درخواست چند باره سازمان بیمه سلامت برای رفع مشكلات مالی

درخواست چند باره سازمان بیمه سلامت برای رفع مشكلات مالی

سرشیر: مدیرعامل سازمان بیمه سلامت رفع مشكلات پولی و اعتباری این سازمان را خواهان شد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، مهندس طاهر موهبتی در نشستی خبری، با اشاره بحث بودجه این سازمان و كمبود اعتبارات آن، اظهار داشت: بالاخره مشكل بودجه ای سازمان بیمه سلامت را باید یكبار حل نماییم تا هم بدهی های گذشته را بپردازیم و هم از احداث بدهی جدید جلوگیری نماییم.
وی اضافه كرد: بدین سبب باید بودجه بیمه سلامت را واقعی ببینیم و در عین حال هزینه ها را مدیریت كرده و رفتارهای هزینه ای و مصرفی خودرا منطقی نماییم. در همین راستا باید به اقداماتی چون رفع همپوشانی، سطح بندی خدمات، اجرای نظام ارجاع، اجرای راهنماهای بالینی و... و. دقت نماییم. البته در صورت انجام این اقدامات، اگر بودجه واقعی دیده نشود، بدهی های جدید احداث میگردد. كمااینكه در مقاطعی بدهی هایمان پرداخت شده است، اما چون بودجه واقعی نبود، شاهد احداث بدهی های جدید بودیم.
موهبتی با اشاره به اینكه البته باید شرایط و محدودیت های منابع در كشور را درك نماییم، اضافه كرد: اگر منابع كشور توان پاسخگویی به هزینه های بیمه ای را ندارد، باید راهكارهای دیگری بیندیشیم. بعنوان مثال به سفارش برخی دوستان یكسری از خدمات را از بسته خدماتی خود حذف نماییم. البته اگر از من بپرسند آیا حذف خدمات بسته را سفارش می كنید؟ می گویم خیر، به هیچ عنوان كاهش پوشش دارویی، خدماتی و تجهیزاتی را سفارش نمی كنم. به هر حال حالا ۲۴۰۰ قلم دارو، ۵۶۰۰ خدمت و ۴۷۰۰ تجهیزات و ملزومات پزشكی تحت پوشش بیمه سلامت است و كوچك شدن ان را سفارش نمی نماییم. در عین حال احداث بدهی جدید را هم سفارش نمی نماییم. بدین سبب نمی گردد اظهار داشت كه دنیا را در تخم مرغی جا كنید؛ به طوریكه نه دنیا كوچك شود، نه تخم مرغ بزرگ. این كار به معجزه شبیه است و از عهده ما برنمی آید.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به اینكه دستگاه های تامین كننده منابع و دولت، لازم است یا منابع را تامین كرده و یا در بسته خدمت یا فرانشیز و پرداختی مردم تجدید نظر كنند، اظهار داشت: بدین سبب یا باید منابع را تامین نماییم و یا مصارف را به اندازه منابع تعریف نماییم. ما اقداماتی كه از عهده مان برمی آید انجام داده و ادامه می دهیم. یكی از اقدامات مان الكترونیك كردن خدمات و همین طور رفع همپوشانی های بیمه ای است كه امروز از مرز دو میلیون نفر در كشور گذشته است. در عین حال ما باید به دنبال راهكارهایی باشیم كه بیمه بلاعوض فقط به سمت محرومان رود. به ما ماموریت داده شد پنج میلیون نفر بلاعوض بیمه شوند؛ در صورتی كه ۱۱ میلیون نفر بیمه شدند و این مساله به معنای آن است كه فقط برای همین گروه سالانه ۳۵۰۰ میلیارد تومان كسری داریم. در عین حال به دنبال اجرای راهنماهای بالینی هم هستیم.
موهبتی افزود: هم اكنون یك استنت قلبی ۱۰ میلیون تومان هزینه دارد و بیمه ۹ میلیونش را می پردازد. اگر فردی پوشش بیمه ای نداشته باشد، امكان ندارد بتواند این هزینه را پرداخت كند. در شرایط حاد اقتصادی، سلامتی مهم ترین داشته یك فرد است و اگر نتواند آنرا حفظ كند، معیشتش به خطر افتاده و زیر خط فقر می رود. مردم از بیماری های خاص و صعب العلاج رنج می برند. حال اگر مشكل مالی هم داشته باشند، قابل تحمل نیست. امیدوارم توجه نمایندگان مجلس به این حوزه ادامه یابد.
وی اضافه كرد: اقدامات ما شامل مدیریت هزینه، اجرای نظام ارجاع، رفع همپوشانی ها و... و. سقفی از نیاز بودجه ای و كسری های ما را جبران می كند. بارها گفتیم برای حل مشكلات مان یكبار باید بدهی های سازمان بیمه سلامت را جبران نماییم. ما در سال منتهی به ۹۶ بیشتر از ۷۵۰۰ میلیارد تومان بدهی داشته ایم. بدین سبب برای سال های بعد بودجه بیمه سلامت را واقعی ببینیم.
موهبتی اظهار داشت: دریافتی ما برای یك خانواده سه نفره ۱۰۰ هزار تومان است، اما ۱۳۴ هزار تومان هزینه می نماییم و این یعنی ۵۶۰۰ میلیارد تومان كسری كه هم از راه مدیریت منابع و هم از راه بودجه قابل رفع است. در عین حال اگر بودجه مورد نظر ما به تصویب نرسد، ۵۰۰۰ میلیارد تومان دیگر باز كسری خواهیم داشت. بدین سبب اگر منابع كشور به هر دلیلی تامین كننده هزینه های بیمه سلامت نیست، باید در مصارف شامل بسته یا فرانشیز تجدیدنظر شود. باید اولویت ها را احصا كرد. هم اكنون جمعیتی شش تا هفت میلیونی داریم كه هیچ بیمه ای ندارند و بعنوان مثال باید برای یك استنت قلبی ۱۰ میلیون تومان بپردازند.
موهبتی در ادامه صحبت هایش با اشاره به ۵۰۰ میلیون یورویی كه مقرر است از صندوق توسعه ملی به سازمان بیمه سلامت برای جبران مشكلات نقدینگی این سازمان تخصیص یابد، اظهار نمود: هنوز پولی به حساب ما واریز نشده است. به محض اینكه این پول به ما داده شود، ظرف یك هفته تا ۱۰ روز آنرا به اقصی نقاط كشور واریز می نماییم.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت افزود: در مقطعی شورای عالی سران سه قوه نگرانی داشتند كه در بحث دارو، تجهیزات پزشكی و خدمات درمانی نقدینگی مشگل پیدا كرده است. یك زمانی اگر نقدینگی گرفتار مشكل می شد، خریدها به صورت چكی انجام می شد، اما وقتی شرایط اقتصادی سخت می شود، كسی چكی كار نمی كند و نقدینگی حرف اول را می زند.
وی اشاره كرد: هم اكنون بین ۷۵۰۰ تا ۸۰۰۰ میلیارد تومان طلب داریم، بدین سبب حتی اگر ۱۰۰ درصد این ۵۰۰ میلیون یورو داده شود كه باید این اتفاق بیفتد، معادل ریالی آن ۴۵۰۰ میلیارد میگردد. این درحالیست كه در سال های منتهی به سال ۹۶، ۸۰۰۰ میلیارد بدهی داشتیم. در سال ۹۷ هم سازمان برنامه و بودجه اعلام نمود كه ۳۰۰۰ میلیارد كم به ما داده اند. یعنی اگر این ۴۵۰۰ میلیارد داده شود، باز هم ۵۰۰۰ میلیارد بدهی داریم.
موهبتی اظهار داشت: بدین سبب باید بودجه واقعی دیده شود و بدهی ها را جبران نماییم و بعد مدیر را مكلف نماییم كه به اندازه بودجه اش هزینه كند. در سنوات گذشته هر زمان كه A ریال پول داده ایم، ۲A ریال هزینه می كردند. بودجه سال ۱۳۹۷، نسبت به عملكرد ۹۶، ۲۵ درصد كاهش یافت؛ یعنی در ۹۷ باید ۲۵ درصد زیر سال ۹۶ خرج می كردیم؛ یعنی ۲۵ درصد كمتر بازگشت شود. این كار قانونی می باشد اما نه علمی است و نه اخلاقی. بدین سبب با ارائه این ۵۰۰ میلیون یورو اگر بودجه واقعی دیده نشود، باز هم بدهی داریم.
وی اشاره كرد: طبق مصوبه، معادل ریالی ۵۰۰ میلیون یورو بابت پرداخت بدهی های سازمان بیمه سلامت به محصولات دارویی، تجهیزات پزشكی تولید داخل و خدمات درمانی ارائه میگردد. عده ای گفتند این پول فقط مربوط به دارو یا تجهزات پزشكی است، اما اینطور نیست. البته ما اولویت ها را می دانیم و مورد توجه قرار می دهیم. صورت جلسه ای هم با سازمان برنامه مبادله كردیم كه چارچوب ها را تببیین كرده است.
وی افزود: در تاریخ ۹۷.۸.۹ مجوز بابت برداشت پول داده شد و همان روز توسط دفتر رییس جمهور به سازمان برنامه، صندوق توسعه، بانك مركزی و وزارت بهداشت ابلاغ گردید. سازمان برنامه باید پرداخت را تضمین می كرد كه این روان مشمول زمان شد. نهایتا سازمان برنامه تضمین را به صندوق توسعه و بانك مركزی ابلاغ نمود. در سه شنبه گذشته ۲۶۴۰ میلیارد تومان به حساب سازمان برنامه و بودجه واریز و قرار شد این پول در وجه بیمه سلامت پرداخت گردد. به محض اینكه این پول به ما پرداخت گردد، ظرف یك هفته تا ۱۰ روز به استان ها و ۴۲ هزار ارائه كننده خدمت واریز می نماییم. این پول هم برای دارو هم تجهیزات پزشكی و هم خدمات درمانی است.
موهبتی اظهار داشت: امیدواریم در مرحله بعدی هم در سقف ۵۰۰ میلیون یورو به سرعت در وجه سازمان برنامه پرداخت گردد و در اختیار سازمان بیمه سلامت قرار گیرد. الان دوستان ما در خزانه هستند و هنوز پولی دریافت نكرده اند، اما امیدواریم ظرف امروز و فردا پول را دریافت نماییم.
موهبتی اشاره كرد: باید توجه كرد كه اگر این مبلغ را به ما پرداخت كنند، ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ میلیارد از بدهی هایمان باقی می ماند و اگر كسری سال ۱۳۹۷ را هم كه حدود ۳۰۰۰ میلیارد است به آن اضافه نماییم، باز هم كسری هایمان حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان خواهد شد بدین سبب بیایید برای یك دفعه بودجه بیمه سلامت را واقعی ببینیم و بدهی ها را صفر نماییم.1397/10/02
15:46:52
5.0 / 5
4341
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر