تزریق دز دوم واكسن كرونا یكسان با دز اول

تزریق دز دوم واكسن كرونا یكسان با دز اول

به گزارش سرشیر سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن تشریح وضعیت کرونا در کشور درباره نحوه واکسیناسیون بعد از بروز مشکلاتی در تامبن دُز دوم واکسن ها، اظهار داشت: برنامه ما در کشور این است که هر واکسنی که تزریق کردیم، دُز دومش را هم از همان نوع دُز اول تزریق نماییم و فعلا سیاست ما این نیست که دُز دوم متفاوت باشد اما در آینده ممکنست سیاست تغییر کند.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی، اظهار داشت: امروز هفتاد و دومین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار و گزارش دهی ارزیابی عملکرد و مدیریت پیک چهارم کرونا ارائه شد و مقایسه ای با سایر کشورها صورت گرفت و مباحثی در زمینه اقتصادی عنوان شد.
رییسی درباره آخرین وضعیت رنگ بندی شهرهای کشور اظهار داشت: امروز ۱۳ شهر قرمز در سطح کشور داریم. همین طور ۲۰۸ شهر نارنجی و ۲۲۷شهر نیز در وضعیت زرد قرار دارند. در کل برایند کلی کشور روند کاهشی است و به جز برخی استانها به ویژه استانهای جنوبی، روند کاهشی است.
وی درباره شهرهای قرمز اظهار داشت: ۳ شهر شامل شهرهای ایرانشهر، چابهار و نیکشهر در استان سیستان و بلوچستان و همین طور شهر پاوه در استان کرمانشاه و بقیه شهرهای قرمز مربوط به استان هرمزگان است و تنها مرکز استان قرمز نیز بندرعباس است. شهرهای بستک، بندرلنگه، بندرعباس، جاسک، حاجی آباد، رودان، پارسیان، قشم و میناب جزو شهرهای قرمز هرمزگان هستند. مجاورت استان بوشهر با استان هرمزگان سبب درگیری شده است. بطور کلی روند بیماری کاهشی است.
رئیسی اشاره کرد: بحث رعایت پروتکل ها بااینکه افزایش داشته است اما از ۷۰ درصد رعایت پروتکل راضی نیستیم و این درصد باید افزایش یابد و بالای ۸۵ درصد برسد. فعلا روند مطلوب است اما ثابت شده است که با کاهش رعایت ها بیماری اوج می گیرد.
وی درباره واکسیناسیون کرونا در کشور لظهار کرد: از دو منظر کوشیدیم با خرید واکسن خارجی و پشتیبانی از تولید داخلی واکسن تهیه نماییم. در طول این مدت شاهد بد عهدی زیادی از کشورها بودیم و این مساله در سطح دنیا مطرح است و حدود ۸۰ درصد واکسن های دنیا را ۶ کشور تزریق کردند و سهم کشورهای فقیر حدود ۲۵ تا ۳۰ عدد تزریق است. ما قراردادهای مختلفی بستیم و یکی از آنها از سبد کوواکس است که ۱۶.۸ میلیون دُز از سبد کووکس خریدیم که مقدار کمی از آن به ما رسیده است. کل واکسن وارد شده به کشور از محل سایر قراردادها حدود ۵ میلیون ۴۰۰ هزار تا است و با این تعداد در فاز یک گروه بهداشت درمان و در فاز دوم گروه های سنی تا بالای ۷۰ سال را واکسینه کردیم و بنا بود بالای ۶۵ سال هم واکسینه شوند که برمبنای قولی که دادند واکسن به دستمان نرسید و روند واکسیناسیون با تاخیر مواجه گردید و مبادرت به تکمیل واکسیناسیون بالای ۷۰ سال و تزریق دُز دوم کردیم.
وی ادامه داد: دُز دوم واکسن های مختلف باهم تفاوت هایی دارند. واکسن اسپوتنیک دُز اول و دوم متفاوتی دارد و ۱۰۰ هزار دُز دوم واکسن اسپوتنیک هفته قبل به دستمان رسید. درمورد سایر واکسن ها که مشابه است ان شالله در این هفته محموله ای به دستمان می رسد و تکمیل واکسیناسیون دُز دوم را انجام می دهیم. اگر با اطمینان صحبت می نماییم مبنای ما تولید داخل است. واکسن های ایرانی زیرنظر کمیته های مختلف به خوبی روند را دنبال می کنند و اگر مراحل را به درستی طی کنند و درمورد فاز دوم گواهی لازم را بگیرند جلسه بررسی نهایی آن روز سه شنبه انجام می شود و اگر مراحل را پاس کنند و تاییدیه بگیرند، واکسن داخلی می تواند از اختتام این هفته یا هفته آتی مجوز مصرف اضطراری را ستاندن کند و واکسن ایرانی در دسترس باشد.
رئیسی درباره میزان تولید واکسن کرونا ایرانی، اشاره کرد: امیدواریم در تیر ماه سه میلیون دُز و از مردادماه نیز مجموع کووبرکت و پاستور بالای ۷ میلیون دُز واکسن به ما بدهند. مجموع واکسن های ایرانی و وارداتی چشم انداز خوبی پیش روی ما گذاشته است. درست است تامین واکسن با وقفه هایی به سبب بد قولی های کشورهای دیگر صورت گرفت اما تجربه شد تا زمانی که واکسن در فرودگاه کشورمان دیده نشده روی آن حساب نکنیم. تولید واکسن داخلی چشم انداز خوبی دارد و تا آخر سال، دُز اول تمام گروه هدف تزریق خواهد شد. علت کند شدن روند در مقاطعی بدقولی کشورها است. تعدادی از این کشورها که ۸۰ درصد واکسن های دنیا را تزریق کردند و الان بیش از ۲۰۰ میلیون دُز واکسن دارند که تاریخش دارد منقضی می شود ولی حاضر نیستند به کسی بدهند و بی عدالتی در تامین واکسن وجود دارد. در تامین واکسن بحث مذاکره دولت ها وجود دارد، حتی به بخش خصوصی مجوز دادیم واکسن بیاورد اما، واکسنی وجود ندارد که به آسانی بتوانند وارد کنند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، اشاره کرد: ما با کمبود واکسن در دنیا مواجهیم. چند کار مطالعاتی در دنیا صورت می گیرد که ما فاصله دُز اول و دوم را تا چه حد می توانیم طولانی نماییم که اثر دُز اول از بین نرود و در این فاصله افراد بیشتری واکسینه شوند. مثلا واکسن آسترازنیکا می تواند ۱۲ هفته بعد تزریق شود و از سویی رویکرد دوم این است که به سمتی برویم که آیا می توان دُز دوم را از واکسن دیگر تزریق کرد؟ الان درمورد واکسن آسترازنیکا و فایزر این مطالعه در حال انجام می باشد. رویکرد سوم این است که آیا می توان برخی واکسن ها را تک دُز تزریق کرد؟ که اسپوتنیک درحال کار روی این مساله است که برای افرادی که قبل مبتلا شدند واکسن یادآور تزریق کنند. سازمان جهانی بهداشت به کشورها سفارش می کند حتی بهتر است همه مردم دنیا حداقل دُز اول را تزریق کنند تا سطحی از ایمنی ایجاد شود. همه این تحقیقات به سبب کمبود واکسن در دنیا است و اگر همه مردم دنیا تک دُز واکسن بزنند بهتر از این است که عده ای ۲ دُز را کامل دریافت نمایند.
وی اشاره کرد: برنامه ما در کشور این است که هر واکسنی که تزریق کردیم، دُز دومش را هم از همان تزریق نماییم و فعلا سیاست ما این نیست که دُز دوم متفاوت از نوع دُز اول باشد اما، در آینده ممکنست سیاست تغییر کند. تزریق دُز دوم واکسن سینوفارم می تواند تا ۸ هفته بعد باشد و فعلا مشکلی برای زمان نداریم.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، اشاره کرد: با نخستین واکسنی که به دستمان برسد ادامه واکسیناسیون کرونا برمبنای سند ملی را انجام می دهیم و حتی ممکنست سبدی از واکسن ها به ما تعلق گیرد. اگر مقرر است بالای ۷۰ درصد جمعیت واکسینه شوند به حدود ۱۲۰ میلیون دُز واکسن نیاز داریم و برمبنای سند ملی خوشبینانه ترین حالت این است که ۶۰ درصد واکسن ها را از تولید داخل و ۴۰ درصد هم از واکسن خارجی تامین نماییم و حتی ممکنست نیازمند به دُز یادآور باشیم. بحث واکسن و واکسیناسیون متفاوت می باشد، باید واکسن باشد که بتوان آنرا تزریق کرد.
وی ادامه داد: الان برای ۷۰ سال به بالا واکسن به دانشگاه ها دادیم. حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزارنفر فرد ۶۰ سال به بالا داریم و بعد از آن وارد گروه بیماران ویزه دیالیزی، تالاسمی و... می شویم و سپس در فاز سوم واکسیناسیون مشاغل پرخطر مثل رانندگان، خبرنگاران، افراد نیروی انتظامی و... را در نظر داریم و این فاز از مرداد ماه شروع خواهد شد. از طرفی باتوجه به ضرورت بازگشایی مدارس واکسیناسیون اساتید و معلمان نیز در اولویت است. نگرانی درمورد مدارس بیشتر است برای اینکه دانشجوها را می توان واکسینه کرد اما هنوز واکسن مورد تایید برای زیر ۱۸ سال نداریم و درحال مطالعه بر روی این واکسن هستیم. آموزش مجازی خوب است اما جایگزین آموزش حضوری نمی گردد. در فاز چهارم نیز فاز واکسیناسیون عمومی را داریم.
وی درباره بحث انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراها با تشکر از وزارت کشور، بیان کرد: تا حالا مجموعا شرایط خوب بوده است. در زمان ثبت نام پروتکل ها به خوبی رعایت شد. در بحث تبلیغات کاندیداها پروتکل ها را ابلاغ کردیم که تجمع در فضای باز صورت گیرد و فاصله افراد از هم ۸ متر مربع باشد و... و تا حالا بالای ۹۰ درصد پروتکل ها رعایت شده است. برای روز انتخابات نیز به مردم اطمینان می دهم با تمهیدات اندیشیده شده با خیال آسوده برای رای دادن بروند. تعداد صندوق ها ۱۰ هزارتا بیشتر شده است و از سویی این اختیار را به وزارت کشور داده ایم تا با استعلام، کرونا مثبت ها را شناسایی کنند و صندوق سیار برای این افراد تعبیه شده است. تجمعی شکل نخواهد گرفت و مسئولین رای گیری هم تست PCR خواهند داد. اگر صفی هم شکل گیرد در فضای باز خواهد بود. همکاران ما هم بعنوان ناظر و عضوی از عوامل اجرائی انتخابات رعایت پروتکل ها را نظارت می کنند.
وی اشاره کرد: رعایت پروتکل ها در تمام شعب ستاندن رای باید یکسان و فارغ از رنگبندی با سخت گیری صورت گیرد. از شرایط اصلی ما رعایت استاندارد تهویه مناسب می باشد.
رئیسی افزود: اساسا سلامت مردم از اولویت های اصلی نامزدهای انتخاباتی است و باید این مساله را به شمل عملی در تبلیغات خود هم نشان دهند.
وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، درباره طرح محله محور مقابله با کرونا « شهید سلیمانی»، اظهار نمود: این طرح با قدرت اجرا می شود و باید از عزیزان بسیج و سپاه تشکر نماییم. در گام پنجم طرح بحث واکسیناسیون هم وجود دارد و همچنان ادامه دارد و یکی از توفیقات کنترل موج چهارم با کرونای انگلیسی همین طرح بود.
منبع:

1400/03/23
09:32:26
5.0 / 5
570
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر