مسئول روابط عمومی كمیته غیردولتی مهار كرونا:

كرونا سبب سقوط اخلاقی در مناسبات بین المللی شد

كرونا سبب سقوط اخلاقی در مناسبات بین المللی شد

مسئول روابط عمومی شبکه کمک (کمیته غیردولتی مهار کرونا) اظهار داشت: کرونا سقوط اخلاقی در مناسبات بین المللی و وقوع یک فاجعه انسانی دیگر را برای ملل دنیا به همراه خود آورده است.


احمد قویدل روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا اضافه کرد: اینکه از یک سو رهبران خیلی از کشورها هنوز باور ندارند که مهار پاندمی یک بیماری در جهان نیازمند یک هماهنگی بین المللی است و از طرفی رسانه های گروهی در کشور های ثروتمند که سازنده افکار عمومی هستند، بر طبل ناسیونالیسم بهداشتی می کوبند و واکسن را اول حق مردم خود می دانند یا مقامات قضایی کشورهای سازنده واکسن هر نوع صادرات واکسن را موکول به واکسینه کردن مردم کشور خود دانسته مانند دستور دادستان هند برای پیشگیری از فروش واکسن به ایران یا جلوگیری آمریکا از صدور واکسن کرونا به کانادا تا آخر واکسیناسیون عمومی، باید باور نماییم که کرونا یک سقوط اخلاقی در مناسبات بین المللی و یک فاجعه انسانی دیگر را برای ملل دنیا به همراه خود آورده است.
وی افزود: سازمان بهداشت جهانی به مناسبت روز جهای بهداشت ۷ آوریل مصادف با ۱۸ فروردین قصد برگزاری یک کارزاری جهانی برای آخر دادن به نابرابری های جهانی در حوزه سلامت را دارد این سازمان در موضع گیری های قبلی خود هم مکررا در ارتباط با این نابرابری ها اخطار داده و حتی اعتقاد دارد امروز جهان بر بستر همه گیری کرونا که خود ابعاد فاجعه بار اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بزرگی برای بشریت دارد، گرفتار فاجعه انسانی دیگری شده است. این سازمان اعتقاد دارد هر نوع مسابقه کشور ها برای بهره مند کردن صرفاً ملت خود از واکسن کرونا و دیگر اقدامات درمانی جهان را به سمت یک فاجعه انسانی سوق می دهد.
مسئول روابط عمومی شبکه کمک اضافه کرد: یکی از شاخصهای بزرگ این نابرابری در شرایط پاندمی کرونا که ناشی از سرایت یک ویروس غیراخلاقی به دولت های ثروتمند جهان است، بهره مندی ناعادلانه مردم دنیا از واکسن های ساخته شده کرونا در دنیاست. بهره مندی ۱۰ کشور ثروتمند از بیشتر از ۷۶ درصد واکسن های ساخته شده در جهان، خبر از شکست پیام سازمان بهداشت جهانی برای هماهنگی در مهار کرونا می دهد. ساز و کار "کواکس" که با هدف توزیع عادلانه واکسن در جهان توسط سازمان بهداشت جهانی تاسیس شد موفقیت بسیار کمی در اثر گذاری بر ۲۵ درصد تولید واکسن در جهان داشته است. در حالیکه سازمان بهداشت جهانی با شفافیت از غیر عادلانه بودن واکسیناسیون افراد عادی در کشورهای ثروتمند صحبت می کند، میلیون ها پزشک، پرستار و خدمه بیمارستانی در کشور های مختلف دنیا در خطرناک ترین شرایط خدمت می کنند اما از واکسن محرومند، بی توجهی دولت های ثروتمند جهان به این پیام صریح تعبیری به جز مشروعیت بی عدالتی و سقوط اخلاقی درمناسبات بین الملی ندارد.
قویدل افزود: در چنین شرایطی سازمان بهداشت جهانی، بعنوان یک سازمان بین المللی که آرمان تشکیل آن متکی بر یکی از آرمان های بزرگ ملل متحد یعنی حق بر سلامت شکل گرفته است، سال جاری در روز جهانی بهداشت جهانی مردم جهان را به پیوستن به یک کارزار جهانی جدید برای ساختن جهانی عادلانه و سالم دعوت خواهد نمود.
مسئول روابط عمومی شبکه کمک اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی در پیش آگاهی این روز تاکید کرده است دنیای ما جهان نابرابری است. در شرایط همه گیری کرونا بعضی از افراد می توانند زندگی سالم تری داشته باشند و دسترسی به خدمات بهداشتی بهتری نسبت به دیگران دارند، این کاملا به علت شرایطی است که در آن متولد شده اند، رشد می کنند، زندگی می کنند، کار می کنند و به سالخوردگی می رسند.
وی تصریح کرد: این در شرایطی است که در خیلی از نقاط جهان بعضی از گروه ها برای تأمین هزینه های زندگی خود با درآمدهای روزانه اندک تلاش می کنند، از شرایط مسکن مناسب و امکان تحصیلات یا برخوردار نیستند یا این برخورداری بسیار ضعیف است. فرصت های شغلی کمتری را تجربه می کنند، نابرابری جنسیتی بیشتری را تجربه می کنند و به محیط های امن، آب و هوا و آب تمیز، امنیت غذایی یا دسترسی کم دارند یا اساسا ندارند. خدمات بهداشتی نامطلوب منجر به رنج غیر ضروری و مبتلا شدن به بیماری بیماری قابل اجتناب و مرگ زودرس می شوند. این صدمه ها به این جوامع و اقتصادهای جهان صدمه می رساند.
قویدل اضافه کرد: این شرایط نه تنها عادلانه نیست، بلکه قابل پیشگیری است. وظیفه سازمان بهداشت جهانی است که اطمینان حاصل کند همه افراد از شرایط زندگی و کار مناسب برای سلامتی برخوردار می باشند. در عین حال از دولت ها باید خواسته شود تا نابرابری های بهداشتی را کنترل کرده و اطمینان حاصل کنند که همه افراد می توانند به خدمات بهداشتی با کیفیت با عنایت به همه گیری کرونا در هر زمان و مکانی که نیاز دارند، دسترسی پیدا کنند. بدون شک کشور ما علاوه بر اینکه این فاجعه اخلاقی باری بزرگ را به مردم ایران تحمیل می کند، تحریم های غیر انسانی و یکسویه آمریکا فشار مضاعفی است که در سایه سکوت خیلی از کشور های مدعی حقوق بشر بخصوص شرکای اروپایی آمریکا هر روز شدت می یابد.
بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تابحال بیشتر از ۱۲۰ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و حدود دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر هم بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خویش را از دست داده اند.
ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از راه دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی همچون علایم بیماری کووید ۱۹ است. بیشتر از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس هم گرفتار بیماری خفیف می شوند.
جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که باعث افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.


1400/01/15
11:23:55
5.0 / 5
595
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر