همزمان با روز جهانی ام اس اعلام شد:

۷۰ هزار مبتلا به ام اس در ایران

۷۰ هزار مبتلا به ام اس در ایران

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماریهای وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات انجام شده از طرف وزارت بهداشت در حوزه بیماری ام اس، اظهار داشت: طی دهه های اخیر شیوع بیماری ام اس در کشور به ویژه در مناطق شهری بالا رفته است.دکتر مهدی شادنوش در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به وضعیت بیماران ام اس در کشور، اظهار داشت: برمبنای آمار ثبت شده در سامانه بیماران خاص معاونت درمان وزارت بهداشت تا امروز تعداد ۷۰۰۰۰ بیمار مبتلا به ام اس در کشور برآورد شده است.
شیوع ام اس در زنان بیش از مردانبیشترین سن مبتلاشدن به ام اس
وی با اعلان اینکه شیوع بیماری ام اس همچنان با نسبتی ۲.۵ برابری در زنان بیش از مردان بوده و بیشتر در سنین ۲۰ تا ۴۵ سال است، اظهار داشت: متوسط شیوع این بیماری برمبنای آمارهای جهانی به میزان ۱۱۲ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بوده و میزان بروز آن نیز ۵.۲ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است. البته این نسبت در کشورهای مختلف متفاوت می باشد.
میزان شیوع ام اس در ایرانافزایش شیوع ام اس در مناطق شهری ایران
شادنوش افزود: در ایران نیز شیوع ام اس معادل ۸۷ بیمار به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بوده و کشورمان از نظر شیوع ام اس در شمار کشورهای با شیوع بالا شمرده می شود. در عین حال باید توجه کرد که طی دهه های اخیر شیوع بیماری ام اس در کشور به ویژه در مناطق شهری بالا رفته است. این مسئله اهمیت تشخیص و کنترل بیماری در جوانان و میانسالان را باتوجه به شیوع متوسط تا بالای این بیماری در کشور نشان میدهد.
اضافه شدن سالانه ۵۰۰۰ بیمار به شمار مبتلایان ام اس
شادنوش با اعلان اینکه بطور متوسط سالانه حدود ۵ هزار بیمار به جمعیت مبتلایان در کشور افزوده می شود، اظهار نمود: این بیماری از سال ۱۳۸۴ در کشور در زمره بیماریهای خاص و مورد حمایت وزارت بهداشت قرار گرفته و اقدامات مختلفی برای پشتیبانی از این بیماران انجام شده است. بطوریکه سامانه رجستری و سرشماری بیماران ام اس در کشور افتتاح شد. همین طور تشکیل کمیته علمی مشورتی برای ترسیم سیاست های کلی در امر تشخیص و درمان و توانبخشی بیماران و همین طور کمیته های ام اس دانشگاهی جهت تأیید بیماری و رسیدگی به موضوعات در سطح هر دانشگاه علوم پزشکی یکی دیگر از اقدامات مربوط به حوزه بیماران ام اس بوده است.
پرداخت فرانشیز سهم بیمار در داروهای داخلی ام اس
وی اظهار داشت: تدوین بسته خدمتی متناسب با نیازهای درمانی و دارویی، پشتیبانی از خدمات بسته خدمتی در جهت کاهش بار مالی بیماران، بروزرسانی سالانه سامانه ها و بسته خدمتی بیماران ام اس، تدوین استاندارد تشخیصی و درمانی ام اس و ابلاغ آن در سطح کشور، پشتیبانی از داروهای تولید داخل و پرداخت فرانشیز سهم بیمار در داروهای تولید داخلی و تامین تازه ترین داروهای مورد مصرف بیماران مانند مونوکلونال آنتی بادی با اثربخشی بالا از دیگر اقدامات وزارت بهداشت در حوزه ام اس بوده است.

وی اضافه کرد: در عین حال مراکز جامع ارائه خدمات بیماران خاص در ۱۳ مرکز دانشگاهی از قبیل چهار مرکز در تهران و مراکزی در اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز، اهواز، کرمان، مازندران، کردستان و کرمانشاه برای ارائه خدمات به بیماران خاص و همچون بیماران مبتلا به ام اس به راه افتاده است. همین طور مراکزی را با عنوان مراکز ارائه خدمات جامع توانبخشی به بیماران ام اس تجهیز و تکمیل کرده ایم.

شادنوش از تدوین پروتکل خدمات توانبخشی مورد نیاز بیماران ام اس و ابلاغ سراسری آن آگاهی داد و اظهار داشت: در سال ۱۳۹۹ بابت فرانشیز سهم بیمار در بسته خدمتی ام اس، بیش از ۵۸ میلیارد تومان به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور پرداخت گردید. در عین حال باید توجه کرد که مهم ترین چالش فعلی در حوزه ام اس، بار مالی بالا درباب فرانشیز سهم بیمار برای داروهای تخصصی و همین طور هزینه های بالای توانبخشی در بیماران ام اس که فاقد پوشش بیمه ای هستند.
واکسیناسیون بیماران ام اس مقابل کرونا
شادنوش درباره وضعیت واکسیناسیون بیماران ام اس مقابل کرونا نیز اظهار داشت: تخصیص سهمیه واکسن کرونا به بیماران ام اس در تهران و کلیه شهرها برمبنای دستورالعمل های ابلاغی و همکاری انجمن های حمایتی این بیماران با معاونت های درمان و بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی انجام شده و درباب اولویت بندی و فراخوان بیماران و هدایت شان به سمت مراکز منتخب تزریق واکسن نیز اقدامات لازم انجام شده است. باید توجه کرد که واکسیناسیون بیماران ام اس از اردیبهشت ماه سال جاری شروع شده و آمار پوشش واکسیناسیون در این بیماران را نیز بعدا اعلام می نماییم.

منبع:

1400/03/09
20:44:47
5.0 / 5
741
تگهای خبر: بهداشت , بیماران , پزشك , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر