بعد از استعفای فاضل اداره نظام پزشكی با كیست؟

بعد از استعفای فاضل اداره نظام پزشكی با كیست؟

به گزارش سرشیر به دنبال استعفای ایرج فاضل از سمت ریاست كل سازمان نظام پزشكی به علت بازنشستگی و اجرای قانون منع بكارگیری بازنشستگان، عضو هیات رییسه مجمع عمومی این سازمان، ضمن تشریح روند تعیین رییس كل جدید این سازمان، اظهار داشت: از امروز تا فرصت زمانی كه قانون مشخص كرده، سرپرستی سازمان بر عهده رییس شورای عالی سازمان نظام پزشكی خواهد بود.دكتر عباس آقازاده در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به استعفای دكتر ایرج فاضل- رییس كل سازمان نظام پزشكی كشور، اظهار داشت: در ماده ۹ و تبصره دو قانون تشكیل سازمان نظام پزشكی مباحثی درباره انتخاب رییس كل جدید سازمان مطرح گردیده است. باید توجه كرد كه مرجع انتخاب كننده رییس كل سازمان نظام پزشكی مجمع عمومی سازمان نظام پزشكی است. نتیجه انتخاب مجمع عمومی سازمان هم مطابق قانون توسط هیات رییسه مجمع عمومی و هیات نظارت مركزی بر انتخابات نظام پزشكی، به اطلاع رییس جمهور وقت رسیده و رییس جمهور آنرا تنفیذ می كنند. حتی در قانون و آیین نامه های مربوطه قوانینی وجود دارد كه مشخص كرده اند در صورت عدم تنفیذ رییس جمهور، سازمان چگونه اداره شود.
مجمع عمومی نظام پزشكی؛ نافذترین مرجع برای انتخاب رییس كل سازمان
وی اضافه كرد: ازاین رو مقدم ترین و نافذترین مرجع برای انتخاب رییس كل سازمان نظام پزشكی، مجمع عمومی این سازمان است. از طرفی رییس كل می تواند فقط توسط شورای عالی سازمان استیضاح شود و هیچ مرجع دیگری حق انجام چنین كاری را ندارد و به همین ترتیب رییس كل هم استعفایش را تقدیم رییس شورای عالی نظام پزشكی می كند. درباره شروط پذیرش یا عدم پذیرش استعفا هم قانون ساكت است و بنابراین ما به محض دریافت استعفا باید آنرا اتفاق افتاده تلقی كنیم؛ چراكه قانون هیچ چیزی در این باره مطرح نكرده و نه رییس جمهور و نه مجلس و هیچ جای دیگر ورودی به این قضیه ندارند. بنابراین پس از تسلیم استعفای دكتر فاضل كه استاد مسلم همه پزشكان كشور هستند، از امروز سرپرستی سازمان بر عهده رییس شورای عالی سازمان نظام پزشكی خواهد بود. ازاین رو هم اكنون آقای دكتر ظفرقندی تا فرصت زمانی كه قانون مشخص كرده است، رییس كل سازمان نظام پزشكی هستند.
چه كسانی می توانند كاندید رییس كلی نظام پزشكی شوند؟
آقازاده درباره فرصت قانونی كه برای تعیین رییس كل جدید پیش بینی شده است، اظهار داشت: روال كار به این صورت است كه رییس شورای عالی سازمان نظام پزشكی در فرصتی سه ماهه با همان اختیاراتی كه قانون برای رییس كل سازمان در نظر گرفته است و با حفظ سمت ریاست شورای عالی، سازمان نظام پزشكی را اداره می كنند. طی این سه ماه، افرادی كاندیداتوری خویش را برای سمت رییس كل اعلام می كنند. باید توجه كرد كه مطابق ماده ۹ قانون تشكیل سازمان، فقط كسانی حق دارند كاندید شوند كه در یكی از هیات مدیره های نظام پزشكی شهرستان ها عضویت داشته باشند. یعنی قبلا بعنوان عضو هیات مدیره نظام پزشكی شهری انتخاب شده باشند و اگر در این چارچوب نباشند، امكان كاندید شدن شان وجود ندارد.

وی تصریح كرد: سرپرست سازمان هم می تواند برای تصدی پست رییس كلی كاندید شود، اما باید از سمت قبلی خود استعفا دهد. یعنی پس از اینكه كاندیداتوری اش رابه صورت كتبی به هیات رییسه مجمع تسلیم كرد، باید استعفایش را هم عرضه نماید. بر این اساس در مجمع عمومی طبق روال رییس كل جدید انتخاب می گردد. ازاین رو در انتخاب رییس كل جدید هم هیچ مرجعی جز مجمع عمومی سازمان وجود ندارد. ازاین رو انتخابات انجام شده و نتیجه انتخابات به روال قبل توسط هیات نظارت مركزی و هیات رییسه مجمع عمومی به رییس جمهور تقدیم می گردد تا حكم را تنفیذ كنند.
نظام پزشكی مشمول قانون منع به كارگیری بازنشستگان نیست
عضو هیات رییسه مجمع عمومی در پاسخ به اینكه آیا این سازمان مشمول قانون منع به كارگیری بازنشستگان است یا خیر، اظهار نمود: استدلال دكتر فاضل درباره كناره گیری شان به علت قانون منع به كارگیری بازنشستگان، وارد نیست. به باعث ماده سه قانون مدیریت خدمات كشوری، مصوب ۸۶/۷/۸ سازمان نظام پزشكی موسسه یا نهاد عمومی غیردولتی شناخته می شود. چونكه بیشتر از ۵۰ درصد بودجه سالانه آن از محل منابع غیردولتی تامین می گردد و عهده دار عرضه خدماتی است كه جنبه عمومی دارند. البته در سال ۱۳۸۴ دولت به سازمان كمكی كرده است و یا بعنوان خرید خدمت عرضه برخی خدمات را از سازمان خواسته اند و در قبالش پول پرداخت شده است. مانند بحث نظارت بر سامانه ۱۶۹۰ در ابتدای اجرای طرح تحول نظام سلامت. این موارد به معنای تامین بودجه نیست، بلكه یكسری كمك های موردی یا خرید خدمت بوده است. ازاین رو سازمان نظام پزشكی بعنوان سازمانی غیردولتی طبقه بندی می گردد و مشمول قانون منع به كارگیری بازنشستگان نمی گردد و استنباط و تفسیر دكتر فاضل به این قانون و استناد به این قانون برای استعفا نادرست بوده است. در مذاكرات حضوری این مورد را توضیح دادیم، اما نهایتا اعلام نمودند كه دلایل شخصی برای این كار دارند.

آقازاده درباره استناد دیگری كه در این استعفانامه به مصوبه شورای عالی سازمان نظام پزشكی در خصوص عدم به كارگیری بازنشستگان شده است هم اظهار داشت: باید توجه كرد كه این در مصوبه به مناصب غیر انتخابی اشاره شده است و مناصب انتخابی چون رییس كل، اعضای شورای عالی، هیات رییسه مجمع عمومی، هیات مدیره های شهرستان ها و... كه انتخابی اند، مشمول مصوبه شورای عالی هم نیستند. البته پیش از این مصوبه مجمع عمومی در مرداد سال ۱۳۹۷ قطع نامه ای صادر كرده و خواهان شد برای چالاكی تشكیلات تا حد امكان از به كارگیری افراد بازنشسته در سمت های اجرایی غیر انتخابی خودداری شود كه اصلا ارتباطی با مناصب انتخابی ندارد.

وی تصریح كرد: ازاین رو این مبحث با اراده شخصی استاد بزرگوارمان آقای دكتر فاضل بوده است و ما علیرغم اینكه برای نگهداشتن شان تلاش كردیم، اما به اراده شان احترام می گذاریم، اما سازمان نظام پزشكی حیاتش را تضعیف شده نمی بیند و به كارش ادامه می دهد. از همین امروز هم آقای دكتر ظفرقندی با تمام اختیارات قانونی دكتر فاضل، كارشان را انجام می دهند. مجمع عمومی هم حتما تشكیل جلسه خواهد داد و در این مورد تصمیم گیری می كند. درباره كاركنان سازمان، وظایف سازمان و مسائل جاری سازمان هیچ اختلال و وقفه ای تولید نمی گردد و سازمان حفظ می گردد تا با انتخاب رییس كل جدید كارش پیش برد.
1397/09/17
15:05:25
5.0 / 5
4342
تگهای خبر: پزشك , خدمات , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر