلام نمود: آمار مبتلایان به ویروس کرونا در شهرهای جنوبی فارس روند صعودی گرفته و آمارهای اعلام شده از تعداد مبتلایان به این ویروس احتمال بروز پیک ششم در این مناطق و شهرسان های لارستان، خنج، اوز و همینطور گراش را قوت بخشیده است. ادامه این روند صعودی و حتی موارد مثبتی که از سویه جدید اُمیکرون در منطقه گزارش شده وضعیت در ایام آینده را تا حدودی نگران کننده تر کرده است. ظرف ۲۴ ساعت گذشته میزان مبتلایان در دو شهر لار و اوز به شدت بالا رفته و میزان موارد بستری در اِوَز بالای ۶۰ و در شهر لار هم بالای ۴۰ درصد گزارش شده است.
یگانه افزود: وضعیت در شهرستان اِوَز به شکلی بحرانی تر پیش می رود و بیشترین موارد مثبت کرونایی ناشی از ارتباطات و مراودات شهروندان با افراد و مسافران خارجی بوده است. باتوجه به تغییر محسوس رنگ بندی بخصوص در ایام اخیر و خارج شدن ۳۷ شهر کشور از وضعیت آبی به زرد و افزایش نگران کننده آمارهای مبتلایان همچنان یکی از طریق های ایمنی در مقابل کرونا و سویه جدید آن، پوشش کامل واکسینایون است که هم اینک دولت و وزارت بهداشت با وجود همه مشکلات و کمبود منابع مالی در زمینه تأمین واکسن مورد نیاز مردم از هیچ تلاشی فروگذاری نکرده است.
شیروان/ افزایش۲۲درصدی آزمایش های مثبت کرونایی
سیده معصومه هاشمی سرپرست شبکه بهداشت و درمان شیروان اظهار داشت: نتایج مثبت آزمایش پی سی آر و تست سریع (رپید) بیماران سرپایی رجوع کننده به مراکز خدمات جامع سلامت در این شهرستان خراسان شمالی طی یک هفته گذشته از ۶ درصد به ۲۲ درصد بالا رفته است. باتوجه به آمار دریافتی در هفته اخیر، با وجود این که تعداد موارد بستری افزایشی نداشته است اما درصد آزمایش های مثبت سرپایی به سرعت در این شهرستان رو به افزایش است. به طور متوسط روزانه حدود ۱۵ درصد تست های شهرستان مثبت اعلام می شود.
لرستان/ ابتلاهای جدید کرونا
دکتر مریم کوشکی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار داشت: ۹۷بیمار مبتلا و مشکوک به کرونا در بیمارستان ها و مراکز درمانی این استان بستری هستند. ۸۸ ابتلای جدید کرونا طی شبانه روز گذشته در این استان به ثبت رسید و مجموع مبتلایان به ۱۹۸ هزار و۹۲ نفر رسید. طی شبانه روز گذشته در استان هیچ مورد مرگ و میر به سبب مبتلا شدن به کرونا در استان ثبت نشده و شمار جانباختگان همچنان ۲ هزار و ۶۸۷ نفر است.
برخی استان ها روند افزایشی نداشته اند
در حالی در بعضی استان ها کرونا روند افزایشی گرفته است که در بعضی استان ها کرونا افزایش نداشته است بعنوان مثال حسین شیبانی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با اعلان اینکه فوتی کرونایی طی سه هفته گذشته در شرق استان سمنان ثبت نشده است، گفته حالا ۳۰ بیمار کووید-۱۹ در بیمارستان امام حسین(ع) شاهرود بستری هستند. میانگین تعداد بستری های روزانه پنج بیمار کووید-۱۹ و تعداد بستری شدگان ثابت ۳۰ نفر هستند که از این تعداد هشت نفر در بخش مراقبت های ویژه تحت مراقبت و درمان قرار دارند و طی هفته گذشته تابحال افزایشی در تعداد مراجعان سرپایی وجود نداشت.
براساس آخرین گزارش دانشگاه علوم پزشکی گیلان و سامانه ماسک، با وجود افزایش شمار بیماران بستری کووید۱۹ در استان، همچنان شاهد پایداری وضعیت استان و تداوم رنگ بندی آبی در سرتاسر استان هستیم. بیماری کووید ۱۹ پس از گذر از موج پنجم تقریباً از اوایل شهریور ماه سال جاری روند نزولی را طی می کند و آمار نزدیک به ۲ هزار و ۱۰۰ نفر پس از پنج ماه به ۱۵۳ نفر رسیده است. روند نزولی آمار مبتلایان بستری به بیماری کووید ۱۹ طی ماه گذشته قابل توجه بود بطوریکه سه شنبه گذشته با ۱۱۸ بیمار بستری به کمترین حد خود طی ماه های اخیر رسیده بود.
از چهارشنبه گذشته تعداد بستری ها از ۱۱۸ نفر تجاوز کرده و برپایه آخرین آمار به ۱۵۳ نفر رسید، اما کارشناسان بهداشتی استان گیلان معتقد هستند این آمار مفهوم دار نبوده و مساله ای موقتی خواهد بود که در دوره های مختلف پاندمی طبیعی است.
بستری های روزانه و بیماران بدحال هم طی یک هفته اخیر باآنکه با فراز و نشیب هایی همراه بود، اما به قول کارشناسان بهداشتی گیلان افزایش مفهوم داری نداشته است. بر این اساس آخرین آمار روزانه بستری ۳۵ نفر و آمار بیماران بدحال بستری در بیمارستان های استان گیلان ۲۷ نفر است.
کرونای گیلان هم که از ۱۸ دیماه آبی شده است همچنان ثابت مانده و بر مبنای آخرین ارزیابی نرم افزار ماسک که امروز "دوشنبه" اعلام شده، تمام ۱۷ شهرستان استان شامل املش، لنگرود، لاهیجان، سیاهکل، رشت، خمام، آستانه اشرفیه، بندرانزلی، شفت، فومن، صومعه سرا، ماسال، رضوانشهر، رودسر، رودبار، تالش و آستارا آبی است.منبع:

1400/11/04
22:10:47
5.0 / 5
318
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر