با فواید جویدن ناخن آشنا شوید!

با فواید جویدن ناخن آشنا شوید!

به گزارش سرشیر كودكان اغلب به دلیل های متفاوتی مبادرت به جویدن ناخن های دست خود می كنند كه همچون معمول ترین آنها می توان به استرس و اضطراب اشاره نمود. این در شرایطی است كه برخی از آنها هیچ دلیل مشخصی برای كار خود ندارند! از طرفی عادت جویدن ناخن ها معمولا در سنین پایین تر بیشتر دیده می شود كه نگرانی های زیادی را برای والدین بوجود می آورد.به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، «عصرایران» در ادامه نوشت: اما وضعیت به اندازه ای كه تصور می كنید باز بحرانی نیست؛ بااینكه جویدن ناخن ها عادت خوبی نیست و نیاز به مداخله والدین دارد، اما اخیرا فواید متعددی برای آن عنوان شده است! از این رو ضمن كمك صحیح و اصولی به فرزندانی كه با این حالت رو به رو هستند، سفارش می شود با آرامش وارد عمل شوید و بیش از اندازه به آنها فشار نیاورید.

مطالعه جدیدی كه در ژورنال اطفال به چاپ رسیده، نتایج جالبی را نشان داده است. طبق این تحقیق كودكانی كه عادت به جویدن ناخن های خود دارند، حدودا یك سوم كمتر از سایر كودكان به بیماری های آلرژیك خاص مبتلا می شوند. خیلی از محققان معتقد هستند كه نگرانی های بهداشتی و پاكیزگی بیش از حد و وسواس گونه و همچنین عدم مواجهه با میكروب های محیطی كه البته همگی باز پاتوژن (بیماری زا) نیستند، منجر به افزایش خطر مبتلاشدن به آلرژی و امراض در رابطه با ضعف سیستم ایمنی خواهد شد. به همین علت است كه گفته می شود جویدن ناخن ها به سبب قرارگیری در معرض میكروب های مختلف، قادر به تقویت سیستم ایمنی خواهد بود.

به منظور آن كه بتوان به نظریه های مذكور اعتماد بیشتری كرد، دانشمندان مبادرت به بررسی عادت جویدن ناخن در بیشتر از ۱۰۰۰ كودك نیوزیلندی با رده های سنی ۵، ۷، ۹ و ۱۱ سال كردند. آنها سپس تست حساسیت پوستی را برای همین افراد در سن ۱۳ و ۳۲ سالگی انجام دادند. مطالعات در سن ۱۳ سالگی نشان داد كه بروز علائم حساسیت میان كودكانی كه عادت به جویدن ناخن های خود داشتند، كمتر بوده است (۳۸ درصد). همین عدد درباب كودكانی كه چنین عادتی نداشتند، ۴۹ درصد گزارش شد. همانطور كه اشاره شد، این بررسی در سن ۳۲ سالگی باز باردیگر تكرار شده و نتایج مشابهی به دنبال داشته است. (مطالعه بدون توجه به سایر فاكتورهای موثر بر واكنش های آلرژیك همچون جنس فرد، سابقه خانوادگی حساسیت، نگه داری از حیوانات خانگی و زندگی با والدین سیگاری انجام شده است.)

در یك بررسی مشابه پزشكان كانادایی باز با بررسی هزار كودك ۳ تا ۹ ساله به این مساله اشاره می كنند كه واكنش های آلرژیك در گروهی كه عادت جویدن ناخن داشته اند كمتر بوده و این ها سیستم ایمنی قوی تری دارند.

جالب است كه انجمن دندانپزشكی آمریكا، عادت جویدن ناخن ها را واكنشی طبیعی در كودكان خردسال به شمار می آورد اما آگهی می دهند كه افزایش شدت و دوره زمانی این عادت می تواند منجر به اختلال در هم ترازی دندان ها شود.

در ادامه به مزایایی كه برای این عادت بر شمرده اند، اشاره ای مختصر می كنیم:

تقویت سیستم ایمنی بدن

دست ها به سبب استفاده ای كه روزانه برای كارهای مختلف دارند، اغلب حامل میكروب های متفاوت هستند. همین سوژه در مورد ناخن ها باز صدق می كند. بنظر می رسد كه جویدن ناخن ها در سنین كودكی، منتج به تقویت سیستم ایمنی بدن در آینده خواهد شد. هر بار كه یك كودك خردسال مبادرت به جویدن ناخن هایش می كند، بدن خودرا با صدها میكروب جدید رو در رو می سازد كه البته شماری از این میكروب ها برای سلامتی مفید و حتی لازم هستند.

آنها می توانند در نهایت سیستم ایمنی كودك را تقویت كرده و وی را از مبتلاشدن به آلرژی و بیماری های مختلف محافظت كنند. حال تصور می نماییم كه میكروب های مذكور از نوع بیماری زا باشند. بدن در نخستین مواجهه خود با آنها، آغاز به ساخت پادتن (آنتی بادی) های گوناگون می كند كه می توانند سیستم ایمنی را در مقابل ورود مجدد آن میكروب مقاوم سازند. همین مفهوم را در مورد واكسیناسیون باز خواهیم داشت. سپس تزریق واكسن، بدن درست مانند حالت جویدن ناخن ها به میكروب های وارد شده واكنش نشان داده و مبادرت به ساخت پادتن می كند. این پادتن ها موجب می شوند كه فرد از مبتلاشدن به عفونت های جدی در امان بماند.

كاهش استرس

امروزه از عادت جویدن ناخن ها بعنوان "آراستن پاتولوژیكی" یاد شده و از لحاظ روان شناختی در دسته اختلالات وسواس الزامی طبقه بندی می شود. از این رو می توان جویدن ناخن ها را همانند قفل كردن مجدد درب خانه برای بار سوم و یا بررسی بسته بودن گاز قبل از خروج از منزل برای بار پنجم، رفتاری با منشا وسواس گونه به شمار آورد. خیلی از محققان معتقد هستند كه جویدن ناخن ها با هدف دست یابی به آرامش و دوری از استرس انجام می شود. به همین علت اگر فرزند شما باز عادت به جویدن ناخن های خود دارد، باید با صبر و حوصله و به صورت اصولی به وی كمك كنید.

باید توجه داشت اشاره به مزایای جویدن ناخن هیچگاه به مفهوم تایید و یا تجویز این رفتار برای كودك شما نیست. بلكه سفارش می شود والدین در مواجه با این عادت قبل از هر چیز صبور بوده و از برخورد تند با فرزند خود اجتناب كنند و بدانند كه این عادت چیز آنچنان وحشتناكی هم نیست. از این رو در ادامه با درایت و تلاش خود فرزند را به سمت ترك تدریجی عادت مذكور هدایت كنند.

پیشنهادهایی برای ترك عادت ناخن جویدن

تشویق

یكی از ساده ترین انتخاب های ممكن برای كمك به ترك عادت جویدن ناخن استفاده از جوایز مورد علاقه فرزندان است. هدایایی كوچك كه برای دفعات مختلف می توانیم آنها را به یك یا چند ساعت نجویدن ناخن و در ادامه به یك روز ترك این عادت مشروط نماییم.

چسب و برچسب

یك راه دیگر تهیه برچسب های جذاب است كه می توانید آنرا برای چند ساعت روی ناخن ها قرار داده و برای اطمینان از باز نشدن روی آن باز یك دور چسب شفاف نواری بزنید. البته این روش نباید بیشتر از یك یا دو ساعت در روز دنبال شود چون برای پوست حساس فرزندانمان مناسب نمی باشد.

دستكش نخی

استفاده از دستكش های نخی كه در داروخانه ها به قیمتی پایین فروخته می شود باز راه مناسبی می تواند باشد.

ابزارك ها

استفاده از ابزارك های ساده ولی سرگرم كننده شاید درباره فرزند شما راهكار خوبی باشد. برای مثال یك اسپینر برای او تهیه كنید و بخواهید ركورد خودرا در چرخاندن آن هر روز بهبود دهد.

خلاقیت

برای همراهی با فرزند و كمك به ترك عادت جویدن ناخن ها، موثرترین ابزار خلاقیت والدین است. مقداری برای كشف راهكارهای خلاقانه و مشغول كردن فرزند خود به فعالیت های جذابی غیر از جویدن ناخن ها زمان اختصاص دهید و بعنوان والدین چاره اختصاصی خودتان را بیابید.
1397/12/10
20:04:58
5.0 / 5
4298
تگهای خبر: بهبود , بهداشت , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر