رییس انستیتو پاستور اعلام كرد

واكسن تولید مشترك با كوبا تا چند هفته دیگر در ایران

واكسن تولید مشترك با كوبا تا چند هفته دیگر در ایران

به گزارش سرشیر رئیس انستیتو پاستور ایران آخرین جزئیات واکسن های کرونا و همچون واکسن ایرانی - کوبایی کرونا را تشریح نمود و اظهار داشت: اخبار خوبی در زمینه واکسن طی هفته های آتی بعنوان عیدی تقدیم ملت ایران خواهد شد، اقدامی استثنایی در زمینه تولید واکسن انجام شده که در دنیا بی نظیر است و در زمان مشخص اعلام خواهد شد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا بیگلری در نشست خبری ویدیوکنفرانسی ضمن تبریک ولادت حضرت زهرا (س) و ایام دهه فجر، در پاسخ به سوال ایسنا درباره واکسن تولید مشترک ایران و کوبا، اظهار داشت: انستیتو پاستور ایران چندین واکسن را در شرکت های دانش بنیان خود و یک واکسن در خود انستتیتو پاستور پیش می برد.
وی اضافه کرد: با توجه به این که یکی از بهترین راهکارها انتقال دانش فنی از کشورهای دیگر بود، مبادرت به انجام این کار با کشور کوبا کردیم. مسلما انستیتو پاستور ایران انتخاب های مختلفی مثل کار با انستیتو پاستور فرانسه، کوبا و... داشت و انتخاب نهایی ما کشور کوبا بود که از چندین واکسنی که این کشور ساخته بود، دو واکسن مدنظرمان قرار گرفت و با توجه به این که این دو واکسن طراحی خوبی دارند و عوارض کمی دارند و آزمون های حیوانی هم با نظارت ما انجام شد، واکسن وارد فاز اول کارآزمایی بالینی شد و در فاز اول، بی خطر بودن آن تایید شد.
بیگلری در این زمینه افزود: در فاز دوم هم کارشناسان ما حضور پیدا کردند و واکسن را مورد مشاهده قرار دادند و در این مرحله انعقاد قرارداد انتقال فناوری واکسن صورت گرفت.
وی اضافه کرد: انستیتو پاستور ایران موسسه ای با ۱۰۰ سال قدمت است و اهتمام کرده واکسن ایمنی در اختیار مردم قرار دهد؛ چون برند با ارزشی داریم. در این مساله هم کوشیدیم دقت بالایی داشته باشیم تا واکسنی وارد شود که فازهای قبلی با مشاهده مستقیم ما تولید شده باشد. الان در کوبا فاز یک تمام شده و نتایج بررسی شده است. فاز دوم در حال اتمام است و ۱۶ فوریه فاز سه انسانی شروع می شود تا ان شاءلله هفته های آتی واکسن را در ایران داشته باشیم.
رییس انستیتوپاستور اضافه کرد: کنترل کیفی این واکسن در ایران انجام می شود. در فاز سوم که فاز نهایی واکسن کرونا است امیدواریم آزمون ها به خوبی سپری شود. آن زمان وارد واکسیناسیون عمومی می شویم. واکسن در ضمن دو هفته آتی آماده می شود تا فاز کلنیکال ترایال را روی کاغذ شروع کند.
وی در مورد فعالیت انستیتو پاستور در کنترل کرونا، اظهار داشت: کشور درگیر معضل بزرگی شد که تمام دانش بشری در مقابل آن ناچیز است. نخستین گلوگاه کنترل بیماری انجام تشخیص بیماری بود که به عهده ما گذاشته شد و انستیتو پاستور توانست طراحی روشهای تشخیص و شبکه مولکولی در کل کشور راه اندازی کند که امروزه شامل بیش از ۳۴۰ آزمایشگاه است که با مدیریت ما پیش می رود. فراموش نکنیم در ایام ابتدایی بیماری انستیتو پاستور از کل کشور نمونه آزمایشگاهی از ۷۵۰ بیمارستان می گرفت و انجام می داد تا به تدریج کارکنان آزمایشکاه سراسر کشور تعلیم یافتند و وارد فازی شدیم که توانستیم کیت های آزمایشگاهی تامین نماییم و وارد تولید کیت های داخلی شویم.
به گفته رئیس انستیتو پاستور، وظیفه دیگر ما فعالیت در زمینه واکسن بود که همراه با شرکت های داخلی، انستیتو پاستور ایران هم ساخت۳ واکسن را شروع کرد. در کنار این اقدامات راهکار خوب همکاری مشترک تولید واکسن بود که کشور کوبا را با سابقه دو دهه همکاری با ایران انتخاب کردیم. امبدواریم برند انستیو پاستور بر این واکسن هدیه ای برای ملت بزرگوار ایران باشد.
بیگلری افزود: در مورد ظرفیت تست ما روزهای اول حدود ۲ تا ۳ هزار تست بود که سریعا افزایش یافت و امروز حدود ۵۰ هزار تست روزانه انجام می دهیم و اگر نیاز بالاتر از این هم شود می توانیم به آن برسیم.

واکسن «برکت» تا حالا هیچ عارضه خاص و نگران کننده نداشته است

واکسن رازی تاییدیه گرفته است
وی درباره واکسن ایرانی کرونا، اضافه کرد: چندین واکسن بطور همزمان در ایران پیش می رود. نوع واکسن برکت« این اکتیو» است که نظیر این پلتفورم در کارخانه سینوفارم و سینوواک چین داریم. این روش یکی از شناخته شده ترین و قدیمی ترین راه های تولید واکسن است. کارآزمایی بالینی این واکسن شروع شده است و اطلاعات داوطلبان به دقت رصد می شود.
به گفته وی، در ایران واکسن ها برای وارد شدن به فاز انسانی باید از سازمان غذا و دارو مجوز بگیرد. برای گذارندن فاز یک وسواس و دقت زیادی صورت می گیرد، برای اینکه در فاز یک توجه می شود که واکسن ایمن باشد و عوارض ایجاد نکند.
وی اضافه کرد: واکسن شرکت برکت خوشبختانه تا حالا هیچ عارضه خاص و نگران کننده نداشته است و کارایی آن در فازهای بعدی ۲ و ۳ مشخص می شود. واکسن شرکت رازی نیز تاییدیه گرفته است و وارد کارآزمایی بالینی خواهد شد. همین طور واکسن پاستور با انتقال دانش فنی از کوبا درحال پیگیری است که فاز حیوانی و اول و دوم خودرا گذرانده است و این نخستین واکسنی است که در ایران به فاز ۳ می رسد.

اقدام هوشمندانه روس ها در طراحی واکسن اسپوتنیک
وی در مورد واکسن روسی(اسپوتنیک وی) کرونا، اشاره کرد: یکی از پلت فرم های تولید واکسن، آدنوویروس است. آدنو ویروس به سبب نوع تکنولوژی اش بنظر می رسد که ایمنی خوبی به وجود می آورد و کشورهای مختلفی از این روش برای تهیه واکسن استفاده کردند. تخصص من آدنوویروس است و دو دهه قبل کار با آدونوویروس را شروع کردم. در کشور انگلیس و آمریکا در تحصیل نخستین گروه هایی بودیم که روی سیستم آدونوویروس کار کردیم. این روش سخت و دشوار است؛ اما یکی از پلت فرم های موفق خواهد بود. روس ها از وکتوری استفاده کردند که اقدام بسیار هوشمندانه ای بود. اولین باری که دانش استفاده شده در واکسن اسپوتنیک را دیدم، برایم روشن شد کسی که این واکسن را طراحی نموده اقدام جالبی کرده و افرادی که این واکسن را تولید کردند افراد ماهری بودند و با تکنولوژی آشنایی داشتند. روز گذشته هم در مجله لنست شاهد موفقیت 92 درصدی این واکسن بودیم. حدود ۱۰ یا ۲۰ کشور این واکسن را انتخاب نموده اند. سیستم آدنوویروس سال ها در ژن درمانی استفاده شده است.
وی در پاسخ به سوالی درباره واکسن وزارت دفاع نیز اظهار داشت: یکی از پرونده ها در مورد شرکت میلاد نور است که فاز حیوانی را طی کرده و همکاران سازمان غذا و دارو اطلاعات دقیق تری دارند.

سال هاست کودکان را با واکسن ایرانی واکسینه می کنیم
رئیس انستیتو پاستور در مورد تولید انبوه واکسن های کرونا در ایران، اظهار نمود: ایران در میان کشورهای اسلامی یکی از دو کشوری است که اسم خودرا بعنوان تولید کننده واکسن ثبت کرده است. ما بیماری آبله را در ۵۰ سال قبل با واکسن پاستور کنترل کردیم و ما سال هاست کودکان را با واکسن ایرانی واکسیناسیون می نماییم. ما از نظر تجهیزات واقعا در تحریم بودیم اما در واکسن تجربه دیرینه داریم و هر ۴ پلت فرم اصلی تولید واکسن که در دنیا در مورد کووید۱۹ وجود دارد، در ایران هم به کار برده می شود.

بحران کرونا، برنامه های واکسیناسیون را 20 سال جلو انداخت
وی اضافه کرد: ما شرکت های مختلفی در تمام پلت فرم ها به کار گرفتیم و بعدا تاریخ قضاوت خواهدنمود که این تصمیم تا چه اندازه درست بوده است. ما نمی دانستیم کدام پلت فرم موفق خواهد بود و کدام یک در مقابل جهش جدید ویروس خواهد ایستاد؛ اما این دانش اساسا روزی به کار ما خواهد آمد. اگر حمایت خوبی از جوانانمان نکنیم، شایسته نیست. زمان بهترین قاضی است، نمی دانیم این ویروس تا چه زمانی خواهد بود و عاقلانه روشی است که تا حالا پیش گرفته ایم، ما سرمایه ای را دور نریختیم و خواهیم توانست به تولید انبوه برسیم. بحران کووید با تمام سختی هایی که داشت برنامه های واکسیناسیون را حدود ۲۰ سال جلو انداخت.
بیگلری درباره تولید انبوه واکسن تولیدی مشترک با کوبا، افزود: واکسن وقتی تمام امتحانات خودرا پس نداده است امتحان نمی گردد. ما سابقه ۱۰۰ ساله انستیتو پاستور را به خطر نمی اندازیم. واکسن تولید مشترک با کوبا را از همه واکسن هایی که امکان تولید مشترک و انتقال تکنولوژی آن وجود داشت بهتر دیدیم.

پیش بینی عرضه واکسن ایرانی-کوبایی کرونا از خردادماه
وی درباره تکنولوژی واکسن تولید مشترک با کوبا، اظهار داشت: تکنولوژی این واکسن مشابه واکسن پنوموکوک بود که در ایران مقرر است تولید شود، کوبا در دو دهه قبل با ما همکاری انتقال تکنولوژی داشته و در حوزه انتقال تکنولوژی واکسن هپاتیت بی نیز همکاری داشتیم. کوبا اجازه نظارت بر آزمایش واکسن را به ما داد و برنامه زیر نظر ما پیش رفت که کمتر کشوری در دنیا اجازه همچین کاری را می دهد. تولید این واکسن در ایران و کوبا انجام می شود و پیش بینی می نماییم از خرداد عرضه واکسن شروع می شود و امیدواریم بتوانیم ماهانه دو میلیون دوز واکسن توزیع نماییم. بعد از آن نیز بسته به نیاز کشور وارد فازهای بعدی می شویم. بالا بردن تولید بستگی به نیاز کشور دارد.
رییس انستیتو پاستور ایران اظهار داشت: خبر بسیار خوش دیگری داریم که طی هفته های آتی به مردم اعلام خواهیم کرد که ابتکاری بزرگ و متفاوت در زمینه کووید است که انستیتو پاستور به مردم تقدیم می کند.

وسواس سازمان غذا و دارو در تایید واکسن ها
وی اضافه کرد: هرکدام از واکسن هایی که در دنیا تولید می شوند محاسن و معایبی دارند. بسیاری از واکسن ها در سنین بالا تست نشدند، سیاست ما این بود که از همه پلت فرم ها استفاده نمائیم. به جد می گویم که سازمان غذا و دارو شدیدترین نظارت ها و وسواس ها را دارد تا واکسنی که وارد کشور می شود یا ایجاد می شود استاندارد لازم را گذرانده باشد. برخی تولید کننده ها از این همه وسواس کلافه می شوند ولی کار درست همین است.
بیگلری افزود: در تولید ما همیشه حداقل ها را می گوییم و اهتمام می نماییم واقع بینانه به تولید فکر نماییم، واکسن چیزی نیست که بخواهیم قول نابجا در مورد آن بدهیم؛ برای اینکه کشور روی قول ما حساب می کند اما از خرداد ماه حداقل دو میلیون دوز واکسن وارد می نماییم. مذاکرات با کوبا به این شکل است که اول واکسن مورد نیاز دو کشور را تامین نماییم. کوبا جمعیت کمتری دارد و ممکنست بعد از تامین جمعیت خودشان به ما هم کمک کنند ولی برنامه ما در پاستور افزایش تولید ماهانه به شکلی است که ظرف چند ماه به تولید ۵ میلون دوز در ماه برسیم.
وی درباره جهش های ویروس کرونا، اظهار داشت: خوشبختانه واکسن در مقابل این ویروس ایمنی به وجود می آورد. البته می دانیم که این واکسن ممکنست روی ۱۰۰ درصد مردم جواب ندهد و نمی دانیم ایمنی بعد از تزریق واکسن تا چند وقت ماندگار خواهد بود. نگرانی دیگر ما جهش ها است که خوشبختانه تحقیقات نشان می دهد واکسن های فعلی در مقابل جهش ها هنوز کارایی دارند اما ممکنست جهش هایی رخ دهد که واکسن را بی اثر کند. در ایران هم جهش ها رصد می شود و ما دراین زمینه کار شبانه روزی انجام می دهیم.

درس بزرگِ کرونا
بیگلری اضافه کرد: ما در وضعیت تحریم، با کرونا مبارزه می نماییم. درس بزرگ کرونا این بود که ما به هیچ وجه نمی توانیم به خارج از کشور تکیه نماییم. در تمام موارد باید خودمان کار نماییم. تعداد مرگ های ما الان به حدود ۷۰ نفر رسیده اما در پایتخت یک کشور اروپایی روزانه بیش از ۱۰۰۰ مرگ دارند ولی در مورد کشور خودشان حرف نمی زنند و مدام در مورد ما صحبت می کنند. در مورد واکسن هم زمان ثابت می کند ایران چقدر توانسته موفق باشد. با این کمبود جهانی بدانیم کسی به اندازه نیازمان به ما واکسن نخواهد داد، در مورد واکسن رقابت جهانی وجود دارد، پس به فکر دانشمندان مان باشیم و پشتیبان آنها باشیم. فراموش نکنیم تا واکسن ها کار کنند ماسک تنها راه نجات ما است.
وی درباب تعداد افراد مورد مطالعه در فاز سوم کارآزمایی واکسن کرونا، اشاره کرد: تعداد از هر جامعه و از هر واکسن متفاوت است. تعدادی که در ایران بررسی می شود فعلا نهایی نشده است. در اغلب واکسن ها ۲۰ تا۴۰ هزار نفر وارد فاز ۳ کلینیکال ترایال شدند، رِنج عدد ما هم در انستیتو پاستور ایران بین همین اعداد است، اما طی روزهای آتی مطالعات ما دقیق تر خواهد شد. ما کشور پهناوری داریم و مرحله به مرحله پیش می رویم.
بیگلری درباره شناسایی ویروس های جهش یافته کرونا، بیان کرد: آزمایش های خاصی طراحی کردیم که می توانیم نوع جهش را تشخیص دهیم علاوه بر آن به صورت هدفمند از نقاط مختلف کشور نمونه ستاندن می شود تا جهش های احتمالی ویروس در کشور خودمان را هم بررسی نماییم.
وی درباره هزینه تولید واکسن های ایرانی کرونا، اظهار داشت: اگر پِر دوز بخواهیم بگوییم مسلما واکسن ایرانی ارزان تر است. واکسن مقوله حاکمیتی است که با امنیت سلامت کشور ارتباط دارد. کووید۱۹ ثابت کرد حتی اگر کشور قوی باشیم و پول هم داشته باشیم ممکنست واکسن به دستمان نرسد. هرچه برای واکسن هزینه نماییم ارزش دارد، همانگونه که هزینه برای سیستم های دفاعی و ارتش و پدافند ارزش دارد، هزینه در این بخش هم موثر است. ما بین ۶۰ تا ۱۰۰ میلیون دوز واکسن نیاز داریم اگر قرار باشد با قیمت ۱۵ یورو واکسن خرید نماییم چقدر باید هزینه کنیم؟ باید ۱.۵ میلیارد یورو هزینه نماییم ولی وقتی خودمان سرمایه گذاری می نماییم از همه نظر به نفع ما خواهد شد و آینده کشور را تقویت می کند برای اینکه به صورتی یک سرمایه گذاری هم است.
بیگلری در خاتمه اشاره کرد: اخبار خوبی در زمینه واکسن طی هفته های آتی بعنوان عیدی تقدیم ملت ایران خواهد شد، اقدامی استثنایی در زمینه تولید واکسن انجام شده که در دنیا بی نظیر است و در زمان مشخص اعلام خواهد شد.
منبع:

1399/11/15
17:52:42
0.0 / 5
1026
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر