وزیر بهداشت خبرداد

اجرای ۶۰۰ راهنمای بالینی برای خدمات پرهزینه

اجرای ۶۰۰ راهنمای بالینی برای خدمات پرهزینه

به گزارش سرشیر وزیر بهداشت از تدوین و ابلاغ ۶۰۰ راهنمای بالینی برای خدمات پرهزینه در وزارت بهداشت اطلاع داد و اظهار داشت: اجرای این راهنماهای بالینی شروع شده است.به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در دیدار با تعدادی از اعضای خانه كارگر اظهار نمود: یكی از افتخارات بنده این است كه ۳۰ سال پیش در وزارت بهداشت، اداره كل بهداشت حرفه ای و نخستین خانه های بهداشت كارگری را راه اندازی كردیم و آن زمان تمام كارگاه ها با تعداد بیشتر از ۵۰ كارگر را مكلف كردیم كه خانه بهداشت كارگری داشته باشند و وقتی بعنوان وزیر بهداشت انتخاب شدم و دیدم كه بهداشت محیط و حرفه ای ادغام شده، حیرت كردم چونكه این دو حوزه، مقوله هایی مجزا هستند و دستور تفكیك این دو حوزه را صادر كرده ام.

وی خاطرنشان كرد: خانه كارگر بعنوان تشكیلات ملی مردمی دلسوز و پاكیزه در ذهن مردم جا دارد و برخلاف تشكیلاتی كه گاها پس از مدتی مبتلا به سقوط در سراشیبی دنیاطلبی شدند، خانه كارگر با گذشت سال ها به جز حق طلبی كاری نكرده است.

وزیر بهداشت اضافه كرد: جامعه كارگری بعنوان جامعه ای كه نخستین آوار هر تحولی در كشور بر دوش آن فرو می ریزد، خیلی بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد.

نمكی با اشاره به دوران مسئولیت خود در سازمان برنامه و بودجه اظهاركرد: پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت، بیمه ها بخصوص سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت بیشترین فشار را تحمل كردند. سال ۹۱ در سازمان تامین اجتماعی، سهم نه بیست و هفتم، ۱۷۰۰ میلیارد تومان بود كه پس از اجرای طرح تحول سلامت این منابع كاهش پیدا كرد و از سال ۹۳ این نسبت، منفی شد و آن زمان با همكاران مان در این سازمان جلسه گذاشتیم و عنوان كردیم كه با این آهنگ، باید شاهد فروپاشی سازمان تامین اجتماعی در آینده باشیم.

وی تصریح كرد: سازمان تامین اجتماعی به علت اینكه خدمت نسبتا ارزانی از وزارت بهداشت گرفته بود و به جای توسعه زیرساخت ها و تخت های بیمارستانی به سمت سرمایه گذاری در سایر بخش ها رفته بود، در عمل نمی توانست خرید راهبردی خدمات داشته باشد و این هم نقصی در این سازمان بود.

وزیر بهداشت با اشاره به اینكه پرونده الكترونیك سلامت، سیستم ارجاع، پزشكی خانواده و راهنماهای بالینی، مقدمات اجرای طرح تحول نظام سلامت بودند، اظهار داشت: پرونده الكترونیك سلامت، ریل ورود پزشكی خانواده، نظام ارجاع و راهنماهای بالینی است. وعده دادیم كه پرونده الكترونیك سلامت تا آخر بهار راه اندازی شود كه این امر محقق شد و هم اكنون پرونده الكترونیك سلامت حداقل برای ۷۸ میلیون ایرانی كاملا آماده است و از یك ماه پیش، اجرای نظام ارجاع در گناباد شروع شده است.

نمكی تصریح كرد: جهت راه اندازی پزشك خانواده به ۱۴ هزار پزشك خانواده نیاز داشتیم كه اجرای آن با رویه های سابق و تربیت رزیدنت های پزشكان خانواده با چهار سال تحصیل، دشوار بود اما دوره ای كوتاه مدت و سه ماهه برای آموزش پزشكان عمومی آماده شده است و با آموزش از طریق دور این كار انجام می شود كه تا آخر سال حداقل ۷۰ درصد و تا آخر شهریور سال آینده، نظام ارجاع و پزشكی خانواده در كل كشور اجرا می گردد.

وی از تدوین و ابلاغ ۶۰۰ راهنمای بالینی برای خدمات پرهزینه در وزارت بهداشت اطلاع داد و اظهار داشت: اجرای این راهنماهای بالینی شروع شده و خوشبختانه در استقرار پرونده الكترونیك سلامت و راهنماهای بالینی، بیمه ها، مشاركت خوبی كردند اما بیمه ها باید ساز و كار نظارت بر اجرای این راهنماهای بالینی را اجرا كنند تا از خدمات پرهزینه و غیرضرور و اتلاف منابع جلوگیری شود.

وزیر بهداشت ضمن تاكید بر ضرورت پشتیبانی از تولید داخلی در حوزه دارو و تجهیزات پزشكی خاطرنشان كرد: در مقابل واردات بی رویه دارو به كشور ایستاده ام و به شدت موضع گرفتیم و اجازه واردات ۱۳۰ قلم دارو كه مشابه داخلی داشتند را ندادیم چونكه اگر صنعت داخلی فرو ریزد، برای تامین نیازهای دارویی كشور نیازمند حداقل ۴۴ میلیارد دلار هستیم ازاین رو در پشتیبانی از تولید داخلی محكم ایستاده ایم.

بنابر اعلام وبدا، نمكی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهاركرد: از روزی كه به وزارت بهداشت آمده ام، نه تنها ذره ای خویش را در مقابل وزارت رفاه ندیدم بلكه خویش را پشتیبان جامعه كارگری می دانم چون معتقدم كه اگر خدای ناكرده به زحمتكش ترین و نیازمندترین قشر جامعه بی مهری شود، بقای نظام جمهوری اسلامی زیرسوال می رود. وزارت بهداشت، خانه كارگران است. وقتی می شنوم كه یك كارخانه تعطیل یا كارگران اخراج شده اند، از عمق وجود ناراحت می شوم چونكه اینها نان آوران خانواده هایشان هستند.
1398/06/08
11:04:32
5.0 / 5
4663
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر