چهره هایی که مرگ پردازش احساسی مغز را رقم می زنند

چهره هایی که مرگ پردازش احساسی مغز را رقم می زنند

سرشیر: خراسان رضوی تزریق بوتاکس به پیشانی توانایی مغز در تشخیص و پردازش عبارات احساسی دیگران را مختل می کند.


به نقل از هلث، نتایج تحقیقات اخیر در مورد «فرضیه بازخورد صورت» با بهره گیری از تزریق بوتاکس به پیشانی نشان داده است که تزریق می تواند نحوه تفسیر و پردازش احساسات دیگران توسط مغز را تغییر دهد. این مورد ممکنست به این معنا باشد که توانایی افراد در درک بیان احساسات به سبب اختلال در بازخورد عصبی عضلانی بطور موقت مختل شده است.
فرضیه بازخورد صورت بیان می کند که وقتی یک حالت عصبانی یا خوشحال را در چهره شخص دیگری می بینیم، ماهیچه های صورت خودرا خم یا منقبض می نماییم تا حالت را شبیه سازی کنیم؛ این مورد یک پروسه ناخودآگاه است. از آنجا که ماهیچه های صورت ما لبخند یا اخم دیگران را تقلید می کنند، سیگنال هایی به مغز ما ارسال می شود تا به ما در تفسیر آنها کمک نماید. تصور می شود که این نه فقط به توانایی ما در شناسایی حالات عاطفی دیگران کمک می نماید بلکه خودمان نیز آنها را تجربه می نماییم.
تعدادی از محققان دانشگاه کالیفرنیا، ایروین، مطالعه ای را منتشر نمودند که فرضیه بازخورد را با بهره گیری از تزریق بوتاکس بر روی گروهی متشکل از ۱۰ شرکت کننده زن، هر کدام بین ۳۳ تا ۴۰ سال، بررسی کرد. آنان تزریقی در زنان انجام دادند تا فلج موقت را در گلابلار ایجاد کنند سپس فعالیت مغز آنها را در صورتیکه تصاویر چهره های احساسی را مشاهده می کردند اندازه گیری کردند.
در طول جلسات اسکن تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی (fMRI) یکی پیش از تزریق و یکی دو هفته پس از عمل به شرکت کنندگان عکسهایی از چهره های شاد و غمگین به همراه حالت های خنثی نشان داده شد.


پژوهشگران دریافتند که فعالیت در آمیگدال، مرکز مغز ما که مسئول پردازش احساسات است، با دیدن چهره های شاد و عصبانی بعد از تزریق بوتاکس، نشانه هایی از تغییر را نشان میدهد. آنان همین طور تغییراتی را در شکنج دوکی شکل مشاهده نمودند، قسمتی از قشر گیجگاهی تحتانی که به تشخیص اشیا و چهره کمک می نماید. این مورد زمانی که شرکت کنندگان عبارات شادی را دیدند مشاهده شد.
نتایج نشان میدهد که جلوگیری از اخم کردن بوسیله تزریق بوتاکس مانع نحوه پردازش چهره های احساسی توسط مغز می شود. بوتاکس حرکت عضلات را فلج خواهدنمود که بنظر می رسد تنظیم فعالیت بین صورت، آمیگدال و شکنج دوکی شکل را مختل می کند.
مطالعات دیگری در مورد تأثیر بوتاکس بر پردازش احساسات انجام شده است. مطالعه ای در سال ۲۰۱۱ نشان داد افرادی که تزریق بوتاکس در پیشانی و ناحیه اطراف چشم ها را که در آن خطوط پا کلاغی شکل می گیرد، در مقایسه با دیگرانی که فقط تحت عمل هایی قرار گرفتند که بر بازخورد تأثیری نداشت، مبتلا به اختلال قابل توجهی در درک احساسات شدند.
مطالعه دیگری نشان داد که افراد برای خواندن جملاتی که حاوی زبان احساسی هستند، زمان بیشتری طول می کشد.
با اینحال تحقیقات دیگر نشان داده است که ناتوانی در اخم کردن می تواند به بیماران مبتلا به افسردگی نیز کمک نماید. بااینکه مکانیسم درمانی زیربنایی به جهت اینکه چرا این درمان به کاستن علائم افسردگی کمک می نماید هنوز مشخص نیست، بنظر می رسد که یک وسیله بالقوه ایمن و موثر برای مدیریت افسردگی باشد. البته پیش از نتیجه گیری به تحقیقات بیشتری نیاز است.
نتایج این مطالعه در Scientific Reports انتشار یافته است.
منبع:

1402/01/07
21:44:21
5.0 / 5
201
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر