هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران اعلام كرد

هزینه 19 میلیاردی پیوند عضو در 97

هزینه 19 میلیاردی پیوند عضو در 97

به گزارش سرشیر مدیركل طرح و برنامه هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات هیات امنا در حوزه پیوند، اظهار داشت: در سال ۹۷ به صورت كلی ۱۹.۸ میلیارد تومان برای انجام چهار نوع پیوند از جانب هیات امنا هزینه شده است.دكتر هومن نریمانی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اقدامات هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران در حوزه پیوند عضو، اظهار داشت: هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران در حوزه پیوند منشاء اثرات خوبی بوده است؛ به صورتی كه ما در حوزه های پیوند كبد، پیوند مغز استخوان، پیوند كلیه و... اقداماتی انجام می دهیم.

وی اضافه كرد: هم اكنون در ۱۵ مركز در سراسر كشور پیوند مغز استخوان انجام می شود؛ این درحالیست كه در گذشته تعداد مراكزی كه این پیوند را انجام می دادند، بسیار محدود و در حد دو تا سه مركز بود، اما طی سال های گذشته مراكز مادر پیوند مغز استخوان، نیروهایی را تربیت كردند كه در سراسر كشور توزیع شدند. پس از هر پیوند مغز استخوان، بیمار باید در حداقل زمان ممكن به مراكز پیوندی دسترسی داشته باشد، چونكه مسئله ای به نام رد پیوند وجود دارد كه اگر در چند ساعت اول مورد بررسی و درمان قرار گیرد، قابل حل است؛ اما اگر بیمار با تاخیر به مركز برسد، سبب می شود كه حتی جان بیمار هم به خطر افتد.
انجام بیشتر از ۱۰۰۰ پیوند مغز استخوان در سال ۹۷
نریمانی با اشاره به اینكه طبق استانداردهای جهانی بیماری كه پیوند مغز استخوان شده است، باید نهایتا ۲۰۰ تا ۳۰۰ كیلومتر با مركز پیوند مغز استخوان فاصله داشته باشد تا اگر اتفاقی برایش افتاد، بتوان سریعا او را مورد رسیدگی قرار داد، اضافه كرد: در سال ۱۳۹۷، ۱۱۴۳ مورد پیوند مغز استخوان در مراكز پیوند مغز استخوان كشور انجام شده كه هیات امنا در سه سرفصل تأمین هزینه های هتلینگ بیمارستانی، كمك به تأمین بخشی از هزینه داروهای حین بستری و تأمین ملزومات مصرفی شامل ست ها و محلول های پیوند كمك كرده است.
میزان پیوند كبد، قلب و ریه در سال ۱۳۹۷ در كشور
مدیركل طرح و برنامه هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت همینطور اظهار داشت: در عین حال پیوند كبد هم هم اكنون در هفت مركز در كشور انجام می شود و پارسال ۱۰۲۲ پیوند كبد در كشور انجام شده است. باید توجه كرد كه كشور ما در حوزه پیوند كبد از كشورهای پیشرو در دنیا محسوب می شود؛ به صورتی كه بخش پیوند بیمارستان نمازی شیراز یكی از بالاترین آمارهای پیوند كبد را در یك مركز در سطح دنیا دارد و كیفیت عملكرد و میزان بقای بیماران بالا بوده و با آمارهای جهانی در اروپا و آمریكا قابل مقایسه است.

نریمانی تصریح كرد: اقدامات هیات امنا در حوزه پیوند كبد هم مربوط به كمك به تأمین بخشی از هزینه های هتلینگ و حق العمل تیم جراحی است و هزینه تأمین محلول های پیوند را هم می پردازیم. همینطور پارسال ۱۱۲ پیوند قلب در هشت مركز كشور انجام شد كه در این عرصه در زمینه هزینه های مربوط به هتلینگ و حق العمل تیم جراحی كمك می نماییم. البته از آنجایی كه پیوند قلب، پیوندی خاص است، دهنده آن در كشور كمتر از سایر عضوهاست. یكی از علل آن این است كه خیلی از افراد مرگ مغزی كارت اهدای عضو داشته اند و همه اعضا را به جز قلب اهدا می كنند. بدین سان پذیرش اهدای قلب همچنان به نسبت سایر اعضا مقداری كمتر است.
طلب ۱۶ ماهه هیات امنا از بیمه ها
نریمانی با اشاره به وضعیت پیوند ریه در كشور، اظهار نمود: به صورت كلی سه مركز پیوند ریه در كشور وجود دارد كه در سال ۱۳۹۷ شش پیوند ریه انجام داده اند. از آنجایی كه ریه در بخش گسترده تری با محیط بیرون در ارتباط می باشد، میزان پس زدن آن بیشتر است و تعداد مرگ و میر در آن زیاد است. در این عرصه هم برای هزینه های حق العمل تیم جراحی و هتلینگ بیمارستانی و تأمین ملزومات مصرفی به مراكز پیوند كمك می نماییم. در عین حال پیوند كلیه كه در ۲۲ مركز آنرا انجام می دهیم، تنها پیوندی است كه هزینه گلوبال دارد كه هزینه كلی پیوند كلیه از جانب شورایعالی بیمه محاسبه شده و هر سال میزان آن مورد بازنگری قرار گرفته و ابلاغ می شود و پرداخت آن از جانب هیات امنا انجام می شود. هم اكنون هیات امنا تا بیستم هر ماه هزینه های مربوط به انجام هر پیوند كلیه را به مركز مورد نظر می پردازد و سپس بیمه ها هزینه آنرا به ما می پردازند. البته هم اكنون ۱۶ ماه تاخیر پرداخت در این عرصه از جانب بیمه ها داریم. اما برای توسعه پیوند كلیه در كشور، این هزینه ها را پذیرفته ایم.

مدیركل طرح و برنامه هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت درباره هزینه هایی كه برای هر یك از این پیوندها از جانب هیات امنای صرفه جویی ارزی در امور بیماران پرداخت شده، اظهار داشت: در حوزه پیوند مغز استخوان در سال ۱۳۹۷ هشت میلیارد تومان، در حوزه پیوند كبد ۱۱.۲ میلیارد تومان، در حوزه پیوند قلب ۵۶۰ میلیون تومان و در حوزه پیوند ریه ۶۰ میلیون تومان هزینه كرده ایم. بر این اساس به طور كلی ۱۹.۸ میلیارد تومان برای انجام این پیوندها از جانب هیات امنا هزینه شده است. در عین حال باید توجه كرد كه در زمینه پیوند سرفصلی در بودجه به هیات امنا اختصاص پیدا می كند كه برای كمك به بیماران پیوندی است، اما مشكلی كه هم اكنون وجود دارد این است كه بعنوان مثال در این ردیف ۲۰ میلیارد تومان برای هیات امنا در سال ۱۳۹۷ دیده شده كه از این میزان حدود ۹.۵ میلیارد تومان تحقق یافته است و سایر هزینه ها را از محل منابع داخلی خودمان تأمین كردیم. این مورد سبب می شود كه به تدریج در منابع داخلی مان گرفتار مشكل شویم. شاید در كوتاه مدت بتوانیم هزینه ها را پوشش دهیم، اما این اقدام در دراز مدت قابل انجام نخواهد بود.
یك درخواست بودجه ای
نریمانی با اشاره به اینكه با دوستان بودجه نویس چندین جلسه داشته ایم، اظهار داشت: در این جلسات مطرح كردیم كه بودجه های مربوط به پیوند بودجه هایی خاص هستند و بیماران نیازمند پیوند هم بیمارانی خاص هستند. نمی توان به بیمار پیوندی اظهار داشت كه بروید و هر زمان كه بودجه تأمین شده برای پیوند رجوع كنید. ازاین رو باید این مورد با نگاه ویژه ای دیده شود و بودجه های ما در ابتدای سال تخصیص یابند تا بتوانیم هزینه های لازم برای پیوند در طول سال را پیشبینی و تأمین نماییم و خریدهایمان را انجام دهیم. در سال ۹۸ هم بودجه پیوند ما همان ۲۰ میلیارد تومان بوده كه تابحال بخش بسیار جزئی از آن محقق شده است. در بودجه سال ۹۹ هم در حوزه پیوند حدود ۲۱.۸ میلیارد تومان بودجه برای ما در نظر گرفته شده است.

منبع:

1398/10/21
14:42:37
5.0 / 5
4573
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر