شایع ترین علایم بیش فعالی در بزرگسالان

شایع ترین علایم بیش فعالی در بزرگسالان

به گزارش سرشیر لرستان یک روانشناس بالینی ضمن اشاره به شایع ترین علایم بیش فعالی در بزرگسالان اظهار داشت: یکی از این علایم نداشتن تمرکز است.


زهرا لطیفیان در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: وقتی صحبت از بیش فعالی است خیلی از نگاه ها متوجه کودکان بی قرار و شلوغ می شود، درحالی که اختلال بیش فعالی در بزرگسالان، در ایران ناشناخته است و کمتر کسی از علایم و نتایج آن آگاه است به صورتی که بزرگسالان درگیر بیش فعالی تصور می کنند که بعضی از ناملایمات، نگرانی ها، هیجانات و تصمیمات آنها به علت مشکلات و دغدغه های روزانه است.
وی خاطرنشان کرد: بیش فعالی باآنکه در دوران کودکی بروز پیدا می کند ولی در بعضی مواقع به بزرگسالی هم کشیده می شود و علائمی چون مشکل توجه و تمرکز، بی نظمی، رفتارهای تکانشی و بدون فکر، بی ثباتی و هیجانی را به همراه دارد که سبب مشکلاتی در زندگی فرد شده و عملکرد او را برای یک زندگی خوب و لذت بخش لازم تحت تاثیر قرار می دهد.
لطیفیان با اشاره به اینکه یکی از علایم بیش فعالی در بزرگسالان نداشتن تمرکز است، اضافه کرد: مشکل عدم توجه و تمرکز سبب می شود که فرد بزرگسال، وسایل کوچک مورد نیازش را گم کند و یا وسایلی نظیر کلید، سوئیچ، خودکار، کیف را در مکان های مختلف جا بگذارد و مرتب دنبال وسایل خود می گردند.
این روانشناس افزود: این افراد اغلب نمی توانند روی سخنرانی، صحبت با طرف مقابل و حتی برنامه تلویزیونی تمرکز کنند و در این زمان ها حواسشان متوجه مبحث دیگری است، البته این نقص در مقاطعی از زندگی مانند دوران دانشجویی مشکل زا خواهد بود، این افراد در توجه و تمرکز هنگام مطالعه و انجام امور روزمره مشکل دارند و زمانی که مشغول خواندن هستند به رویا فرو می روند، دقایق سپری می شود و آنها هنوز در همان صفحه اول در جا می زنند.
وی ضمن اشاره به این که بی قراری شایع ترین علایم بیش فعالی در بزرگسالان است، اظهار داشت: بی قراری هنگام نشستن و سرپا ایستادن، ضعف در توانایی های ورزشی، دست خط بد، ترجیح دادن به سرپا بودن تا نشسته و هنگامی که مجبور به نشستن هستند احساس بی قراری داشتن و پا یا دست خویش را مرتب حرکت دادن ازجمله نشانه های حرکتی این اختلال در افراد بالغ است.
لطیفیان افزود: افرادی که به صورت پیوسته درگیر رفتارهای هیجانی و بدون فکر هستند بی گمان گرفتار بیش فعالی در بزرگسالی اند، بدین ترتیب که فرد خیلی ناگهانی، بدون فکر کردن و بررسی عواقب نتایج رفتاری، عملی را انجام و یا حرفی را می زند که منجر به رنجش دیگران و پشیمانی خود می شود.
این روانشناس اظهار داشت: گاهی این افراد تصمیمات عجولانه ای برای ازدواج و یا طلاق می گیرند و یا عجولانه شغل خویش را ترک می کنند، استعفا می دهند یا کسب و کار خویش را یک دفعه و احساسی عوض کرده و اغلب بی محابا رانندگی می کنند.
وی تاکید کرد: بیش فعالان بالغ برای کنترل بی قراری و عصبی بودن اغلب در دو شغل کار می کنند که این روشی برای سازگاری آن هاست، چونکه در زمان هایی که فعالیتی ندارند، حوصله آنها سر می رود و امکان دارد گرفتار تندخویی شوند بنابراین همواره در تلاش هستند تا خویش را مشغول نگهدارند باآنکه امکان دارد در ظاهر افرادی فعال در شغل به حساب آیند ولی به علت زود رنجی، استقلال طلبی، عدم تمرکز و یا ناتوانی در تحمل کارفرما و رئیس، شغل خویش را تغییر دهند این افراد به علت عدم پیشرفت در تحصیل زودتر از دیگران و در سنین پایین تر وارد بازار کار می شوند و بیشتر علاقمند هستند به سراغ شغل هایی با فعالیت و حرکت زیاد بروند.
لطیفیان ضمن اشاره به اینکه زود رنجی از دیگر علایم بیش فعالی در بزرگسالی است، اضافه کرد: افرادی که گرفتار این اختلال هستند اغلب زود از کوره در می روند و به همان سرعت آرام می شوند، با کوچک ترین تحریکی خشمگین شده و واکنش تندی نشان می دهند، خلق و خوی آنها مرتب تغییر پیدا می کند، لحظه ای سرحال و شاداب و لحظه ای غمگین، ناراحت و در خود فرو رفته هستند با بالا رفتن سن، آنها بیشتر خُلق افسرده، عصبی و مضطرب را دارند.
این روانشناس ضمن اشاره به این که بزرگسالانی که گرفتار بیش فعالی هستند اغلب در نقش پدر و مادر خوب عمل نمی کنند، اضافه کرد: آنها چون خود صبور، منظم و قاطع نیستند روش های انظباطی مناسبی هم ندارند این والدین زود از کوره در می روند، فرزندشان را به طور نامناسب تنبیه می کنند، بعد به سرعت پشیمان می شوند و تلاش می کنند رفتار نامناسب خویش را جبران کنند که همین مساله در تربیت کودک اثر بدی دارد.
وی خاطرنشان کرد: تمامی علایم باید به صورت پیوسته در رفتار فرد وجود داشته باشد و اگر بزرگسالی در یک مقطع زمانی گرفتار این رفتارها شده است نباید آنرا به بیش فعالی ربط دهد بلکه باید در سایر اختلال ها نظیر اضطراب و استرس پیگیری و درمان کرد.
منبع:

1399/10/01
13:58:18
5.0 / 5
1130
تگهای خبر: درمان , روان , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر