سازمان جهانی بهداشت اعلام كرد

خطاهای درمانی و مراقبتی، عامل صدمه دیدگی میلیون ها بیمار در سراسر جهان

خطاهای درمانی و مراقبتی، عامل صدمه دیدگی میلیون ها بیمار در سراسر جهان

به گزارش سرشیر سازمان جهانی بهداشت اعلام نمود: سالانه دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بر اثر خطاهای درمانی - مراقبتی جان خویش را از دست می دهند.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، طبق آمار سازمان جهانی بهداشت (WHO) هر ساله میلیون ها بیمار در سراسر جهان به علت خطاهای درمانی، مراقبتی و پزشكی صدمه می بینند كه این عامل تنها در كشورهایی با میزان درآمد پایین و متوسط به فوت دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر منجر می شود.
بیشتر این مرگ و میرها قابل پیشگیری است. همینطور تاثیرات شخصی، اجتماعی و اقتصادیِ صدمه دیدگی بیماران به هدر رفتن تریلیون ها دلار در جهان منجر می شود.
آمارهای این سازمان از آن حكایت می كند كه هر دقیقه پنج نفر در جهان به علت خطاهای درمانی، مراقبتی جان خویش را از دست می دهند. از هر ۱۰ بیمار چهار نفر از آنان در حین دریافت خدمات اولیه و سرپایی درمانی، مراقبتی صدمه می بینند. مخرب ترین این خطاها به تشخیص بیماری، تجویز و مصرف دارو مرتبط می شود. تنها خطاهای دارویی با هزینه ای ۴۲ میلیارد دلاری در سال همراه می باشد.
خطاهای پزشكی طی روند عمل های جراحی در بیشتر از ۲۵ درصد بیماران با عوارضی همراه می باشد كه باعث می شود سالانه یك میلیون بیمار در حین جراحی یا بلافاصله بعد از آن جان خویش را از دست بدهند.
سرمایه گذاری به منظور بهبود ایمنی بیمار می تواند صرفه جویی مالی قابل توجهی به دنبال داشته باشد. هزینه پیشگیری نسبت به هزینه های درمانیِ ناشی از صدمه دیدگی، به مراتب كمتر است.
به گزارش سایت اطلاع رسانی سازمان جهانی بهداشت، قرار است این سازمان برای اولین بار روز سه شنبه ۱۷ سپتامبر سال جاری را "روز جهانی ایمنی بیماران" اعلام نماید تا نظر جهانیان را به اهمیت این قبیل خطاها و لزوم جلوگیری از آنها جلب نماید.1398/06/24
20:50:54
5.0 / 5
4487
تگهای خبر: بهبود , بهداشت , بیماران , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر