یك دانشیار مغز و اعصاب مطرح كرد

ارتباط میان بیماری های عصبی - عضلانی و محیط جغرافیایی زندگی افراد

ارتباط میان بیماری های عصبی - عضلانی و محیط جغرافیایی زندگی افراد

سرشیر: یك دانشیار مغز و اعصاب اظهار داشت: بین بیماری های عصبی- عضلانی و محیط جغرافیایی كه افراد در آن زندگی می كنند رابطه مستقیم وجود دارد.


دكتر رضا بوستانی در گفت وگو با ایسنا، اظهار كرد: بین بیماری های عصبی- عضلانی و محیط جغرافیایی كه افراد در آن زندگی می كنند رابطه مستقیم وجود دارد. در كشورهای حاشیه خلیج فارس هم چون ایران، عمارات و كویت نسبت به كشورهای غربی، ازدواج های فامیلی بیشتر است. این امر باعث می گردد كه بیماری های ارثیِ مغلوب در افرادی كه در این كشورها زندگی می كنند، بیشتر دیده شود.
معاون آموزشی و پژوهشی بیمارستان قائم مشهد ادامه داد: آمار نشان داده است برخی از بیماری های ارثی كه حتی بدون ازدواج های فامیلی هم رخ می دهند در كشور ما در مقایسه با كشورهای غربی شایع تر است. در نتیجه برخی از بیماری های وراثتی در گروه بیماری های عصبی- عضلانی، در ایران بیشتر از كشورهای دیگر شایع هستند.
این دانشیار مغز و اعصاب خاطرنشان كرد: در پنج سال قبل در مورد بیماری های عصبی- عضلانی توانسته ایم با كشورهایی كه در این رشته از دانش كافی برخوردار می باشند، ارتباطات بین المللی موثری برقرار نماییم. به صورت كلی در بیماری های نادر بدون همكاری های بین المللی، روند تشخیص و درمان به خوبی پیش نمی رود.
بوستانی با اشاره به اینكه ما همواره نیازمند ارتباطات بین المللی هستیم، عنوان كرد: خوشبختانه در مورد بیماری های عصبی- عضلانی در چند سال اخیر ستادهای خوبی تشكیل شده است. تنها مشكلی كه با آن مواجه هستیم تعداد زیاد بیماران و كمبود نیروی متخصص است.
وی در مورد كمبود نیروی متخصص در بیماری های عصبی- عضلانی تصریح كرد: دشوار بودن این رشته می تواند یكی از دلایلی باشد كه پزشكان تمایل كمتری به ادامه تحصیل در آن دارند. درمان بیماران عصبی- عضلانی بسیار زمان بر است و متخصصان باید انرژی زیادی صرف كنند. نكته بعدی كه می توان به آن اشاره نمود این است كه فوق تخصص این رشته در ایران وجود ندارد و افراد باید برای ادامه تحصیل به خارج از كشور مهاجرت كنند.
این متخصص با اشاره به اینكه درمان بیماری های عصبی- عضلانی ارتباط تنگاتنگی با رشته ژنتیك دارد، ادامه داد: فردی كه در مورد این بیماری ها فعالیت می كند باید تا حدودی از رشته ژنتیك آگاهی داشته باشد. تلاش ما این است كه بتوانیم تحصیل در این رشته فوق تخصصی را در ایران امكان پذیر نماییم.
بوستانی افزود: بعد از تركیه، ایران بهترین كشور آسیای میانه در مورد درمان بیماری عصبی- عضلانی است. در كشور ما فعالیت های مربوط به تشخیص این بیماری با دقت و كیفیت بسیار بالایی انجام می گردد. همینطور درمان این بیماری در ایران نسبت به سایر كشورها ارزان تر است.
معاون آموزشی و پژوهشی بیمارستان قائم مشهد اظهار نمود: بیماران شیعه كشورهای حاشیه خلیج فارس برای درمان بیشتر به متخصصینی كه در مشهد حضور دارند رجوع می كنند. درمانگاه نوروژنتیكی در كلینیك فوق تخصصی بیمارستان قائم به راه افتاده است. ما تصمیم داریم در این درمانگاه علاوه بر ویزویت بیماران به صورت فوق تخصصی، فعالیت های عمده تشخیصی را هم با همكاری بیمارستان قائم انجام دهیم.
وی تصریح كرد: امروزه با توسعه یافتن علم ژنتیك در مورد پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری های خاص، آگاهی مردم جامعه بسیار افزایش پیدا كرده است. برای پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری های عصبی- عضلانی باید افراد پیش از ازدواج به مشاوران رجوع كنند. مشاوره های پیش از ازدواج به خصوص در ازدواج فامیلی بسیار حائز اهمیت است.
بوستانی خاطرنشان كرد: متخصصان ژنتیك با عنایت به شرح حال افراد برای تشخیص اینكه امكان مبتلا شدن به بیماری های عصبی در فرزندان زوجی وجود دارد یا خیر، ممكن است با متخصصان مغز و اعصاب هم مشورت كنند.1397/03/09
18:10:37
5.0 / 5
4679
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر