سردردهای شغلی و عوامل بروز آنها را بشناسیم

سردردهای شغلی و عوامل بروز آنها را بشناسیم

سرشیر: سردردهای شغلی عموما دو نوع هستند؛ یك نوع سردردهای حاد عصبی و نوع دیگر سردردهای مزمن.به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، باید توجه كرد كه مواجهه با مواد شیمیایی با استفاده از كاهش اكسیژن بدن و یا زیادی CO2 در خون سبب گشادی عروق شده و سردرد حاد بوجود می آورد. علاوه بر نوع حاد، انواع سردردهای مزمن هم مانند میگرن مشاهده شده است. این سردردها به صورت حملات ناگهانی و با علائم اولیه اختلال در بینایی و علائم عصبی دیگر آغاز می‏ شوند.


چگونه سردردهای شغلی را از غیر شغلی تشخیص دهیم؟
هنگام برخورد با یك فرد دچار سردرد باید مواردی مانند چگونگی شروع سردرد، محل درد، نوع مواردی كه فرد با آنها در ارتباط می باشد، دفعات بروز سردرد و سوابق خانوادگی را به دقت مورد بررسی قرار داد.

راهكار خاصی برای تشخیص سردردهای شغلی وجود ندارد، اما می توان با استفاده از سوابق سردرد در فرد، معاینه دقیق و در صورت نیاز عكس­برداری، مطالعه آینده نگر و بررسی تغییرات هنگام حذف مواجهه فرد با مواد آلاینده، در مورد ارتباط شغل با سردرد اظهار نظر كرد.

در عین حال مواردی مانند الكل، كافئین، هیستامین ­ها، نیترات ­ها، تروما، سینوزیت، درد عصب، فشارخون، التهاب سرخرگ گیجگاهی، التهاب برون جمجمه ‏ای، تومورهای مغزی، روش های خوراكی پیشگیری از حاملگی و... از عواملی هستند كه می توانند سردرد غیرشغلی تولید كنند.

البته برای سردردهای شغلی هم عللی ذكر می شوند. معمولا مواجهه شغلی با فلزاتی مانند آرسینیك، سرب، نیكل، قلع و تلوریوم، حلال­ های آلی، گازها و برخی حشره ‏كش ­ها سبب بروز سردرد می شوند. همینطور استنشاق حلال­ های آلی عموما همراه با صدمه ­های ادراكی، افسردگی یا اضطراب است كه در طولانی مدت به سمت آنسفالوپاتی (اختلال عملكرد یا بیماری مغز) سمی حركت می كند. در عین حال هنگام مواجهه با مونوكسیدكربن ابتدا سردرد خفیفی به شكل سنگینی جلوی سر، خودنمایی می ­كند كه با افزایش غلظت این ماده به سمت سردردهای ضربانی قدامی و سپس سردردهای شدید پس سری توسعه پیدا می كند. مواجهه حاد با گازهایی چون متان و گازهای بیهوشی آور در غلظت ­های بالا تولید سردرد و درد در ناحیه صورت می كند.

بنابر اعلام پایگاه جامع آموزش و فرهنگسازی سلامت وزارت بهداشت، همینطور هنگام مواجهه با قلع و سرب به علت تورم مغز، سردرد روی می دهد. روی، تلوریوم، منگنز و نیكل سبب كاهش اكسیژن بدن و اتساع شرائین و در نهایت سردرد خواهند شد.منوكسیدكربن هم بر اثر اتساع شرائین، تولید سردرد می كند. بهترین راه برای پیشگیری از این سردردها كاهش مواجهه با سموم عصبی و دیگر عوامل بوجودآورنده آنهاست.
1397/06/29
13:56:42
5.0 / 5
4508
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر