دكتری فیزیولوژی پزشكی

بیشتر واكسن های كرونا موثر هستند

بیشتر واكسن های كرونا موثر هستند

دکتری فیزیولوژی پزشکی اظهار داشت: ساختار اصلی ویروس ها حدودا یکسان است، بدین سبب واکسنی که هسته اصلی ویروس کرونا را هدف بگیرد، در مقابل انواع جهش یافته ویروس کرونا هم اثرگذار خواهد بود.


محمدرضا رئوفی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا اضافه کرد: حالا واکسن های مختلفی بمنظور پیش گیری از ابتلاء به کرونا تولید شده که هر یک از تکنیک های مختلفی بهره گرفته است.
وی افزود: برخی واکسن ها که بر قسمت های مختلف ویروس اثر می گذارد، بدون شک با جهش ویروس و تغییر شکل بی اثر خواهد شد؛ اما واکسنی که ساختار اصلی ویروس را نشانه می گیرد، در مقابل انواع جهش یافته هم ایجاد ایمنی خواهدنمود.
رئوفی تصریح کرد: ویروس انگلیسی تنها ویروس جدید (جهش یافته) نیست. ویروسی که بتازگی در ژاپن، آفریقای جنوبی یا فرانسه نیز دیده شده است، ویروس جهش یافته کرونا بوده که به اندازه ویروس انگلیسی تغییر شکل نیافته است.
بگفته این استاد دانشگاه، ویروس انگلیسی به سبب قدرت سرایت و شدت بیماری مورد توجه واقع شد، اما اغلب ویروس ها با جهش یافتن، تغییرات قابل توجهی با ساختار اصلی نمی یابند.
وی همین طور در باره اثرگذاری واکسن بر اشخاص مبتلا به چاقی و افزایش وزن اظهار داشت: تاثیر هر یک از واکسن ها بر مبتلایان به چاقی مستلزم تحقیق و بررسی است و نتایج شماری از مطالعات را دراین زمینه نمی توان به کل تعمیم داد.
به گزارش سرشیر به نقل از ایرنا، ویروس جهش یافته کرونا اوایل بهمن سال جاری در انگلیس مشاهده شد و سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۱۶ بهمن ماه از شناسایی نخستین مورد ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در ایران آگاهی داد.
وی همین طور ۲۵ بهمن ماه با اعلان اینکه ویروس کرونای انگلیسی در کشور چرخیده است، اظهار داشت: روزهای سختی در انتظار ما بوده و باید خودرا آماده نماییم.
واکسیناسیون کرونا در ایران همزمان با دهه فجر و از روز ۲۱ بهمن با واکسیناسیون ۱۰ هزار نفر از کادر درمان با اولویت کارکنان بخش آی سی یو شروع شد.
از روز گذشته (یکشنبه) نیز ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم اهدایی چین وارد کشور شده و تا حالا دو محموله واکسن اسپوتنیک وی محصول شرکت گامالیای روسیه به ایران رسیده است؛ که محموله اول شامل ۲۰ هزار دوز و محموله دوم شامل ۱۰۰ هزار دوز واکسن بوده و بمنظور واکسیناسیون ۶۰ هزار نفر کافی است.1399/12/11
14:53:02
0.0 / 5
448
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر