خطرات مبتلاشدن به آبله مرغان در دوران حاملگی

خطرات مبتلاشدن به آبله مرغان در دوران حاملگی

سرشیر: یك متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری با اشاره به اینكه آبله مرغان یك بیماری ویروسی بسیار مُسری است كه اغلب در دوران كودكی به آن مبتلا می شویم، درباره خطرات مبتلاشدن به این بیماری در دوران حاملگی و همین طور راه های جلوگیری از آن توضیح داد.


دكتر فرهاد یغمایی در گفت و گو با ایسنا، درباره ایمنی نسبت به این ویروس توضیح داد: افرادی كه به این بیماری مبتلا می شوند، نسبت به ابتلای مجدد ایمن می شوند، برای اینكه پادتن های این ویروس در بدن تولید می شوند و باقی می مانند. اما اگر خانمی قبلاً به این بیماری مبتلا نشده باشد یا واكسن آنرا دریافت نكرده باشد و در دوران حاملگی مبتلا شود، هم مادر و هم جنین در معرض خطرات جدی خواهند بود.
نحوه سرایت آبله مرغان وی با اشاره به شیوه سرایت این بیماری توضیح داد: این ویروس بوسیله تماس با فرد مبتلا منتقل می شود و چون دوره كمون یا نهفتگی دارد، امكان دارد شخص مبتلا هیچ علامتی نداشته باشد اما ناقل باشد. خطر انتقال بیماری از دو روز قبل از بروز جوش ها تا زمان خشك شدن كامل آنها وجود دارد و همین نكته موجب می شود این بیماری بسیار واگیر باشد. وقتی ویروس وارد پیكر شخص شود، حداكثر ظرف دو هفته علایم آن، یعنی جوش و تب، بروز پیدا می كنند.
عوارض مبتلاشدن به آبله مرغان در بارداری عضو تیم تخصصی مركز درمان ناباروری ابن سینا درباره خطرات مبتلاشدن به این بیماری در دوره حاملگی اظهار داشت: خطرناك ترین دوره مبتلاشدن 20 هفته نخست بارداری، خصوصاً هفته های هشتم تا بیستم است. مبتلاشدن به آبله مرغان در این دوره هم با بروز عوارض جدی برای مادر مانند ذات الریه همراه می باشد و خطر ابتلای جنین به سندرم آبله مرغان مادرزادی را به دنبال دارد.
وی سندرم آبله مرغان مادرزادی را برای جنین بسیار خطرناك دانست و توضیح داد: این سندرم می تواند سبب بروز عوارضی مثل زخم های پوستی، لطمه های ماهیچه ای و استخوانی، میكروسفالی یا كوچك بودن اندازه‌ی سر، كوری، ناهنجاری و یا فلج دست ها و پاها و ناتوانی ذهنی فرزند شود. بدین سبب خانم های حامله باید از هرگونه تماس با فرد مبتلا به آبله مرغان اجتناب كنند.
این متخصص بیماری های عفونی دوره خطرناك دیگر را از پنج روز قبل از زایمان تا دور روز بعد از تولد نوزاد دانست و اظهار داشت: اگر خانم حامله در فاصله شش تا 21 روز قبل از زایمان مبتلا شود، خطر ابتلای نوزاد به آبله مرغان خفیف است. اما اگر در بازه زمانی پنج روز قبل از زایمان تا دو روز بعد از تولد نوزاد به بیماری آبله مرغان مبتلا شود، خطر بروز سندرم آبله مرغان نوزادی یا «نئوناتال» ظرف پنج تا 10 روز بعد از تولد در نوزاد وجود دارد كه می تواند عوارض بسیار جدی، مانند تشنج، فلج شدن و حتی مرگ به دنبال داشته باشد.
واكسن آبله مرغان به چه افرادی سفارش می شود؟ وی به خانم های حامله سفارش كرد: اگر خانمی مطمئن نیست كه قبلاً به این بیماری مبتلا و در مقابل آن ایمن شده است، به هیچ وجه نباید در معرض افراد مبتلا به آبله مرغان قرار گیرد. اگر هم مطمئن است كه قبلاً مبتلا نشده است، می تواند پیش از مبادرت به حاملگی واكسن آبله مرغان (VZIG) را دریافت كند تا ایمن شود.
وی با اشاره به تأثیر واكسن آبله مرغان اظهار نمود: این واكسن از سال ۱۹۹۵ به بازار آمده است و اگر خانمی كه با فرد مبتلا تماس داشته است، ظرف سه روز این واكسن را دریافت كند، از بروز این بیماری جلوگیری یا از شدت آن كم می شود. همچنین، اگر خانمی در آینده قصد حاملگی دارد و گمان می كند خطر ابتلایش به این بیماری در دوران حاملگی زیاد است، می تواند واكسن بزند ولی بهتر است كه دست كم یك تا سه ماه بین واكسن زدن و اقدام برای حاملگی فاصله باشد.
عضو تیم تخصصی مركز درمان ناباروری ابن سینا درباره امكان جلوگیری از بروز عوارض خطرناك آبله مرغان در نوزادان اظهار داشت: اگر احتمال ابتلای نوزاد مطرح باشد و بلافاصله بعد از تولد به او VZIG تزریق شود، عوارض بیماری تا حد زیادی كنترل خواهد شد، اما تشخیص و درمان دیرهنگام عوارض جبران ناپذیری به دنبال دارد.
او در آخر اضافه كرد: خانم های حاملگی كه قبلاً به آبله مرغان مبتلا نشده اند، باید كاملاً مراقب باشند كه با افراد مبتلا به آبله مرغان برخورد نداشته باشند. اگر هم مطمئن نیستند كه قبلاً مبتلا شده اند یا نه، می توانند قبل از مبادرت به حاملگی با انجام آزمایش خون از این مسئله مطمئن شوند.
منبع:

1398/06/05
13:21:42
5.0 / 5
4900
تگهای خبر: تخصص , تولید , درمان , ویروس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر