در جایگاه های سوخت چه نكاتی را رعایت نماییم تا به كرونا مبتلا نشویم؟

در جایگاه های سوخت چه نكاتی را رعایت نماییم تا به كرونا مبتلا نشویم؟

به گزارش سرشیر بر مبنای اعلام وزارت بهداشتی ها، جایگاه های سوخت یکی از اماکن پرخطر مبتلا شدن به کرونا به حساب می آید و باید در استفاده از این جایگاه ها پروتکل های بهداشتی را به صورت دوچندان رعایت کرد تا احتمال مبتلا شدن به کرونا در این مکان ها کاهش پیدا کند.به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، بر مبنای اعلام دکتر سیما سادات لاری- سخنگوی وزارت بهداشت، پمپ بنزین ها و ایستگاه های CNG از اماکن پر خطر مبتلا شدن به کووید۱۹ هستند و ضرورت رعایت نکات بهداشتی در این اماکن از اهمیت ویژه برخوردار می باشد.

بر این اساس انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت ایران، چند نکته بهداشتی را که باید در زمان رفتن به جایگاه های سوخت، رعایت کرد تا به کرونا مبتلا نشویم اعلام نموده است:

- تا حد امکان تعداد دفعات سوختگیری (بنزین، گاز و یا گازوئیل) وسیله نقلیه خویش را کاهش دهید.

- در هر بار رفتن به پمپ بنزین ها و یا ایستگاه های سی ان جی، تلاش کنید باک خودرو خویش را تا حداکثر پر کنید تا دفعات کمتر مجبور به رجوع برای سوختگیری شوید.

- چون پمپ بنزین و پمپ گازها از اماکن پرتردد هستند و احتمال آلودگی در آن زیاد است، حتما پیش از خروج از منزل پیشبینی کنید که اگر برای گرفتن بنزین یا گاز می خواهید بروید یک عدد ماسک یک بار مصرف یا پارچه ای را جلوی دهان و بینی تان استفاده کنید. به صورتی که کامل دهان و بینی را پوشانده باشد.

- همینطور اگر با قصد سوختگیری از منزل خارج شدید حتما با خودتان یک عدد اسپری یا مایع ضدعفونی کننده، حداقل یک جفت دستکش یک بار مصرف و دستمال کاعذی به همراه ببرید.

- هنگام رسیدن به محل سوختگیری با هوشیاری کامل عمل کنید و به هیچ چیز دست نزنید. ابتدا در یکی از دستان دستکش یک بار مصرف را بپوشید و با دست دیگر کارت سوخت را در محل کارت دستگاه قرار دهید.

- اغلب جایگاه های سوختگیری دستکش یک بار مصرف و یا کیسه فریزر آماده گذاشته اند. اگر با خودتان دستکش یکبارمصرف نداشتید، حتما از متصدیان جایگاه جای دستکش و یا کیسه فریزرها را جویا شوید و از آن استفاده کنید.

- کارت را با دقت و بدون تماس دست با دستگاه وارد محل کارت خوان دستگاه کرده و با دست دستکش دار مبادرت به استفاده از پانل دکمه های دستگاه جهت ورود رمز کنید.

- از تماس مستقیم با دسته نازل در جایگاه سوخت خودداری کنید. با دست دستکش دار یا حداقل یک عدد دستمال کاغذی دسته نازل را بردارید و مبادرت به سوختگیری کنید.

- بعد از اتمام سوختگیری، با دست بدون دستکش کارت سوخت را از دستگاه بردارید و در جیب بگذارید.

-تا حد امکان کارت را به اپراتور پمپ بنزین (مسئول دریافت مبلغ سوخت) ندهید و تلاش کنید خودتان شخصا کارت را به دستگاه دریافت وجه سوخت بکشید. سپس از اپراتور بخواهید که رمز شما را وارد کند و یا خودتان با دست دستکش دار رمز کارت خودتان را وارد کنید.

- در نهایت دستکش را طوری از دستتان خارج کنید که هیچ جای بدنتان با قسمت رویی دستکش که در تماس با دستگاه و یا نازل قرار گرفته است، تماس پیدا نکند.

- بلافاصله دستکش را در نخستین سطل زباله نزدیک خودتان (ترجیحا سربسته) بیندازید.

- از هر دستکش یک بار مصرف فقط یکبار استفاده کنید.

- در صورت لزوم رفتن به پمپ بنزین اگر دستکش همراه تان نبود حتما دقت کنید و یک دستمال کاغذی به دور انگشتان بپیچید. به طوریکه انگشتان شما با پانل دکمه های دستگاه تماس پیدا نکند و سپس دستمال کاغذی را بلافاصله در نخستین سطل زباله نزدیک خودتان (ترجیحا سربسته) بیندازید.

- اگر دستکش همراه تان نبود حتما دقت کنید برای برداشتن نازل سوخت گیری هم از یک دستمال کاغذی استفاده کنید.

- در طول حضور در پمپ بنزین و پس از آن به هیچ وجه صورت خودتان را لمس نکنید.

- بلافاصله پس از سوختگیری و پیش از ورود به خودرو خود، دستان خویش را با اسپری، ژل یا مایع ضدعفونی کننده به صورت کامل آغشته کنید تا ضدعفونی شوند. به طور همزمان، کارت سوخت و کارت عابربانک خویش را هم ضدعفونی کنید.

- اگر هیچ ماده ضدعفونی کننده ای با خود به همراه نداشتید، حتما از کارکنان پمپ بنزین وجود ماده ضدعفونی کننده در پمپ بنزین را جویا شوید و در صورت وجود حتما استفاده کنید.

- در نخستین فرصت ممکن پس از اتمام سوختگیری دست خویش را حداقل ۴۰ ثانیه با آب و صابون بشویید و سپس به طور کامل ضدعفونی کنید.
1399/11/09
12:52:52
0.0 / 5
827
تگهای خبر: آلودگی , آموزش , بهداشت , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر