در گفت وگو با سرشیر اعلام شد

آغاز موج آنفلوانزا از دو هفته گذشته

آغاز موج آنفلوانزا از دو هفته گذشته

به گزارش سرشیر رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به شیوع بالای آنفلوانزا در فصول سرد سال، اظهار داشت: امسال فعالیت ویروس آنفلوانزا در كل منطقه همچون كشور ما زودتر شروع شده و به تبع آن پیشبینی می شود كه طول مدت شیوع هم طولانی تر شده و همینطور شدت بیماری زایی ویروس بیشتر از سال های گذشته باشد.


دكتر محمدمهدی گویا در گفتگو با ایسنا، با اشاره به نوع فصلی ویروس آنفلوانزا با اشاره به اینكه این نوع آنفلوانزا بیشتر در فصل سرما شیوع می یابد، اظهار داشت: آنفلوانزا ویروسی غیرقابل پیشبینی است كه بیشتر در فصل سرما رواج می یابد و تشخیص زمان بروز و شدت بروز آن در افراد دشوار است.

شیوع بیماری آنفلوانزای فصلی در نقاط مختلف كشور
گویا از شیوع بیماری آنفلوانزای فصلی در نقاط مختلف كشور اطلاع داد و با اشاره به بعضی از راه های موثر در جلوگیری از بروز آنفلوانزا، اظهار داشت: شستشوی مرتب دست ها مهم ترین راهكار برای جلوگیری از بروز این بیماری است. همینطور دوری از افراد مبتلا راهكار بعدی است؛ چونكه ترشحات دهان و بینی فرد مبتلا یكی از مهم ترین راه های انتقال این ویروس می باشد.
وی استراحت و خواب كافی برای فرد مبتلا را ضروری دانست، اظهار نمود: در این نوع از آنفلوانزا داروی خاصی به بیمار داده نمی شود؛ چونكه به درمان های ساده مثل تجویز مسكن و استراحت پاسخ می دهد.
رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، داروی آنفلوانزا را مختص مبتلایان به نوع شدید این ویروس دانست و اظهار داشت: مبتلایان نیازمند به بستری و یا دارای بیماری های زمینه ای مثل قلبی و عروقی، دیابت و كبدی مجاز به مصرف داروهای مختص آنفلوانزا هستند.

ممنوعیت مصرف آنتی بیوتیك در ویروس آنفلوانزا
وی تصریح كرد: مصرف آنتی بیوتیك و داروهای كورتون دار برای این بیماری به هیچ عنوان سفارش نمی شود؛ چونكه منجر به تشدید بیماری می شود. ازاین رو باید زیر نظر پزشك تحت درمان قرار گیرند.
گویا در ادامه با اشاره به اینكه واكسن آنفلوانزا برای افراد در معرض خطر مثل بیماران قلبی و عروقی، دیابتی، افراد دارای بیماری های نقص ایمنی، مصرف كنندگان داروهای سركوبگر ایمنی و دارای مشكلات كلیوی و كبدی تجویز می شود، اظهار داشت: همینطور واكسن آنفلوانزا برای خانم های آبستن تجویز می شود؛ چونكه در صورت مبتلا شدن به این بیماری، به نوع شدید آن مبتلا می شوند.

آغاز موج آنفلوانزا از دو هفته گذشته
وی با اشاره به اینكه شیوع آنفلوانزا از دو هفته گذشته در كشور شروع شده، خاطرنشان كرد: از آن زمان در اغلب استان ها موارد مبتلا شدن گزارش شده است. البته در این رابطه گاهی اغراق هم می شود؛ چونكه تشخیص نوع شدید آن نیازمند كار آزمایشگاهی بوده و در غیر اینصورت با سرماخوردگی ساده اشتباه می شود.

تایید فوتی های ناشی از آنفلوانزا در گیلان
گویا با اشاره به موارد فوت ناشی از آنفلوانزا در گیلان، اظهار نمود: موارد مبتلا شدن در گیلان هم مانند استان های دیگر گزارش شده و در هر دو مورد فوت ناشی از آنفلوانزا در آزمایشگاه ملی تایید شده است.
رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به نوع ویروس آنفلوانزایی كه امسال تا كنون شایع شده، اظهار نمود: نوع این ویروس H۱N۱ گزارش شده اما موارد دیگری از نوع H۳N۲ گزارش شده؛ یعنی امسال هر دو ویروس به صورت همزمان گزارش شده و همین مسئله نشان دهنده شرایطی حادتر نسبت به سال های گذشته است.1398/08/22
19:37:41
5.0 / 5
4531
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر