پایتان غش می رود؟

پایتان غش می رود؟

سرشیر: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی یزد با اشاره به عوامل چندگانه ‎ ای كه برای بروز سندروم پای بی قرار وجود دارد، اظهار داشت: عمده ترین عوامل این عارضه قابل مشاهده در گروه های خاص مانند گروه های دیابتی هستند.


غش رفتن پا از عارضه های طبیعی است كه غالباً در اغلب خانواده‏ها، یك نفر از آن رنج می برد و همیشه بعضی از افراد به واسطه همین دردهای كم و طولانی، عصبی و به خستگی زودرس دچار می شوند.
این عارضه شایع و موسوم كه بعنوان غش رفتن پا شناخته می شود، سندروم پای بی قرار تعریف می گردد و هر چند عوامل متعددی می تواند زمینه ‎ ساز این معضل باشد اما هنوز علت واحدی برای آن شناخته نشده است.
محمدباقر اولیاء در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به غش رفتن برخی اعضای بدن بعنوان معضلی معمول، اظهار نمود: غش رفتن اندام های تحتانی بخصوص پا در واژه‏ شناسی بعضی از شهرها مانند یزد و كرمان بسیار مورد استفاده قرار می گیرد به صورتی كه احساس ناخوشایندی را برای فرد به دنبال دارد. این احساس ناخوشایند كه به شكلی احساسات مرده درد یا حالت های بی قراری برای اندام های تحتانی است در خیلی از مواقع با ماساژ دادن برطرف می ‎ شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی یزد در مورد ماساژ دادن معمول خانواده ‏ها، اظهار داشت: در خیلی از خانواده ها این معضل سبب می گردد تا بزرگسالان از فرزندان خود بخواهند كه بر روی پاها یا اندام هایشان راه بروند.
وی در مورد عنوان علمی این عارضه، خاطرنشان كرد: «سندروم پای بی قرار» عارضه ای بسیار شایع در بین مردم است كه شكایت بسیاری را از این وضعیت برانگیخته است، در حالیكه فرد با تكان دادن اندام مورد نظر و حركات پرتابی آرام می گیرد.
این فوق تخصص با بیان این كه عامل این عارضه قابل جمع ‎ بندی در هیچ ادبیات پزشكی حتی در ایران و غرب نیست، اظهار داشت: نمی توان بروز آن را محدود به یك عامل دانست.
وی ادامه داد: عوامل چندگانه ای برای بروز این عارضه وجود دارد كه عمده ترین آنها در گروه های خاص هم قابل مشاهده می باشد، به صورتی كه خیلی از این عوامل در گروه های دیابتی، افراد مستعد مبتلا شدن به دیابت یا بستگان آن ها وجود دارد.
این مسئول در مورد دیگر عوامل بروز عارضه سندروم بی قراری پا، اظهار داشت: كمترین علائم شایع در میان بیماران رماتیسمی، غش رفتن پا است، حتی این عامل در افرادی كه هنوز به رماتیسم خود پی نبرده اند هم وجود دارد و می تواند یكی از عوامل شناسایی این بیماری باشد.
وی، كم ‎ خونی شدید را هم یكی دیگر از عوامل این عارضه، عنوان و خاطرنشان كرد: كم خونی های شدید یكی از عوامل بروز این عارضه است اما كم خونیها همیشه علت خاصی ندارند و گاهی معلول یك بیماری است.
این فوق تخصص روماتولوژی اضافه كرد: بیماری‏های روحی و روانی و افسردگی های حاد هم از دیگر عواملی هستند كه می‏توانند منجر به غش دردهای پا شوند.1397/05/15
14:49:41
5.0 / 5
4894
تگهای خبر: پزشك , ماساژ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر