با حضور ویدئو كنفرانسی رییس جمهور؛

ماده اولیه سرترالین هیدروكلراید در ساوه رونمایی گردید

ماده اولیه سرترالین هیدروكلراید در ساوه رونمایی گردید

به گزارش سرشیر مركزی رئیس هیات مدیره شركت مهبان شیمی اظهار داشت: ماده موثره دارویی سرترالین هیدروكلراید برای تولید محصول نهایی سرترالین در درمان بیماری های اعصاب و روان و برخی بیماری های دیگر موثر است استفاده می شود و از داروهای جدید این خانواده دارویی است.


حسن ریاحی امروز پنجشنبه ۱۰ مهرماه در آئین رونمایی از تولید ماده اولیه سرترالین هیدروکلراید در شرکت دانش بنیان مهبان شیمی که با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور انجام شد، اضافه کرد: در صورت بومی سازی و خودکفایی در صنایع دارویی کشور فواید بسیاری عاید کشور خواهد شد که از آن جمله به صرفه جویی های ارزی بسیار قابل توجه و افزایش اشتغال و بالا رفتن توان داخلی در مقابل کشورهای دیگر اشاره نمود.
وی اضافه کرد: در این راستا مدتی قبل، فراخوان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد توسعه زیست فناوری درباب تولید برخی از داروهای مهم که ارزبری بالایی داشتند صادر شد که شرکت دانش بنیان مهبان شیمی برای تولید حدود ۱۰ درصد از این تعداد اعلام آمادگی کرد و توانست بسیار سریعتر از برنامه زمان بندی به نتیجه برسد و امروز شاهد به بار نشستن یکی از این محصولات، به نام ماده موثره دارویی سرترالین هیدروکلراید هستیم. این ماده موثره برای تولید محصول نهایی سرترالین که در درمان بیماری های اعصاب و روان و برخی بیماری های دیگر موثر است استفاده می شود و از داروهای جدید این خانواده دارویی است.
ریاحی خاطرنشان کرد: این موفقیت با تاکید بر دانش و نیروی جوان کشور و سرمایه گذاری بخش خصوصی به دست آمده و مایه افتخار جوانان متخصص و متعهد و صنایع دارویی کشور است. ارزبری این محصول طبق آمارنامه های دارویی و محاسبه کارشناسان در این حوزه حدود ۲۷.۴ میلیون دلار در سال بوده است. (سال ۲۰۱۸) که با این تولید توانسته ایم قیمت تمام شده را به میزان شایان توجهی کاهش دهیم.
او اظهار داشت: اشتغالزایی این طرح حدود ۲۷ نفر مستقیم و غیر مستقیم بوده است. ضمن اینکه می تواند نیاز شرکت های دارویی کشور برای تولید محصول نهایی را برآورده و حذف روندهای وارداتی و اداری و مالی در رابطه با واردات این فراورده توسط سایر شرکت ها را می تواند به دنبال داشته و به کاهش یکی از فعالیتهای موازی در تامین مواد اولیه کمک نماید.
ریاحی اضافه کرد: شرکت دانش بنیان مهبان شیمی در اواخر دهه ۷۰ با سرمایه گذاری بخش خصوصی و با عنایت به تغییر شرایط و نیاز کشور در آن زمان در زمینه دارویی با تاکید بر تجارب گذشته، در شهر صنعتی کاوه واقع در شهر ساوه راه اندازی و افتتاح شد.
وی افزود: در ابتدا این کارخانه تولید چهار نوع ماده اولیه دارویی را شروع کرد و به تولید صنعتی رساند و سپس در دهه ۸۰ با تولید ۸ محصول فعالیت خودرا گسترش داد و الان تعداد محصولات این شرکت به ۱۶ نوع ماده اولیه دارویی متفاوت رسیده و با عنایت به پیشرفت هایی که در این حوزه داشت، این شرکت در زمره شرکت های دانش بنیان قرار گرفت.
ریاحی بیان کرد: هم اکنون این شرکت مواد اولیه سرترالین هیدروکلراید، دیلتیازم، سیتاگلیپتین، متفورمین، گلیبن کلامید، آتوروستاتین، ویتامین ب یک، گاباپنتین، بوپرنورفین، آملودیپین، فاموتیدین، سیتالوپرام، سلکوکسیب، اس سیتالوپرام، ماینوکسیدیل، متادون را به صورت صنعتی تولید کرده و به مصرف کنندگان عرضه می کند. این شرکت خط تولید آزمایشگاهی و صنعتی بسیار خوبی را فراهم نموده و توانسته به تعهدات حرفه ای خود در پیشرفت روزافزون این بخش از صنعت دارویی کشور عمل کند.
وی اضافه کرد: بخش R&D بسیار پیشرفته و منحصر به فردی برای تولید بچ های آزمایشگاهی و کوچک و گران قیمت راه اندازی شده و چندین محصول منحصر بفرد و خاص در این بخش در حال تولید است که امیدواریم به زودی با ورود این محصولات نیز به صنعت دارویی کشور کمک بیشتری نماییم. برخی محصولات به زودی به تولیدات این شرکت اضافه خواهند شد که به محض تولید و عرضه به بازار اطلاع رسانی خواهند شد.
ریاحی در ادامه اظهار داشت: با عنایت به این که کیفیت تولید محصولات برای این شرکت بسیار مهم و حیاتی می باشد و موفقیت این شرکت را بیش از پیش خواهد کرد، تمام تلاش خودرا بکار بستیم تا با اجرای کلیه دستورالعمل های مربوط به تولید مطابق و حتی بالاتر از استانداردهای بین المللی و موجود در کشورهای مطرح تولید کننده (مثل هند و چین و برخی کشورهای اروپایی) محصولات را تولید و ارائه نماییم. با انجام این اقدامات موفق به ستاندن گواهینامه GMP شده ایم و تولید مواد اولیه را در بالاترین حد کیفیت قابل رقابت با نمونه های مطرح جهانی ارائه می نماییم.
وی اضافه کرد: تولیدات این شرکت توانسته نتایج آزمون های بسیار حساس و دقیق شرکت های معتبر را در بالاترین سطح کیفیت کسب کند و بالاترین میزان خلوص مواد اولیه را ارائه نماید. پس امیدواریم در بستر مجهز و خوبی که فراهم شده بتوانیم در کاهش وابستگی به واردات کوشا باشیم و در صورت اصلاح برخی شرایط حاکم بر صادرات، تولیدات خودرا صادر کرده و برای کشور ارزآوری داشته باشیم. عرصه تولید مواد اولیه دارویی، از میدان های بسیار راهبردی و حساس تولید ملی و خودکفایی ملی است که اهمیت آن بر هیچ کس پوشیده نیست و بطور واضح در بحران جهانی کرونا ثابت کرد که کشورهایی که توانایی تولید مایحتاج خودرا بویژه در زمینه دارویی دارند بیش از سایرین قادر به مدیریت بحران های مشابه هستند.
منبع:

1399/07/10
19:17:44
5.0 / 5
1678
تگهای خبر: تخصص , تولید , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر