كرونا صدمه پذیری زنان در زمینه های اجتماعی را بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می دهد

كرونا صدمه پذیری زنان در زمینه های اجتماعی را بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می دهد

به گزارش سرشیر كردستان مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشكی كردستان در امور زنان و خانواده اظهار داشت: پاندمی كووید 19 صدمه پذیری زنان در زمینه های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را بیشتر تحت تاثیر قرار داده و شكاف بین دو جنس در این حوزه ها را عمیق تر می سازد.


دکتر آرزو فلاحی اظهار نمود: بعد از وقوع همه گیری کووید 19 در زمستان سال گذشته، مشخص شد که میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در مردان بیشتر است اما، زنان بیشتر از مردان بار عواقب اجتماعی و اقتصادی ناشی از بیماری را متحمل می شوند.
با اشاره به اهمیت سلامت زنان اظهار نمود: هنگامی که بخش های مختلف یک جامعه با یک بحران بهداشتی مواجه می شوند، چرخه هایی به وجود می آید که با تضعیف وضعیت اقتصادی، بهره وری را تحت فشار قرار می دهد و با افزایش آمار شیوع بیماریی های مزمن، هزینه مراقبت های بهداشتی را بالا می برد که این امر به سهم خود فقر را افزایش و در نتیجه سبب گسترش بیماری می شود.
وی ادامه داد: هم اکنون پاندمی کووید 19 در سرتاسر جهان و این چرخه معیوب سبب شده است که به دنبال آن صدمه های اجتماعی و بهداشتی افزایش یابد.
مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان در امور زنان و خانواده اظهار داشت: فقر به صورت مانعی برای دسترسی اقشار ضعیف و متوسط جامعه به مراقبت های بهداشتی و درمانی عمل می کند چون که هزینه درمان بیماری برای این اقشار بسیار سنگین است.
فلاحی عنوان کرد: بعد از وقوع همه گیری کووید 19 در زمستان سال گذشته، در مدت کوتاهی مشخص شد که میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در مردان بیشتر و این واقعیت همچنان به قوه خود باقی است اما، زنان بیشتر از مردان بار عواقب اجتماعی و اقتصادی ناشی از بیماری را به دوش می کشند.
وی با اشاره به اینکه دلیل بیشتر بودن مرگ و میر ناشی از کووید 19 در مردان مشخص نمی باشد، افزود: اصولاً متوسط طول عمر در مردان کمتر از زنان است و شاید بیماری کرونا تنها همین اختلاف را بیشتر نشان داده است.
مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان در امور زنان و خانواده خاطرنشان کرد: تفاوت در شیوع بیماری های زمینه ای همچون بیماریی های قلبی، ریوی، فشارخون، دیابت و غیره و یا تفاوت در اهمیت دادن به علائم بیماری و رفتن به موقع برای دریافت خدمات بهداشتی درمانی، می توانند علت های اصلی این اختلاف باشند.
به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، دکتر فلاحی خاطرنشان کرد: طبق مستندی از سازمان ملل که در آوریل 2020 انتشار یافت، پاندمی کووید 19 صدمه پذیری زنان در زمینه های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را بیشتر تحت تاثیر قرار داده و شکاف بین دو جنس در این حوزه ها را عمیق تر می سازد.
وی عنوان کرد: برنامه توسعه سازمان ملل متحد اخطار داده است که همه گیری کووید 19 چیزی بیشتر از یک بحران سلامت است.
به قول مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان در امور زنان و خانواده، این همه گیری به شدت وضعیت اقتصادی و هم اجتماعی را تحت تاثیر قرار خواهد داد و اساسا تأثیرات همه گیری از کشوری به کشور دیگر متفاوت خواهد بود ولی در هر حال سبب افزایش فقر و نابرابری در سطح جهانی خواهد شد.
فلاحی بیان نمود: زمانی که شوک اقتصادی ناشی از کووید 19 به جامعه وارد شود، زنان بیشتر از مردان آسیب می بینند چون که به طور کلی زنان درآمد و پس انداز کمتری نسبت به مردان دارند و سهم بیشتری از مشاغل ناپایدار مربوط به زنان است و بالطبع از حمایت های شغلی کمتری برخوردار می باشند.
وی با اشاره به اینکه در خانواده های طلاق، زنان بیشتر از مردان سرپرستی فرزند را به عهده دارند، اضافه کرد: مجموع این عوامل سبب می شود که زنان بیشتر از مردان از شوک اقتصادی کووید 19 آسیب ببینند.
مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان در امور زنان و خانواده اذعان کرد: از سوی دیگر بسته شدن مدارس و فاصله گذاری اجتماعی، سبب افزایش بار کاری زنان در خانه، و کم شدن فرصت اشتغال و درآمدزایی می شود.
دکتر فلاحی افزود: در جوامع در حال توسعه که بیشتر مردم از مشاغل غیررسمی برخوردار می باشند وضعیت بدتر است چون که حمایت های شغلی مانند بیمه سلامت، حقوق ایام بیکاری، مرخصی استعلاجی و موارد مشابه وجود ندارد.
وی تصریح کرد: باآنکه در کل جهان مشاغل غیررسمی بیشتر به مردان متعلق می باشد، در کشورهای با درآمد پایین سهم بیشتر این مشاغل به زنان تعلق می گیرد بنابراین به نظر می آید که این پاندمی تاثیر عمیقی بر درآمد و اشتغال زنان باقی بگذارد.
منبع:

1399/07/15
23:08:53
5.0 / 5
1501
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , خدمات , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر