متخصصان می گویند؛

تاثیر رژیم غذایی بر حفظ سلامت روده ها

تاثیر رژیم غذایی بر حفظ سلامت روده ها

سرشیر: ما با رژیم غذایی خود، علاوه بر تغذیه خودمان، میلیاردها باكتری، ویروس و قارچ های در حال زندگی در بدن مان را كه میكروبیوم روده را تشكیل می دهند هم تغذیه می نماییم.به گزارش سرشیر به نقل از مهر، میكروبیوم های روده وظایف متعددی نظیر تجزیه مواد خوراكی كه قابل هضم در بدن نیستند را انجام می دهند. عوامل مختلفی بر میكروبیوم روده تاثیر می گذارند كه از آن جمله رژیم غذایی ما بعنوان یكی از اصلی ترین موارد اثرگذار بر سلامت روده شناخته می شود.
به گفته محققان، ما می توانیم با عنایت به رژیم غذایی مان، در میكروبیم های روده تعادل بوجود آورده و سلامت گوارشی خوبی داشته باشیم.
فیبر رژیمی حاصل از مواد غذایی مانند میوه ها، سبزیجات، آجیل، حبوبات و غلات سبوس دار بهترین سوخت برای باكتری های روده تلقی می شوند. فیبر باعث تولید اسیدهای چرب با زنجیره كوتاه می گردد روده را تغذیه كرده، عملكرد سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشیده، و به جلوگیری از التهاب كمك كرده و در نتیجه خطر مبتلا شدن به سرطان كاسته می شود. بنابراین، هرچقدر فیبر بیشتری مصرف نماییم، باكتری های بیشتر هضم كننده فیبر در روده مان تشكیل می شوند.
رژیم غذایی كم فیبر كه عموما متشكل از مواد غذایی فرآوری شده است به معنای سوخت كمتر برای باكتری های روده بوده و در حقیقت این باكتری ها تا زمان مرگ گرسنه باقی خواهند ماند.
همچنین مواد خوراكی سرشار از چربی رژیمی همچون شیر پرچرب و نوشابه های پرقند هم با كاهش تنوع باكتریایی مرتبط هستند.
مواد غذایی حاوی پروبیوتیك هم بسیار برای حفظ سلامت باكتری های روده مهم هستند.

1397/07/24
19:42:49
5.0 / 5
4533
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر