پانزدهم خرداد ماه و مهم ترین اخبار كرونایی استان ها

پانزدهم خرداد ماه و مهم ترین اخبار كرونایی استان ها

به گزارش سرشیر شیوع کرونا بخصوص نوع هندی و انگلیسی در بعضی استانهای جنوبی کشور طی یک هفته گذشته بسیار گسترده بوده و طبق گفته مسئولان دانشگاه علوم پزشکی بعضی از این استان ها وضعیت از مرحله بحران فراتر رفته و احتمال وقوع یک فاجعه بزرگ وجود دارد.


به گزارش گروه اخبار استان ها، به رغم گذشت چند هفته ای از روند نزولی کرونا در اکثر استانهای کشور اما به قول مسئولان بهداشتی این شرایط شکننده بوده و برای تداوم روند فعلی نیازمند همراهی وتوجه ویژه مردم هستیم.
مسوولان وزارت بهداشت و درمان معتقدند که تا زمانی که پوشش واکسیناسیون ضد کرونا به میزان ۷۰ درصد نرسد، برای رهایی از اثرات مرگبار این ویروس، چاره ای جز رعایت شیوه نامه های بهداشتی نداریم.
در همین حال رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از غربالگری و کنترل بهداشتی ۳۴۲ هزار و ۸۹۶ مسافر ورودی به کشور در مبادی مرزی رسمی ایران اطلاع داد.
مهدی ولی پور ضمن تاکید بر تداوم اجرای طرح کنترل بهداشتی مسافران در مبادی مرزی کشور اظهار داشت: این طرح با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ۲۰ اسفندماه کلید خورده و تا بامداد روز پانزدهم خرداد ماه، ۳۴۲ هزار و ۸۹۶ نفر از مسافران کنترل و غربالگری شده اند.
وی اضافه کرد: در این زمان ۴۸ هزار و ۷۳۴ مورد تست فوری و ۲۰ هزار ۵۰۸ مورد تست پی سی آر از مسافران مشکوک به کرونا گرفته شده و ۶۳ نفر از مسافران هم به صورت موقت قرنطینه شده اند.
ولی پور افزود: این طرح با مشارکت ۴۷۱ نیروی عملیاتی در ۱۶ استان کشور در حال اجرا می باشد.
اما متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته با فوت ۱۲۸ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید۱۹، تعداد جانباختگان این بیماری در ایران به ۸ هزار و ۹۴۱ نفر رسید.
مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز شنبه در اطلاعیه ای اعلام نمود: از روز گذشته تا امروز (پانزدهم خرداد ۱۴۰۰) برپایه معیارهای قطعی تشخیصی، ۶ هزار و ۴۴۲ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که ۹۷۳ نفر از آنها بستری و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲ میلیون و ۹۶۰ هزار و ۷۵۱ نفر رسید.
وزارت بهداشت در این اطلاعیه اضافه کرد: تابحال ۲ میلیون و ۵۳۷ هزار و ۹۲ نفر از بیماران بهبودیافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. هشت هزار و ۸۰۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ هم در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند و ۲۰ میلیون و ۵۶۴ هزار و ۲۰۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
وزارت بهداشت همینطور اعلام نمود: تابحال ۴ میلیون و ۱۷۸ هزار و ۱۲۵ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۵۷۹ هزار و ۹۳۴ نفر هم دوز دوم را تزریق کرده و واکسینه شده اند. بر این اساس مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۴ میلیون و ۷۵۸ هزار و ۵۹ دوز رسید.بر اساس گزارش خبرنگار ایرنا، به قول مسئولان بهدداشتی استان هرمزگان، بیشتر موارد مبتلا شدن به کرونا در این استان از نوع انگلیسی است که احتمال کشندگی و سرایت پذیری آن بسیار بالا می باشد و با عنایت به سیر صعودی کرونا در استان، خطر مبتلا شدن به این ویروس در هرمزگان بسیار بالا است و شرایط استان در آستانه یک فاجعه بزرگ کرونایی قرار دارد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به اینکه هرمزگان در یک وضعیت بحرانی انتشار کرونا قرار دارد، اظهار داشت: با عنایت به در پیش بودن انتخابات و احتمال برگزاری نشست های تبلیغاتی، رعایت نشدن پروتکل های بهداشتی و انجام سفرهای غیرضروری از جانب مردم در این ایام تعطیلات پیشبینی می نماییم که روند انتشار کرونا در استان همچنان صعودی باشد.
دکتر محمود حسین پور بیان داشت: هم اکنون روزانه شاهد شناسایی بیشتر از یک هزار مورد مبتلا شدن به کرونا در هرمزگان هستیم که از آغاز شیوع این ویروس تاکنون، این آمار بی سابقه بوده و نشان دهنده وضعیت بحرانی استان و چرخش پرقدرت کووید ۱۹ در هرمزگان است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان هم در اینباره اظهار داشت: به دنبال افزایش بی سابقه موارد مبتلا شدن به کرونای انگلیسی، هندی و آفریقایی در استان همه تجمع ها تا ۱۰ روز آینده ممنوع می باشد.
علی رئوفی اضافه کرد: متاسفانه هر روز بر شمار مبتلایان به کرونا در هرمزگان اضافه می شود و اگر شیوه نامه های بهداشتی رعایت نشود در دو هفته آینده وضعیت بحرانی برای هرمزگان پیشبینی می شود.
از استان فارس هم گزارش شده که ۹ نفر در روستای بریز لارستان مبتلا به کرونای آفریقایی وانگلیسی شدند، این روستا قرنطینه کامل شده وضعیت در استانهای همجوار با شهرهای جنوب فارس قرمز و بسیار شکننده و شمار مبتلایان هم روی موج فزآینده قرار دارد.
معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی لارستان در همین راستا اعلام نمود: وضعیت در بعضی مناطق همچون روستاهای بریز و کرمستج لارستان، فیشور و هرم قرمز و یا سیاه کرونایی است و شرایط در بسیاری مناطق دیگر هم ناپایدار و خطرناک پیش می رود.
وحید یگانه عنوان کرد: علیرغم این شرایط و همینطور تجربه های تلخ گذشته به همه مردم فهیم لارستان و شهرهای جنوبی فارس اخطار می دهیم که احتمال ورود به موج پنجم کرونایی در منطقه طی روزهای آینده دوراز دسترس نیست و مردم باید همچنان پایبند به رعایت اصول و موازین بهداشتی باشند.
وی با اخطار جدی از مردم لارستان و شهرهای جنوبی فارس خواسته تا از هرگونه سفر به استانهای همسایه همچون هرمزگان حداقل تا عبور از وضعیت اخطار و قرمز آن استان پرهیز کنند.
از آذربایجان شرقی هم گزارش شده است که معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز ضمن اشاره به روند نزولی انتشار کرونا در آذربایجان شرقی اظهار داشت: به رغم گذشت چند هفته ای از روند نزولی کرونا در استان، این شرایط شکننده بوده و برای تداوم روند فعلی نیازمند همراهی و توجه کرونایی توجه ویژه مردم هستیم.
روزبه رجایی با تکیه بر لزوم حفظ فاصله فیزیکی، اظهار نمود: حالا تعداد بیماران بستری کرونایی بیمارستان آذربایجان شرقی به ۸۵۰ بیمار رسیده است.
وی اضافه کرد: ۲۶۲ بیمار کرونایی در بخش های ویژه بستری هستند و از تعداد هم ۱۱۵ بیمار زیر دستگاه تنفس مصنوعی قرار دارند.
رجایی تعداد متوسط بیماران فوت شده بر اثر کرونا در آذربایجان شرقی را ۱۳ نفر در روز اعلام نمود و اظهار داشت: ۱۰ نفر از مبتلایان به کرونا در ۲۴ساعت گذشته فوت شدند.
رییس مرکز بهداشت خوزستان هم اظهار داشت: تابحال ۱۶۸ هزار خوزستانی معادل حدود ۳.۶ درصد جمعیت این استان زیر پوشش واکسیناسیون کرونا قرار گرفته اند.
دکتر سیدمحمد علوی عنوان کرد: این میزان کم ولی هدفمند واکسیناسیون هم اثرگذاری خوبی داشته و به کاهش بیشتر از ۶۰ درصدی مرگ و میر در استان خوزستان منجر گردیده است.
وی با اشاره به اینکه ۲۰ درصد میزان بروز کرونا در افراد بالای ۶۰ سال و دارای بیماری زمینه ای است اضافه کرد: همینطور بیشتر از ۷۵ درصد مرگ و میرها در میان سالمندان می باشد.
رییس مرکز بهداشت خوزستان اظهار داشت: اگر بر مبنای برنامه زمان بندی شده، سالمندان را واکسینه نماییم بطور قطع به کنترل بیماری در استان نزدیک می شویم.
وی اضافه کرد: همان گونه که پیشبینی شد با عنایت به درصد پایین رعایت پروتکلهای بهداشتی در بعضی از مناطق خوزستان، بعضی از شهرهای این استان باردیگر به وضعیت قرمز تغییر رنگ دادند.
از استان اردبیل هم گزارش شده که روندکاهشی شیوع بیماری کووید.۱۹ در این استان طی شبانه روز گذشته ادامه یافته و برای سومین بار درسال جاری شمار جان باختگان کرونا در استان به صفر رسید.
بر اساس اعلام دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، طی شبانه روز گذشته هیچ مورد فوتی کرونا در استان ثبت نشده و این آمار همچنان در رقم یک هزار و ۸۰۰ نفر باقی ماند.
با بستری شدن ۲۷ نفر مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان اردبیل و بهبودی و ترخیص ۳۱ نفر، مجموع بستری ها در مراکز درمانی استان به ۱۸۴ نفر کاهش پیدا کرد که ۴۲ نفر از این تعداد در بخش های ویژه بیمارستانی تحت مراقبت قرار دارند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل وضعیت کاهشی انتشار کرونا در این استان را همچنان شکننده عنوان کردو اضافه کرد: در صورت بی توجهی شهروندان به رعایت دستورالعمل های بهداشتی، احتمال صعودی شدن باردیگر انتشار کرونا در استان وجود دارد.
دکتر حبیب زاده خواهان تعطیلی سفرهای غیرضروری و همه دورهمی ها مانند شب نشینی، عروسی و مراسم دید و بازدید جمعی، تجمع هخای انتخاباتی شد و اظهار داشت: برای مهار این بیماری، رعایت پروتکلهای بهداشتی به صورت سفت و سخت ضروریست و هر تجمع ضروری حتما باید با زمان خیلی کم و رعایت فاصله ۲ تا سه متری برگزار گردد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان هم اظهار داشت: ۴ شهروند این استان طی شبانه روز گذشته به علت مبتلا شدن به کرونا جان باختند و شمار جانباختگان به یکهزار و ۸۶۹ نفر رسید.
دکتر "مریم کوشکی" اضافه کرد: ۱۹۳ بیمار مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته هم در استان شناسایی شد و شمار مبتلایان به ۱۱۷ هزار و ۵۲۰ نفر رسید.
وی افزود: تابحال ۳۶۵هزار ۸۶۳ نمونه تشخیص کرونا به آزمایشگاه های استان ارسال شده که از این مجموع ۳۶۲هزار و ۲۶۰ مورد پاسخ داده شده و ۲۴۴ هزار و ۷۳۵ نمونه آن منفی بوده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام هم با اشاره به اینکه کرونا همچنان قربانی می گیرد، اظهار داشت: کرونا در ۲۴ ساعت جان ۲ ایلامی دیگر را گرفت و مجموع فوتی های استان به ۷۹۶ نفر افزایش یافت.
دکتر محمد کریمیان عنوان کرد: ۳۱ ابتلای جدید کرونا در ۲۴ ساعت گذشته شناسایی شده و مجموع مبتلایان استان به ۳۹ هزار و ۲۲ نفر افزایش پیدا کرده و تعداد بهبودیافتگان هم ۳۸ هزار و ۶ نفر است.
وی اضافه کرد: ۱۸ بستری جدید ناشی از کرونا هم بستری شدند و مجموع بستری های موجود در مراکز استان ۷۹ نفر است.
دکتر کریمیان خاطرنشان کرد: ایلام با ۶ بستری جدید و دهلران با پنج نفر بیشترین میزان بستری های جدید را داشتند.
رئیس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هم ضمن اشاره به نداشتن فوتی بر اثر ابتلای به کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته اظهار داشت: مجموع جانباختگان در این استان از آغاز انتشار کرونا تابحال همان یک هزار و ۸۶۰ نفر است.
«مهدی محمدی»افزود: الان ۳۶۷ بیمار مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در مراکز درمانی این استان بستری هستند که این تعداد نسبت به روز گذشته یک نفر کمتر است.
رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۸ مورد بیمار مثبت بستری و ۱۴۳ بیمار مثبت سرپایی مبتلا به کرونا در سطح استان شناسایی شدند که نسبت به روز قبل ۳۴ نفر کاهش داشته است.
وی خاطرنشان کرد: همینطور در ۲۴ ساعت گذشته ۸۱ نفر در مراکز درمانی استان بستری و ۸۰ بیمار هم پس از بهبودی از مراکز درمانی ترخیص شده اند.
رعایت دقیق محدودیت های وضع شده، در خانه ماندن، عمل به شیوه نامه های بهداشتی بخصوص استفاده از ماسک، پرهیز از حضور در تجمعات و هرگونه دورهمی، تعطیلی مجالس عروسی و ترحیم تنها راه برون رفت و گذر از شرایط بحرانی انتشار کرونا موجود است.
کارشناسان بهداشت و درمان از شهروندان خواسته اند بمحض مشاهده علائم اولیه ابتلای به کرونا همچون سردرد و بدن درد شدید و هم ناراحتی های تنفسی، به سرعت به مراکز بهداشت و درمان مراجعه نموده و نسبت به اقدامات تشخیصی و درمان اقدام نمایند.
ویروس کرونا باعث بیماری عفونی «کووید-۱۹» می شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و همچون راه های انتقال آن عطسه، سرفه، دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان سفارش می کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خویش را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.
برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا؛ رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله گذاری اجتماعی» سفارش شده است.
همه ایرانی ها می توانند به منظور تعیین زمان بندی و نوبت دهی تزریق واکسن کووید-۱۹ بر مبنای سند ملی واکسیناسیون برای گروه های سنی اعلام شده، به «سامانه ثبت نام واکسیناسیون کرونا» به نشانی اینترنتی https: //salamat.gov.ir رجوع کنند.منبع:

1400/03/16
17:20:30
5.0 / 5
480
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر