آیا شاخصه های وراثتی عامل تفاوت بیماری زایی كرونا در ایران و جهان است؟

آیا شاخصه های وراثتی عامل تفاوت بیماری زایی كرونا در ایران و جهان است؟

سرشیر: گزارشات متناقضی که از تفاوت در بیماریزایی ویروس کرونا در ایران و سایر نقاط جهان ارائه شده بود، محققان را به این فرضیه نزدیک کرد که شاید علل ژنتیکی عاملی در تعیین این تفاوت ها بوده است.


دکتر فریدون عزیزی، رئیس پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی روز پنجشنبه در این مورد به خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: جمع آوری اطلاعات وراثتی جمعیت ۱۵ هزار نفری مطالعه قند و لیپید تهران که در طول بیشتر از ۲۰ سال جمع آوری شده است، این بستر را فراهم می آورد تا بتوان بررسی های مشابهی در این حوزه با قابلیت تعمیم به کل جمعیت انجام داد.
وی در این خصوص اضافه کرد: بخش ژمیران (ژنوم مرجع ایرانی ها)، بعنوان بازوی محاسباتی و شبیه سازی مرکز تحقیقات علوم سلولی مولکولی این پژوهشکده، طی چند سال قبل با بهره مندی از ظرفیت های موجود ملی و بین المللی موفق به دستیابی منحصربفرد به اطلاعات ژنتیکی ایرانی ها شده که انجام مطالعات این حوزه در زمینه های مختلف را امکان پذیر می سازد.
عزیزی افزود: پژوهشی که به تازگی توسط این گروه با تمرکز بر واریانت های ژنتیکی حاصل از مطالعه قند و لیپید تهران انجام شده است، نشان داد که مهم ترین درگاه ورودی ویروس کرونا به سلول های بدن انسان در این جمعیت در مقایسه با سایر کشورها، تفاوت هایی دارد.
دکتر مریم دانشپور از مجریان این طرح هم در این خصوص عنوان کرد: نتایج محتمل این تغییرات با روش های محاسباتی و شبیه سازی های مبتنی بر دانش بیوانفورماتیک ساختاری تحلیل و نشان داده شد دو جهش که یکی از آنها مخصوص جمعیت ایران است، قادر به کاهش میل گیرنده به پروتئین اسپایک ویروسی دارند.
وی افزود: همینطور برخی دیگر از تفاوت های ژنتیکی جمعیت های ایرانی و اروپایی در مقایسه با نژاد آسیای شرقی مشاهده می شوند که می توانند تا حدودی زمینه ساز تمایل به بیماری و میزان مرگ و میر در میان جوامع باشند.
این متخصص ژنتیک تصریح کرد که هر چند این نتایج نشان دهنده تفاوت های جزئی در این موارد است که در نگاه اول کوچک به نظر می رسند اما این یافته ها نشان داده است که تغییرات ژنتیکی ایرانی بر ورود ویروس به سلول های انسانی تاثیر می گذارد. با این وجود، ارزیابی این نتیجه گیری در سایر مطالعات ضروری می باشد. علاوه بر این، این نوع مطالعه می تواند جهت بررسی تاثیر جهش جدید روی ژنوم ویروس و حتی نسل واکسن های mRNA ضد این ویروس مفید باشد.
این یافته ها در مقاله ای در مجموعه انتشاراتی معتبر نیچر (Nature) به چاپ رسیده است.


1399/11/02
23:21:27
0.0 / 5
924
تگهای خبر: آموزش , ارزیابی , پزشك , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر