فرمانده ستاد مقابله با كرونا در تهران:

تهران همچنان زرد است

تهران همچنان زرد است

به گزارش سرشیر فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران درباره وضعیت این بیماری در تهران توضیح داد: تست های سریعی که در تهران انجام می شود میزان مثبت بودن آن حدود نه درصد و تست های pcr حدود 18 تا 20 درصد است، در صورتیکه در آبان ماه نتیجه تست پی سی آر  گاهی تا 40 درصد مثبت بود و تست های سریع ما در اوایل طرح شهید سلیمانی گاهی تا 20 و 25 درصد مثبت بودند، بدین سبب نشان میدهد که گردش ویروس در تهران کاهش یافته ولی ویروس ضعیف نشده است.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی امروز در جمع خبرنگاران ضمن تبیین آخرین وضعیت تهران، اظهار داشت: طی ۲۴ ساعت گذشته تعداد کسانی که در بخش های سرپایی به مراکز درمانی ما مراجعه نموده اند حدود 4100 نفر بوده است که اگر با هفته های قبل مقایسه نماییم با خیز خیلی ملایم یعنی حدود یک درصد، آمار مراجعان سرپایی نسبت به هفته گذشته بالا رفته است.
وی با اعلان اینکه نخستین تغییر شاخص در بیماری کرونا تغییر در آمار مراجعین سرپایی است، اظهار داشت: البته در تهران طی ماه های اخیر با یک چالش رو به رو بوده ایم، معمولاً آمار سرپایی مراجعین که اعلام می شود عمدتا در بخش های دولتی، مراکز بهداشتی و مراکز بیمارستانی است و از آنجاکه در تهران بالای ۸۰ درصد مراجعین ما در بخش های سرپایی به مطب های خصوصی مراجعه می کنند، بدین سبب ممکنست در آمار ما گنجانده نشوند و آمار ما در ارتباط با مراجعین سرپایی بمراتب بالاتر از عددی باشد که اعلام می شود. البته آمار مطب ها به صورت پراکنده جمع آوری می شود و طی نشستی با مسئولین نظام پزشکی قرار شد که بوسیله سامانه این آمارها نیز از مطب های خصوصی جمع آوری شود تا بتوان در پروسه کانتکت تریسینگ و طرح ردیابی محله محور محاسبه شوند.
زالی با اعلان اینکه مجدداً در ۲۴ ساعت گذشته میزان بستری در تهران از مرز ۱۹۰۰ عبور کرده است، اظهار داشت: تقریباً در طول هفته گذشته میزان بستری بین ۱۶۰۰ تا ۱۸۰۰ نفر در نوسان بود ولی روز گذشته مجموعه بستری استان تهران ۱۹۳۶ نفر بوده و پس از مرز ۱۹۰۰ عبور کردیم. همین طور طی روز گذشته تعداد کسانی که بعنوان مریض جدید کرونائی مراجعه کردند حدود ۲۶۰ مورد بوده که نسبت به ۲۴ ساعت گذشته رشد 1.4 دهم درصدی و نسبت به ۲۴ ساعت ماقبل آن رشد 3.6 درصدی را نشان میدهد.
فرمانده ستاد کرونای استان تهران با اعلان اینکه آرام آرام میزان مراجعین جدید در بخش های بستری درحال بالا رفتن است، اظهار نمود: تعداد بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه نسبت به هفته قبل بین نیم تا یک درصد بالا رفته است.
بگفته زالی، شاخص مرگ و میر و میزان عمومی بستری با موج بلندی تغییر نکرده است و طبیعتا ممکنست این تغییر آمارها گذرا و یا بالعکس شروع یک خیز جدید باشد. البته باید در نظر داشته باشیم که تغییر شاخص مرگ و میر بین ۳۰ تا ۴۰ روز پس از تغییر سایر شاخص ها خودرا نشان میدهد.
زالی در پاسخ به سوالی درباب علت کمتر شدن میزان بیماری، توضیح داد: افزایش میزان همکاری مردم، رعایت پروتکل های بهداشتی و پوشش ماسک و همین طور افزایش سطح دانش عمومی و بهداشتی مردم در این مساله اثرگذار می باشد. نکته بعدی اینکه ترددهای شبانه کاهش پیدا کرده و مقدار زیادی الگوی زیست شبانه در تهران تغییر پیدا کرده که همین مساله در آمار مرگ و میرها موثر است.
وی با اشاره به توفیقات بالای طرح محله محور شهید سلیمانی، اظهار داشت: در این طرح علاوه بر اینکه میزان بستری کاهش پیدا کرده، مرگ و میر هم کمتر شده است. اساساً در دی ماه نسبت به آبان و آذر ۷۳ درصد مرگ و میر و 56 درصد میزان بستری بیمارستانی و ۴۷ درصد بستری در بخش مراقبت های ویژه کاهش یافته است. بدین سبب اگر شرایط دی ماه را نسبت به آبان و آذر مقایسه نماییم، آمارها به دنبال اجرای طرح شهید سلیمانی توفیقات زیادی داشته که بخش زیادی از این دستاوردها منجر به کاهش گردش ویروس و کاهش میزان مرگ و میر شده است.
فرمانده ستاد کرونای استان تهران با اشاره به تجربه حاصل شده از 3 پیک قبلی کرونا، اظهار نمود: در هر موج کرونا بالاخره درصدی از مردم مبتلا می شوند، این افراد با مبتلاشدن به یک مصونیت نسبی می رسند و در بدنشان آنتی بادی تولید می شود، همین طور پیش از شروع موج بعدی میزان این آنتی بادی و مصونیت کاهش می یابد و متاسفانه درباره بیماری کرونا تا الان ثابت شده که مصونیت دائمی ایجاد نمی کند و پس از چند ماه آنتی بادی ها در بدن افت پیدا کرده و سیستم دفاعی سلولی فروکش می کند. بدین سبب همانگونه که در حمله سوم ویروس در تهران شاهد آن بودیم، آرام آرام به سمت تغییر آمار پیش می رویم.
وی با تاکید بر اینکه ویروس کرونا ضعیف نشده بلکه گردش ویروس کمتر شده است، عنوان کرد: تا کنون هیچ مستندی در دنیا ثابت نکرده است که ویروس کرونا ضعیف تر شده و متاسفانه این یک رفتار غیرمتعارف است که ویروس کرونا برخلاف مرس، سارس و ابولا از خود نشان داده است. تمام ویروس هایی که تا حالا داشته ایم، برای دوام بیشتر به سمت جهش برای کم خطر شدن حرکت کرده اند ولی در مورد کرونا تا حالا هیچ مقاله جهانی معتبر نشان از ضعیف شدن ویروس نداشته است.
زالی با اعلان اینکه با این وجود گردش ویروس کمتر شده است، توضیح داد: الان تست های سریعی که در تهران انجام می شود میزان مثبت بودن آن حدود 9 درصد و تست های pcr حدود ۱۸ تا ۲۰ درصد است، در صورتیکه در آبان ماه نتیجه تست پی سی آر گاهی تا ۴۰ درصد مثبت بود و تست های سریع ما در اوایل طرح شهید سلیمانی گاهی تا ۲۰ و ۲۵ درصد مثبت بودند، بدین سبب نشان میدهد که گردش ویروس در تهران کاهش یافته ولی ویروس ضعیف نشده است.
فرمانده ستاد کرونای استان تهران همین طور در ارتباط با سخنان یکی از مسئولین پایتخت در مورد آبی شدن تهران و رفع محدودیت های ترددی، اظهار داشت: برمبنای فاکتورهای تعیین شده از جانب وزارت بهداشت و وزارت کشور نتایج ارزیابی و شاخص ها برای تغییر وضعیت کرونائی شهرها به آخر هفته ها موکول شده است. درباره تهران نیز از هفته گذشته تغییر شایان توجهی نداشته است بدین سبب شرایط تهران به همین دلیل ادامه پیدا خواهدنمود و فعلا تهران را کماکان زرد تلقی می کنیم؛ مگر اینکه ستاد ملی تا آخر هفته تغییرات جدید را اعلام نماید.
منبع:

1399/11/07
13:38:43
0.0 / 5
892
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر