اروپای شرقی و آسیای میانه در مركز توجه كنفرانس جهانی ایدز

اروپای شرقی و آسیای میانه در مركز توجه كنفرانس جهانی ایدز

سرشیر: كنفرانس جهانی چهار روزه ایدز در آمستردام شروع به كار كرد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، امسال برخلاف گذشته بحث های اصلی این كنفرانس به صورت عمده مربوط به مبارزه با ایدز در آفریقا نیست، بلكه اروپای شرقی و آسیای میانه در مركز توجه كارشناسان قرار دارند.
مبارزه جهانی ضد ایدز هنوز به آخر نرسیده است. در شروع كار كنفرانس جهانی مبارزه با ویروس اچ آی وی كه نیروی مقاومت و سیستم ایمنی بدن را مورد حمله قرار می دهد، كارشناسان نسبت به شكست مبارزه با ایدز اخطار دادند.
روز گذشته (دوشنبه) در آغاز كنفرانس مبارزه با ایدز در آمستردام، پایتخت هلند، كارشناسان علمی و فعالان شركت كننده در كنفرانس بازگشت این بیماری و گسترش دوباره دامنه آن بخصوص در اروپای شرقی و آسیای مركزی را خطری جدی خواندند.
۱۵ هزار كارشناس علمی و همینطور نمایندگان سیاسی كشورهای گوناگون از ۱۶۰ كشور جهان گرد هم آمده اند تا در این كنفرانس درباره راهكارهای ضروری برای محدود كردن دامنه گسترش این بیماری بحث و گفت وگو كنند.
شعار اصلی كنفرانس جهانی ۲۰۱۸ ایدز "شكستن سدها و ساختن پل ها" است.
پروفسور پتر رایس، رئیس هلندی این كنفرانس در سخنرانی افتتاحیه خود نسبت به افزایش موارد مبتلا شدن به ایدز اخطار داد و اظهار داشت كه موج جدید مبتلا شدن به ایدز در كشورهای گوناگون اروپای شرقی و آسیای مركزی نگران كننده است و باید اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد. او ابراز امیدواری كرد كه نسبت به مبارزه با ایدز در این كشورها بازبینی شود.
بنا به آمار انتشار یافته، در مناطق یادشده سالانه حدود ۱۹۰ هزار نفر به ویروس اچ آی وی مبتلا می شوند. به قول نماینده شش نهاد مبارزه با ایدز در اروپای شرقی حدود ۸۰ درصد این مبتلایان از روسیه هستند. بر اساس گزارش انتشار یافته، تنها گروه كمی از این بیماران به داروهای لازم دسترسی دارند.
به گزارش سازمان "یون ایدز" كه وابسته به سازمان ملل متحد و فعال در این مناطق است، این اپیدمی به صورت مرتب در حال افزایش می باشد. میانگین آمار در مناطق دیگر نشان دهنده آن است كه حدود ۱۳۰ هزار نفر هر سال به مبتلایان به ایدز اضافه می شوند.

پیشرفت محسوس در زمینه مبارزه با ایدز در آفریقا
بنابر گزارش دویچه وله، در چند دهه گذشته مبارزه با ایدز در آفریقا در مركز توجه كنفرانس جهانی ایدز قرار داشت. هنوز هم ۳۷ میلیون نفر از مبتلایان به ایدز در این قاره زندگی می كنند.
نمایندگان كنیا، غنا و رواندا با اشاره به فعالیت های روشنگرانه سازمان ها و نهادهای گوناگون گزارش های مثبتی از مبارزه با ایدز در این قاره عرضه كردند.
در آفریقای جنوبی كه با هفت میلیون بیمار بیشترین تعداد افراد مبتلا به ایدز را دارد، بنا به گزارش سازمان ملل، تعداد سالانه ی مبتلایان جدید از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ تا ۴۰ درصد كاهش یافته است. امكان دسترسی مبتلایان به ویروس اچ آی وی به داروهای لازم هم بهبود یافته است. در این گزارش آمده است كه اما در كامرون و ساحل عاج پیشرفتی در زمینه مبارزه با ایدز حاصل نشده است.
هنوز هم رابطه جنسی كنترل نشده بعنوان مهمترین عامل برای شیوع ایدز شناخته می گردد.
به گزارش سازمان ملل از زمان شیوع بیماری ایدز در سال های دهه ۱۹۸۰ تا كنون بیش از ۷۷ میلیون نفر مبتلا به بیماری ایدز شده اند. همین آمار از آن حكایت می كند كه بیش از ۳۵ میلیون نفر بر اثر این بیماری جان خویش را از دست داده اند.
تعداد افراد مبتلا به این بیماری بر مبنای آمار سال ۲۰۱۷ حدود ۴۰ میلیون نفر بوده است. برخلاف كشورهای آسیایی و آفریقایی، تعداد موارد جدید مبتلا شدن به بیماری ایدز در آلمان ثابت مانده است.
هدف نهاد وابسته به سازمان ملل متحد این است كه تا سال ۲۰۳۰ به شیوع این بیماری در جهان خاتمه دهد. اما هنوز در ۵۰ كشور آمار حاكی از افزایش دامنه شیوع ایدز است.1397/05/02
14:04:08
5.0 / 5
4378
تگهای خبر: دارو , ویروس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر