فرمانده عملیات مقابله با كرونا در تهران اعلام كرد:

كاهش فوتی های كرونا در تهران

كاهش فوتی های كرونا در تهران

به گزارش سرشیر فرمانده ستاد عملیات مقابله با كرونای تهران با اشاره به اینكه شرایط تهران همچنان قرمز است، اظهار داشت: درخواست ستاد كرونا تهران و استانداری تهران كه در كمیته امنیتی انتظامی و اجتماعی وزارت كشور عنوان شد و امیدواریم مورد تایید ستاد ملی هم قرار بگیرد  این است كه كلیه محدودیت های اعمال شده تابحال در تهران برای هفته آینده هم تمدید شود. همینطور از شهرداری خواستیم تا طرح ترافیك را یك هفته دیگر تعلیق كند.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دکترعلیرضا زالی امروز در ستاد کرونای استان تهران در جمع خبرنگاران با اشاره به آمار وضعیت کرونا در استان تهران با اشاره به اینکه طی 24 ساعت گذشته بالغ بر 500 بیمار جدید بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد 122 نفر مستقیما در بخش های ویژه بستری و۵۹۲ بیمار ترخیص شدند و خوشبختانه در خلال دو هفته اخیر امروز نخستین روزی است که تعداد ترخیصی ها از تعداد بستری ها پیشی گرفته است.
آمار مبتلا شدن و بستری استان تهران وی با مقایسه آمار سه روز اول هفته جاری با روزهای مشابه هفته قبل در زمینه مراجعین سرپایی، اظهار داشت: در شاخص مراجعین سرپایی تقریباً بین ۵ تا ۱۳ درصد کاهش را تجربه کردیم، در زمینه افراد بستری در بخش های عادی در یک مقایسه تطبیقی در استان تهران بین ۴ تا ۱۱ درصد کاهش را شاهد بودیم.
کاهش 10 درصدی آمار متوفیان نسبت به هفته گذشته او همینطور با اشاره به اینکه در مورد متوفیان کرونا هم آمار شیب ملایم تری پیدا کرده و حدودا 10 درصد آمار متوفیان نسبت به هفته گذشته کاهش داشته است، اظهار داشت: همینطور در ارتباط با شاخص بیماران بستری در بخش های ویژه نسبت به هفته قبل بین ۱ تا ۸ درصد کاهش داشته ایم.
زالی خاطرنشان کرد: مشاهده این آمار نشان داده است که نخستین آثار و تغییر در مراجعین سرپایی و پس از آن در بستری در بخش های عادی رخ داده و تغییر در آمار بستری در بخش مراقبت های ویژه و متوفیان دیرتر حاصل می شود که البته این آمار با منحنی اپیدمیولوژی ترسیم شده در تهران همخوانی دارد.
فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونای تهران با اشاره به اینکه برای تمام شاخصهای مطرح شده دو عدد تحت عنوان عدد "دو برابر شدن یا دابلینگ تایم" و عدد "هافینگ تایم یا نصف شدن" داریم، اظهار داشت: در بررسی های اپیدمیولوژیک در تهران، بالاترین میزان نصف شدن یا نیمه شدن در منحنی های اپیدمیولوژیک تهران، ابتدا در حوزه فوتی ها و بعد در بخش مراقبت های ویژه بوده است.
بیشترین و کمترین آمار مبتلا شدن در مناطق مختلف استان تهران وی همینطور با اشاره به بررسی تحلیلی تهران طی دو هفته اخیر در ارتباط با میزان ابتلا، اظهار داشت: کماکان بیشترین میزان مبتلا شدن مربوط به منطقه 4 بوده و پس از آن منطقه ۲ و بعد مناطق ۱۴ و ۱۵ بوده است. کمترین میزان مبتلا شدن در هفته جاری هم اگر لواسانات را در نظر نگیریم که دارای کمترین میزان مبتلا شدن بوده، در بررسی سایر مناطق مشاهده می شود که برای نخستین بار منطقه یک تهران دارای کمترین میزان مبتلا شدن بوده؛ در صورتی که این آمار در گذشته مربوط به منطقه 22 بوده و در هفته اخیر منطقه ۲۲ رتبه دوم در پایین ترین آمار مبتلا شدن و فوتی پیدا کرده است.
بیشترین میزان مبتلا شدن و فوتی مربوط به مناطق شرقی تهران به قول زالی، کماکان بیشترین میزان مبتلا شدن و فوتی مربوط به مناطق شرقی، جنوب شرقی و بخش مرکزی شرق تهران یعنی منطقه 4، 14 و 15 می باشد. البته منطقه ۴ و ۲ چون بیشترین جمعیت را در استان تهران دارند به صورت طبیعی میزان مبتلا شدن در این مناطق بیشتر است. همینطور مناطق شمالی و غربی تهران در طول دو هفته اخیر نسبتاً از نظر آمار مبتلا شدن شیب ملایم تری داشته اند.
پیشگیری از شکل گیری خوشه های جدید بیماری وی با اشاره به نکته مهم بعدی درباره استان تهران، اظهار داشت: در ارتباط با مناطقی در تهران که از میزان ابتلای کمتری برخوردار می باشند همچون مناطق 21 و 22 باید از شکل گیری خوشه های جدید بیماری در این مناطق پیشگیری نماییم که بخشی از آن به اقدامات بهداشتی و مراقبت های ما و بخش دیگر به همکاری خود مردم بستگی دارد.
هشدار نسبت به تبعات سفرهای بین شهری در تعطیلات پیش رو زالی با اشاره به اینکه در آستانه روزهای تعطیل هستیم، با تاکید بر لزوم اجتناب مردم از مسافرت های بین شهری و عدم شرکت در تجمعات، اظهار نمود: امیدوارم شاهد امواج جدید سفرهای بین استانی نباشیم؛ چونکه هم اکنون ۱۷۰ شهر کشور قرمز بوده و اغلب شهرها فاقد مصونیت از این بیماری هستند، خطری که امکان دارد در خلال هفته های آینده ما را گرفتار مشکل کند همین چند روز تعطیلی است که خدایی نکرده با سفرهای بین استانی روبه رو شویم.
باید مراقبت نماییم تجمعات آتی به کانون های مبتلا شدن تبدیل نشوند وی افزود: همینطور نگرانی هایی راجع به تجمعات آتی وجود دارد که باید مراقبت نماییم این تجمعات به کانون های مبتلا شدن تبدیل نشوند.
وی با اشاره به آزمون هایی که مقرر است طی این چند هفته برگزار شود، اظهار داشت: عدم توجه به پروتکل ها در برگزاری این آزمون ها امکان دارد سیمای بیماری در استان تهران را دستخوش تغییراتی کند که در آینده باید تحلیل و نتایج آن اعلام گردد.
زالی افزود: اگر تجمعات و سفرها اتفاق نیافتد و تغییر خاصی ایجاد نکند، پیشبینی ما این است که در هفته های آینده باید سیر ملایم تری از این بیماری را به سمت نزول شاهد باشیم.
پیشنهاد تمدید محدودیتهای کرونایی استان تهران وی با اشاره به اینکه شرایط تهران همچنان قرمز است، اظهار داشت: درخواست ستاد کرونا تهران و استانداری تهران که در کمیته امنیتی انتظامی و اجتماعی وزارت کشور عنوان شد و امیدواریم مورد تایید ستاد ملی هم قرار بگیرد این است که کلیه محدودیت های اعمال شده تابحال در تهران برای هفته آینده هم تمدید شود. همینطور از شهرداری خواستیم تا طرح ترافیک را یک هفته دیگر تعلیق کند.
تشکیل کارگروهی جهت بررسی نتایج تعلیق طرح ترافیک وی با اشاره به تشکیل یک کارگروه مشترک بین شهرداری، استانداری و ستاد کرونا تهران، اظهار داشت: این کارگروه آثار تعلیق طرح ترافیک را از مبانی اپیدمیولوژیک بررسی می کند و در نهایت اگر هدف اصلی ما از این تعلیق یعنی کاهش بار بر ناوگان عمومی حمل و نقل و سفرهای غیرضروری محقق نشود، طبیعتاً امکان دارد تصمیمات متفاوت تری در استان تهران اتخاذ شود؛ چونکه اگر با تعلیق طرح ترافیک، با افزایش سفرهای غیرضروری درون شهری و به دنبال آن افزایش آلاینده ها روبرو شویم، امکان دارد مضرات تعلیق طرح از مزایای آن بیشتر باشد. ازاین رو قرار شد تمامی ابعاد این مسئله در کارگروه مشترکی بررسی شود، اما به علت اینکه تهران کماکان شهر قرمز است درخواست ما از شهرداری، وزارت کشور و ستاد ملی این بود که برای هفته آینده هم این فرصت به تهران داده شود و طرح ترافیک تعلیق شود.
در استان تهران شهر سفیدی نداریم زالی در ادامه با اشاره به اینکه تقریباً در استان تهران شهر سفیدی نداریم، اظهار داشت: با این وجود از نظر کم بودن ابتلا، در شهر پردیس در شرق تهران، فیروزکوه، ری و بخش هایی از اسلام شهر و رباط کریم آمار مبتلا شدن کمتر است که البته نسبی بوده و با عنایت به پیوستگی کالبد استان تهران و ترددهای زیاد بین شهرهای آن، امکان دارد این تصویر در 24 ساعت آینده تغییر کند، ازاین رو درباره تهران خیلی قائل به این طبقه بندی نیستیم. نکته مهم بعدی این است که استان البرز هم بعنوان استان همجوار تهران از این مسئله تاثیرپذیر است. ازاین رو به علت تاثیرات و کنش های این دو استان بر روی هم، استان البرز هم قرمز تلقی می شود و قرمز بودن هر یک از این دو استان بر روی دیگری تأثیر می گذارد.
از انجام مراسمات جمعی در شرایط فعلی اجتناب شود زالی همینطور در ارتباط با پیشنهادات ستاد کرونا درباره مراسم عید غدیر اظهار داشت: از آنجائیکه میزان تجمعات و ظرفیت های اجتماعی آن قابل پیشبینی نیست، پیشنهاد و سفارش ما همانگونه که بارها اعلام شده این است که از تجمعات و اجتماعات پرهیز شود به خصوص اینکه تهران وضعیت قرمز دارد و اگر برای بهبود این وضعیت و کاهش آمار دست به دست هم ندهیم و با کاهش تجمعات شیب بیماری در تهران را تقلیل ندهیم با امواج جدید و شعله ور شدن بیماری روبرو خواهیم شد. ترجیحا سفارش ما به شهروندان و مومنان این است که از انجام مراسمات جمعی در شرایط فعلی اجتناب کنند.
هرگونه تجمع می تواند به افزایش موارد مبتلا شدن منجر شود وی با تاکید بر اینکه در شهرهای قرمز هرگونه تجمع می تواند به افزایش موارد مبتلا شدن منجر شود، اظهار داشت: هفته های پایانی ماه ذی الحجه و در آستانه ماه محرم و صفر که معمولاً ایرانی ها از یک احساسات مهرورزانه بالاتری برخوردار می باشند به خصوص به خاطر اشتیاقی که به مکتب امام حسین(ع) دارند، پیشنهاد مشخص ما این است که با عنایت به محدودیت هایی که در ارتباط با برگزاری مراسمات جمعی مطرح شده، سفارش اکید ما این است که از توزیع فیزیکی مواد غذایی و نذورات غذایی هم اجتناب شود.
راه اندازی کمپین نذر سلامت در استان تهران رئیس ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در تهران اظهار داشت: از همه عزیزان خواهش می نماییم که با پیوستن به کمپین خودجوش و مردمی نذر سلامتی در این حوزه ما را یاری کنند. هدف از تاسیس این کمپین در استان تهران این است که در مرحله اول ماسک و سایر وسایل محافظتی برای اقشار ضعیف تامین گردد و در مرحله بعد هم بخشی از نیازهای ناوگان خدمات بهداشت درمانی در استان تهران با مشارکت مردم تجهیز شود.
منبع:

1399/05/15
22:11:54
5.0 / 5
1777
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر