در سومین نشست ترویج علم بنیاد مصطفی (ص) اعلام شد

واكسن های چینی و روسی فاز ۳ تحقیقاتی را پاس نكرده اند

واكسن های چینی و روسی فاز ۳ تحقیقاتی را پاس نكرده اند

به گزارش سرشیر رئیس گروه علم و فناوری زیستی و پزشكی جایزه مصطفی(ص) با اعلان اینكه واكسن های تولید شده در روسیه و چین تاییدیه های فاز 3 را طی نكرده اند، اظهار داشت: وقتی یك واكسن فاز سه را طی نكرده باشد یعنی عوارض جانبی آن واكسن مورد بررسی قرار نگرفته كه نباید از این مساله غافل شد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دکتر رسول دیناروند امروز در سومین نشست ترویج علم بنیاد مصطفی (ص) با موضوع آخرین دستاوردهای حوزه واکسن کرونا که به صورت آنلاین برگزار شد، ساخت واکسن را برمبنای چندین استراتژی دانست که یکی از آنها "زیرساخت" است و اضافه کرد: این زیرساخت ها برای تولید واکسن در ایران وجود دارد و برمبنای آن محققان ایرانی روشی با بهره گیری از ویروس های ضعیف شده برای تولید واکسن را در پیش گرفتند.
وی این یک روش را یک روش قدیمی برای ساخت واکسن دانست.
دیناروند درباب واکسن روسیه برای پیش گیری از ویروس کرونا اشاره کرد: این واکسن الان تأییدیه های اورژانسی را ستاندن کرده است. همین طور دو شرکت چینی هم توانسته اند با همین استراتژی، تأییدیه ها را دریافت نمایند.
رئیس گروه علم و فناوری زیستی و پزشکی جایزه مصطفی (ص) باتأکید بر اینکه برخی کشورها که تأییدیه اورژانسی دریافت کرده اند، حالا در مراحل کارآزمایی هایی هستند، افزود: در کشور چنین زیرساختی وجود ندارد که بتواند تأییدیه اورژانسی دریافت کند. ولی این روش ستاندن تاییدیه بدون درنوردیدن مراحل تاییدیه را نمی توان به کل دنیا تعمیم داد و نباید از عوارض جانبی واکسن های تولیدی غافل بود.
وی با تاکید بر اینکه کشورهای غربی، بودجه های سنگینی برای تولید و آزمایش واکسن کرونا اختصاص داده اند، افزود: هر یک از واکسن ها باید مراحل یک، ۲ و ۳ را طی کنند تا بتوانیم پس از طی این مراحل، واکسیناسیون ۷۰ درصدی یک جمعیت را داشته باشیم تا زنجیره انتقال متوقف شود.
دیناروند با تاکید بر اینکه باید بدانیم با کدام استراتژی و کدام مسیر را برای واکسینه کردن مردم در پیش بگیریم، اشاره کرد: همین طور در کشورهای دیگر نسل های جدیدی از تولید واکسن را در پیش گرفته اند که پیشرفت آنها شاید کند باشد، ولی ظرفیت تولیدشان بالا می رود؛ نسل های جدید واکسن ظرفیت تولید بالایی خواهند داشت که امیدواریم در سال ۲۰۲۱ به مرحله واکسینه سازی مردم برسند.
رئیس گروه علم و فناوری زیستی و پزشکی جایزه مصطفی (ص) با اعلان اینکه در واقع روسیه دو واکسن دارد که هیچ کدام فاز سه را طی نکرده اند، اظهار نمود: از جانب دیگر واکسن چینی هم فاز سه را طی نکرده و الان در شرایط فوریتی برای جمعیت خاصی استفاده می شود.
وی ادامه داد: وقتی یک واکسن فاز سه را طی نکرده باشد یعنی عوارض جانبی آن واکسن مورد بررسی قرار نگرفته که نباید از این مساله غافل شد.
دیناروند افزود: تولید واکسن ها به روش های ژنتیکی جدید بر طبق mRNA توسط شرکت روسی در پیش گرفته شده که این شرکت ظرفیت تولید دارویی ندارد؛ اما با شرکت دیگری که ظرفیت تولید دارد، ائتلاف کرده و با همکاری یکدیگر تحقیقات و تولید واکسن کرونا را در پیش گرفته اند.
وی با اعلان اینکه "اگور شاهین" از برگزیدگان جایزه مصطفی (ص) در سال ۲۰۱۹ از پژوهشگران برجسته ای است که خوشبختانه حالا وارد فرآیند تحقیقات تولید واکسن کرونا شده است و با چندین شرکت بنا دارد این واکسن را به نتیجه برساند.
رئیس گروه علم و فناوری زیستی و پزشکی جایزه مصطفی (ص) اشاره کرد: اگور شاهین کسی بود که پس از ستاندن جایزه مصطفی توانست به قهرمان توسعه واکسن در دنیا تبدیل گردد و این یک ارزش است. نتیجه کار اگورشاهین که تولید واکسن با همکاری چند شرکت است، حالا مرحله سه را طی می کند که ارزش این کار بالا است.
دیناروند با تاکید بر اینکه تابحال تست های این واکسن مثبت بوده است، اظهار داشت: شاید این واکسن یکی از نخستین واکسن هایی باشد که با قیمت مناسب به بازار ارائه شود.
وی اظهار داشت: پیش بینی می نماییم و امیدوار هستیم که این واکسن در نیمه اکتبر تمام شود و نتایج آن در انتهای اکتبر تأییدیه بگیرد. تا آخر سال فرصت زیادی نداریم اما امیدواریم که این واکسن در دسترس قرار بگیرد.
وی درباب واکسینه شدن افراد با این واکسن اظهار نمود: پیش بینی می نماییم ۵۰ الی ۶۰ درصد بتوانند با این واکسن، واکسینه شوند تا زنجیره انتقال کرونا کند شود.
دیناروند افزود: از زمان شروع ویروس کرونا تابحال اشتباهاتی کرده ایم که باید از این اشتباهات درس بگیریم و جدی تر به کرونا بپردازیم؛ کرونا هنوز تمام نشده است. به غیر از واکسن روش های دیگری وجوددارد که از زنجیره انتقال آن جلوگیری نماییم.
وی با اعلان اینکه هنوز زمان زیادی مانده تا به قطع زنجیره انتقال کرونا در کشور و دنیا برسیم، شاید در طول این مدت زمان مراحل خطرناک تری را طی نماییم بدین جهت باید چندین موردرا به صورت جدی رعایت نماییم، اشاره کرد: استفاده از ماسک و رعایت فاصله ها از یکدیگر می تواند انتقال کرونا را کمتر کند و این باید الان توسط افراد جدی گرفته شود.
دیناروند با تاکید بر اینکه خیلی از کشورها توانسته اند این موارد را جدی بگیرند و زنجیره انتقال را به صورت کامل کنترل کنند، چرا ما نتوانسته ایم به این مرحله برسیم؟ اظهار داشت: حالا به صورت میانگین روزی ۱۶۰ نفر با مبتلاشدن به بیماری کرونا جان خودرا از دست می دهند. این تعداد کم نیست اما چرا مرگ و میر این افراد تبدیل به یک عدد شده است و ما کماکان کرونا را جدی نمی گیریم.
وی اظهار نمود: چند اصل را باید برای جلوگیری از انتقال در نظر بگیریم و پروتکل های بهداشتی را برای حفاظت از دیگران همچون استفاده از ماسک رعایت نماییم.
وی تاکید کرد: این پیام امیدوار کننده است که واکسن در مراحل خوبی به سر می برد و می تواند در یک سال آتی به موفقیت برسد، اما تا آن زمان لازم است که پروتکل های بهداشتی را همچنان رعایت نماییم.
دیناروند درباب توسعه دارو و واکسن در کشورهایی که بازار آنها کنترل شده است، اشاره کرد: دوره توسعه دارو و واکسن برای کرونا و سایر بیماری ها طولانی است که نمی توان طی یک سال انتظار یک محصول را از تحقیق تا بازار داشت.
وی افزود: بعضی از کشورها کنترل همزمان روی بازار دارند و برخی دیگر پس از تولید محصول کنترل بازار را به دست می گیرند که برای تولید واکسن این مساله را حتما در نظر می گیرند.
رئیس گروه علم و فناوری زیستی و پزشکی جایزه مصطفی (ص) درباب جهش های ویروس کرونا، اظهار نمود: جهش در کرونا در ماهیت ویروس تغییرات اساسی ایجاد نکرده امادر مقابل ویروس آنفلوآنزا جهش های جدی داشته است.
وی ادامه داد: احتمال اینکه کرونا، چهره عوض کند و حتی تبدیل به یک شبه آنفلوآنزا شود، کم است و شاید این اتفاق نیفتد.
دیناروند اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی اعلام نموده که می تواند دو میلیارد دوز واکسن را از سال ۲۰۲۱ به کشورهای ضعیف با قیمت مناسبی بفرستد.
منبع:

1399/06/30
22:01:31
5.0 / 5
1743
تگهای خبر: آنلاین , بهداشت , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر