در گفت وگو با سرشیر تشریح شد

همه چیز درباره پیك پنجم و واریانت دلتا

همه چیز درباره پیك پنجم و واریانت دلتا

به گزارش سرشیر رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به خصوصیات واریانت دلتا یا همان گونه هندی ویروس کرونا، درباره چرایی عدم کنترل کرونا در کشور، ابتلای مجدد به کرونا، احتمال ابتلای افرادی که واکسن تزریق کرده اند، میزان تأثیر واکسن ها بر روی کرونای دلتا و... توضیح داد.دکتر علیرضا ناجی در گفتگو با ایسنا، درباره وضعیت انتشار کرونا در پنجمین پیک بیماری در کشور، اظهار داشت: شواهد بر این است که وارد موج پنجم بیماری در کشور شده ایم. تعداد شهرهای قرمز طی چند هفته اخیر از ۱۲ شهر، به ۲۱ شهر افزایش پیدا کرد. پس از ۲۱ شهر به ۳۲ شهر و سپس به ۶۳ شهر و بعد از آن هم به ۹۲ شهر قرمز رسیده است. در عین حال گسترش این قرمز شدن به سمت مرکز مهم می باشد. هم اکنون در استان تهران، اسلامشهر، بهارستان، پاکدشت، پردیس، تهران، دماوند، ری، شمیرانات، فیروزکوه، قرچک در وضعیت قرمز قرار گرفته اند و تعداد موارد بیماری افزایش پیدا کرده است.
ثبات مرگ و میر در موج چهارم کرونا در ایران
وی اضافه کرد: در موج چهارمی که قرار داشتیم، می دیدیم که مدتی بود که با یک نوسان بسیاری مستحکم و ثابت و پایدار جلو می رفتیم. بر این اساس در موج چهارم هم نتوانستیم که تعداد موارد جدید روزانه مان را به صورت متوسط از ۱۰ هزار مورد کمتر نماییم و هر روز هم بیشتر از ۱۰۰ نفر از هموطنان مان جان شان را به علت کووید از دست می دهند.
چرا در کنترل کرونا موفق نیستیم؟
ناجی اظهار داشت: دلیل هم این است که قوانین محدودیت را اعمال نمی نماییم. ما در زمینه افزایش سطح پوشش واکسیناسیون موفق نبودیم و از سویی قوانین کنترلی کووید را به خوبی اعمال نمی نماییم. درمان کرونا را میتوان به دو دسته درمان های دارویی و غیردارویی تقسیم کرد؛ درمان دارویی همان درمان بیماران بستری در بیمارستان ها است که واکسن هم می تواند در این حوزه به خوبی پیشگیری کند. به نظر من اما قسمت غیر دارویی مهم تر است. این که ما جامعه را باز گذاشته تا ویروس بچرخد و فقط امیدمان به واکسن باشد، درست نیست. زمانی این مورد می تواند موثر باشد که واکسن موثر در اختیار داشته و آنرا تزریق نماییم، اما ما هم اکنون چنین موقعیتی نداریم و با این وجود محدودیت های اجتماعی مان را هم بموقع برقرار نمی نماییم، نه تنها شهرهایمان را بموقع قرنطینه نمی نماییم، بلکه اصلا دستوری در این حوزه نداریم. در یک شهر جنوبی پس از قرمز شدن وضعیت تصمیم می گیرند که دو روز شهر را قرنطینه کنند که این یک حالت فکاهی دارد. این موارد منجر به کنترل نمی گردد. وقتی روند مداوم چرخش ویروس را شاهد هستید، به این مفهوم است که ما داریم به سمت بدی می رویم و طی این مدت روند کاهشی نداشته ایم.
واریانت غالب در پیک پنجم قدرت سرایت واریانت دلتا ۶۰ درصد از آلفا بیشتر است
وی ضمن اشاره به واریانت های غالب در پیک پنجم کرونا، اظهار داشت: یکی از مسائل مهمی که هم اکنون مبتلا به آن هستیم، همین واریانت دلتا یا نوع هندی ویروس کرونا است. البته ما در ایران هم واریانت دلتا و هم واریانت بتا یا همان آفریقای جنوبی را شناسایی کردیم. از خصوصیت واریانت دلتا این است که قدرت انتقال بسیار بالایی دارد و قدرت انتقالش ۶۰ درصد نسبت به واریانت آلفا که همان نوع انگلیسی ویروس کروناست، بالاتر است. همینطور میزان بستری آن نسبت به واریانت آلفا دو برابر بیشتر است.

ناجی افزود: حال سناریوی موج چهارم را با واریانت آلفا در نظر بگیرید و حالا با واریانت دلتایی در ارتباط هستیم که قدرت انتقالش ۶۰ درصد هم بیشتر است. شواهدی که از افزایش تعداد شهرهای قرمز و افزایش بیماران در بیمارستان ها می بینیم، نشان از این واریانت دارد. هم اکنون در تهران تخت های خالی کم داریم و رجوع کنندگان سرپایی بسیار افزایش پیدا کرده اند و همه این ها می تواند به علت واریانت دلتا باشد. از آنجایی که کار منظمی هم درباره واریانت ها و برای پایش ژنتیکی انجام نمی دهیم، نمی توان به صورت مطمئن صحبت کرد.
تغییر در رنگ بندی گوشه گوشه کشور
ناجی افزود: با عنایت به این که محدودیتی هم برای رفت و آمد افراد از استانهای آلوده به غیر آلوده اعمال نکردیم، باید در نظر بگیریم که این ویروس حداقل در شهرهایی که شاهراه رفت وآمد افراد هستند، پخش شده است. تهران، کرمان، یزد و... که وضعیت شان بد شده و رنگ بندی گوشه گوشه کشور درحال تغییر است. ازاین رو منطقی است که به نظر برسد که این ها در ارتباط با واریانت های دلتا است.

ابتلای مجدد در بهبودیافتگان کرونا و افرادی که واکسینه شده اند

ایمن گریزترین واریانت های کرونا

وی اظهار داشت: موارد گوناگونی را مشاهده می نماییم که افراد قبلا به بیماری مبتلا شده اند یا واکسن تزریق کرده اند و باردیگر به کووید مبتلا شده اند که این در ارتباط با واریانت هایی است که ایمن گریز هستند. هم اکنون ایمن گریزترین واریانتی که در دنیا می چرخد و می تواند غالب شود، واریانت دلتا است. واریانت دلتا پس از واریانت بتا، از خطرناک ترین واریانت هایی است که می تواند از ایمنی فرار کند؛ حال ایمنی حاصل از عفونت قبلی یا ایمنی حاصل از واکسن.

ناجی اضافه کرد: حال با عنایت به این مورد که در کشور ما هم واکسیناسیون به خوبی انجام نشده است، پخش شدن این واریانت خیلی عجیب نیست. همانطور که در کشورهایی که واکسیناسیون خوب هم داشتند، خیزشی از واریانت دلتا را می بینیم مانند آمریکا و انگلستان. به هر حال ما در شرایط بسیار بدی قرار داریم و بدتر از آن این است که تصمیم گیری مناسب و دقیقی هم انجام نمی دهیم.
افزایش موارد ابتلای شدید کودکان به کرونا
وی اظهار داشت: واریانت های دلتا و بتا هم قدرت سرایت بالاتری دارند و هم می توانند بیماری شدیدتری را ایجاد کنند؛ البته نه این که کشندگی بیشتر بدهند. پیشبینی می شود که در پیک پنجم شیوع با واریانت دلتا یا همان هندی خواهد بود. در عین حال می بینیم که این پیک در کودکان هم موثر بوده و موارد ابتلای کودکان هم افزایش پیدا کرده است. بیماری بدحال و درگیری های شدید ریه را هم در کودکان می بینیم. همه این موارد به خصوصیت واریانت دلتا مربوط می شود. البته از آنجایی که پایش ژنتیکی مناسبی را انجام نمی دهیم، اطلاعات مناسبی نداریم. باید توجه کرد که واریانت هندی می تواند روی کودکان هم بیماری شدید دهد. همانطور که واریانت بریتانیایی تغییراتی در ابتلای گروه های سنی داد، همین مبحث در واریانت دلتا هم دیده شده است. به صورتی که موارد عفونت های مجدد و... را هم می بینیم.

ناجی افزود: در عین حال پیش از این درباره واکسن اعلام می کردیم که واکسیناسیون صورت گیرد تا از بیماری علامت دار پیشگیری کند، اما حالا می گوییم با عنایت به واریانت هایی که هست، واکسن از بیماری های شدید، بستری شدن در آی سی یو و مرگ و میر جلوگیری می کند. با این وجود می بینیم افرادی هستند که قبلا به کرونا مبتلا شدند و الان با درگیری شدید ریوی دارند در بیمارستان بستری می شوند. ازاین رو هم اکنون دنیا دارد به این چالش می رسد که به سمت تولید واکسن هایی رود که بر روی واریانت های جدید موثر باشند. چونکه کفایت هایی که در زمینه واکسن ها می گوییم در ارتباط با واریانت ووهان یا واریانت های اولیه ویروس می باشد، نه برای واریانت های دلتا و...
واکسن در مقابل واریانت های جدید بی تأثیر است؟
وی اظهار داشت: البته واکسن ها در مقابل واریانت های جدید بی تأثیر نیستند، بلکه درصد تاثیرشان پایین آمده و این واریانت ها از واکسن، گریز می کنند و گریز از واکسن را ایجاد می کنند. البته واریانت بتا یا آفریقای جنوبی از این نظر از همه بدتر است، اما گذردهی یا قدرت سرایت آن نسبت به واریانت های دیگر آنقدر بالا نیست.

ناجی با اشاره به اینکه طبق آمارهای رسمی روزانه بیشتر از ۱۰ هزار مورد جدید مبتلا شدن داریم، اظهار داشت: یعنی ما داریم ویروس را پخش می نماییم و بزودی امکان دارد که واریانت هندی غالب شود و این واریانتی است که نه این که واکسن را بی تأثیر کند، اما نسبت به آن مقاومت بیشتری دارد و هم افراد با زمینه های مختلف می توانند از نظر شدت به سطوح مختلف بیماری مبتلا شوند و در بعضی موارد امکان دارد که منجر به مرگ شان هم شود.
علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد
ناجی با اشاره به اینکه ما نباید اجازه دهیم که ویروس پخش شود و بعد بخواهیم اقدامی نماییم، اظهار داشت: نباید اجازه دهیم که چنین ویروسی با چنین خصوصیاتی پخش شود و بعد بر روی بیمارستان ها و کادر درمان مان فشار وارد شود و منجر به خستگی آنها و از دست دادن منابع شود. بعد هم این اتفاق می افتد که بیمار از این بیمارستان به آن بیمارستان معطل و سرگردان می شود و خود این مورد هم می تواند منجر به پخش بیشتر ویروس شود. ازاین رو باید محدودیت ها را زودتر از این اعمال می کردیم و الان هم باید قوی تر این اقدام را انجام داده و سرعت واکسیناسیون هم بالا رود.
ایران در موج اول و پیک پنجم کووید-۱۹
وی درباره شرایط ایران نسبت به جهان هم اظهار داشت: باید توجه کرد که ما هنوز در موج اول و پیک پنجم هستیم. ما هنوز نتوانستیم موج اول مان را کنترل نماییم. ما در موج اول به سر می بریم و پیک های مختلف می دهیم. تفاوت ما با سایر کشورها همین است و تمام این موارد نشان دهنده عدم توفیق ما در کنترل کووید در ایران است. کنترل کووید باید توسط دولت و وزارت بهداشت صورت گیرد. وزارت بهداشت هم باید قدرت لازم را در اعمال کنترل داشته باشد که ندارد. قسمت دوم هم به تاب آوری و اهتمام مردم به کنترل باز می گردد. این که مردم ماسک بزنند، مهمانی، عروسی و عزاداری برگزار نکنند. مسافرت نروند. اما این ها همه دارد انجام می شود. در همان زمانی که شهرهای جنوبی مان قرمز شده بود، کنسرت برقرار کردیم و قرنطینه نکردیم. چرا کووید باید کنترل شود؟. مگر این بیماری با ما شوخی دارد؟.

ناجی تصریح کرد: این قانون ویروس می باشد. قانون کنترل بیماری کووید هم مشخص است که در کشورهای موفق هم انجام شده و شامل اهتمام به بهداشت اجتماعی و کنترل های غیردارویی، محدودیت های اجتماعی و قرنطینه کردن شهرها، پیدا کردن حداکثر تعداد موارد بیماری، قرنطینه و ایزوله کردن و درمان دارویی مناست و واکسیناسیون است. حال در تمام این موارد شاهد نقص در کشور هستیم. فقط در حوزه درمان است که کادر درمان با از خودگذشتگی، اقدام می کند. وگرنه مردم ما در اغلب مواقع ماسک نمی زنند، مهمانی می روند، مسافرت می روند، دولت هم محدودیت ها را اعمال نمی کند یا بسیار کمرنگ و غیرموثر و نابجا این اقدام را انجام می دهد و واکسیناسیون مان هم که پیشرفت چندانی ندارد. این ها نقایضی است که سبب می شود کووید کنترل نشود و کاملا طبیعی است.

منبع:

1400/04/13
11:58:14
5.0 / 5
561
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر