۱۵ شهرستان در وضعیت قرمز كرونای هندی در مازندران می تازد

۱۵ شهرستان در وضعیت قرمز كرونای هندی در مازندران می تازد

سرشیر: آخرین ارزیابی های انجام شده از شرایط کرونائی استانها نشان میدهد که با قرمز شدن رنگ کرونائی دو شهرستان دیگر، تعداد شهرستان های قرمز به 15 رسید و شرایط مازندران وخیم تر از روزهای قبل شد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایرنا، سامانه ماسک در تازه ترین رنگ بندی های کرونائی مناطق مختلف کشور که امروز چهارشنبه ۲۳ تیر انتشار یافت، رنگ کرونائی دو شهرستان بابلسر و تنکابن را نیز قرمز اعلام نمود. با این حساب هم اکنون هفت شهرستان مازندران در وضعیت نارنجی و ۱۵ شهرستان در وضعیت قرمز قرار دارند.
طبق داده های این سامانه هم اکنون شهرستان های رامسر، تنکابن، چالوس، نوشهر، نور، محمودآباد، فریدونکنار، بابلسر، بابل، آمل، قائمشهر، جویبار، ساری، سوادکوه و بهشهر در وضعیت قرمز قرار دارند و هفت شهرستان نکا، گلوگاه، میاندورود، سیمرغ، سوادکوه شمالی، کلاردشت و عباس آباد نارنجی هستند.
بر اساس آخرین آمارهای انتشار یافته از طرف دانشگاه های علوم پزشکی مازندران و بابل تا روز چهارشنبه ۲۳ تیر تعداد بستری شدگان کرونائی در بیمارستان های مازندران به یکهزار و ۳۸۹ رسیده که ۲۳۵ نفر از آنها در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند. این در حالیست که در اولین روز ماه جاری مجموع بستری شدگان کرونائی مازندران ۳۱۵ نفر بود و الان بعد از ۲۲ روز این آمار با رشد ۴/۴ برابری به یکهزار و ۳۸۵ نفر رسیده است. تعداد بستری شدگان در بخش مراقبت های ویژه نیز از ۷۴ نفر در یکم تیر حالا به ۲۳۵ نفر رسیده است.
آمار نگران کننده تر، افزایش مرگ های کرونائی در استان از شروع دهه سوم تیر در مازندران است. در صورتیکه تعداد فوتی های روزانه مازندران از شروع تیر تا روز بیستم بین صفر تا چهار نفر در نوسان بود، دهه سوم تیر با فوت ۹ بیمار کرونائی در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر ۲۱ تیر شروع شد. روز گذشته و امروز –سه شنبه و چهارشنبه- نیز ۶ نفر در هر ۲۴ ساعت جان خودرا از دست دادند. با این حساب تعداد فوتی های کرونائی در بیمارستان های مازندران از شروع تیر تا ظهر روز چهارشنبه ۲۳ تیر به ۶۵ نفر رسید.
روند افزایشی تعداد بستری شدگان کرونائی مازندران در موج پنجم بعد از حدود یک ماه روند کاهشی، از ۳۰ خرداد شروع شد و روز هشتم تیر شهرستان آمل اولین شهرستانی بود که در موج پنجم رنگ قرمز کرونائی گرفت. سه روز بعد سه شهرستان دیگر نیز قرمز شدند و تعداد شهرستان های قرمز مازندران به چهار رسید. این روند افزایشی ادامه یافت و در روز ۱۵ تیر تعداد شهرستان های قرمز مازندران به ۹ شهرستان و روز ۱۸ تیر هم رنگ قرمز کرونائی بر ۱۳ شهرستان مازندران حاکم شد.
مسئولان حوزه بهداشت و درمان مازندران طی دو هفته اخیر با استناد به وضعیت رعایت پروتکلهای کرونائی در استان و همین طور رعایت نشدن نکات بهداشتی دوران شیوع ویروس کرونا به ویژه در ایام تبلیغات انتخابات بارها هشدار داده بودند که دو هفته پایانی تیر روند مرگ های کرونائی در این استان افزایش می یابد.
به گفته این مسئولان رعایت پروتکلهای بهداشتی در مازندران طی یک ماه اخیر به کمتر از ۶۵ درصد و در بعضی نقاط به زیر ۵۰ درصد سقوط کرده که از عوامل اصلی رشد آمارهای کرونائی و ورود پرشتاب مازندران در موج پنجم کرونا است.
موج پنجم کرونا در مازندران مانند سراسر کشور ناشی از شیوع ویروس هندی کرونا یا سویه دلتا است که سرعت سرایت بسیار بیشتری دارد و گروه های سنی کودک و نوجوان را نیز درگیر می کند.منبع:

1400/04/23
19:21:00
5.0 / 5
407
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر