کمک به درمان سرطان پروستات با هدف قرار دادن یک پروتئین

کمک به درمان سرطان پروستات با هدف قرار دادن یک پروتئین

سرشیر: نتیجه یک مطالعه جدید نشان میدهد که سرطان پروستات پیشرفته ممکنست به داروهای ایمونوتراپی واکنش نشان دهد و در حقیقت با هدف قرار دادن یک پروتئین به درمان این بیماری کمک می نماید.


به گزارش گروه آموزش و دانشگاه ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، پژوهشگران می گویند توسعه ایمونوتراپی های جدید که پروتئین خاصی را که در پیشرفت سرطان پروستات دخالت دارد، هدف قرار می دهد، می تواند اثربخشی این رویکرد را افزایش دهد.
محققان برای این مطالعه، مجموعه ای از ۱۶۷ دارو را که بر سلول های سرطانی پروستات اثر می کند، بررسی کردند و دریافتند که یکی از آنها به نام ESK۹۸۱، تأثیر قابل توجهی دارد.
ESK۹۸۱ قسمتی از یک طبقه از داروها به نام مهار کننده های «مولتی تیروزین کیناز» است که برای هدف گذاری در چند درمان طراحی شده است - بدین سبب آنها مانند یک درمان ترکیبی عمل می کنند و می توانند سرطان را در بیش از یک جبهه مسدود کنند.
به گفته پژوهشگران، این دارو که ابتدا برای جلوگیری از رشد تومورها تولید شده بود، در آزمایشات بالینی اولیه مورد ارزیابی قرار گرفته و بی خطر بوده و دارای عوارض جانبی قابل قبولی است.
محققان در آزمایشاتی که در محیط آزمایشگاه انجام شد و شامل سلول ها و موش های مبتلا به سرطان پروستات بودند، مشاهده نمودند که ESK۹۸۱ رشد تومور را حداقل تا حدی محدود کرد و موجب شد سلول های توموری پروتئینی به نام CXCL۱۰ تولید کنند.
این پژوهشگران تاکید نمودند این پروسه بطور موثر سلول های ایمنی را به تومور جذب کرد. با این وجود، این دارو تولید پروتئین دیگری به نام PIKfyve را نیز می کاهد که در متابولیسم و مرگ سلولی نقش دارد و ممکنست در بعضی موارد فعالیت سیستم ایمنی را مسدود کند.
سرطان پروستات در حقیقت پیشرفت بیماری سرطان در غده ای در دستگاه تناسلی مردان به نام پروستات است. بیشتر سرطان های پروستات آرام رشد می کنند، اما برخی نسبتاً سریع رشد می کنند.
سلول های سرطانی ممکنست از پروستات گسترش یابد و به دیگر بخش های بدن برسند خصوصاً استخوان ها و گره های لنفاوی. این بیماری ممکنست در شروع نشانگانی را بروز ندهد. در مراحل پیشرفته تر می تواند مشکلاتی را در ادرار کردن، خون در ادرار یا درد در ناحیهٔ لگن و کمر هنگام ادرار به وجود آورد.
مشروح این مطالعه در مجله Nature Cancer انتشار یافته است.
منبع:

1400/05/14
11:08:12
5.0 / 5
339
تگهای خبر: آموزش , ارزیابی , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر