عضو كمیته علمی كشوری كرونا:

موارد جدید آنفلوآنزا کاهشی است

موارد جدید آنفلوآنزا کاهشی است

به گزارش سرشیر، عضو کمیته ی علمی کشوری کرونا اظهار داشت: هم اکنون نگرانی عاجلی برای موج گسترده ای از کرونا در هفته های آینده نداریم؛ اساسا دانش بشری حتی در پیشرفته ترین کشورهای دنیا که دسترسی دقیقی به آمار بیماری، سویه های در چرخش و شرایط رعایت نکات بهداشتی دارند هم نمی توانند به دقت پیشبینی کنند چه زمانی با موج کرونا روبرو خواهند شد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دکتر مسعود یونسیان عنوان کرد: تا پیش از دسترسی به واکسن، می گفتیم موج کرونا تابع دو مولفه یعنی رفتار مردم و واریانت ویروس است؛ هم اکنون مولفه سومی هم اضافه شده و آن هم سطح ایمنی جامعه است. وقتی اطلاع دقیقی از سطح ایمنی جامعه نداریم، ازاین رو بهتر است از پیشگویی های دراز مدت پرهیز نماییم. چون اگر پیشگویی ها صحیح نباشد امکان دارد اعتماد جامعه به نظام سلامت کاهش پیدا کند و سایر سفارش ها که بر مبنای مشاهدات است، اثر چندانی نداشته باشد.
وی ادامه داد: بهتر است ابتدا وضعیت بیماری را رصد نماییم و به جای پیشگویی، هر وقت که نشانه هایی از افزایش موارد کرونا را دیدیم، آن وقت اخطار دهیم؛ چونکه نمی توان جامعه را همیشه در محدودیت قرار داد. البته باید تلاش ما پوشش مناسب واکسیناسیون و مصون سازی افراد باشد. ازاین رو هم اکنون شواهدی نداریم که بگوییم در آینده نزدیک، میان مدت و یا بلندمدت، زمان موج بعدی کرونا را پیشبینی نماییم.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: اُمیکرون و زیرگونه های این سویه، بیماری با شدت کمتری ایجاد می کنند البته بخش قابل توجهی از جامعه به علت واکسیناسیون و یا مبتلا شدن به بیماری، مصونیت نسبی دارند و فعلاً دلیلی برای نگرانی و یا اقدامات جدیدی نداریم.
یونسیان ضمن اشاره به وضعیت آنفلوآنزا در کشور و منطقه اظهار داشت: در سه چهار هفته اخیر خوشبختانه موارد جدید آنفلوآنزا رو به کاهش بوده و طبق گزارش گروه ویروس شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران هم آنفلوآنزای شایع در کشور از نوع H3N2 است که با آنفلوآنزای اسپانیایی متفاوت می باشد و خیال ما را راحتتر می کند؛ چون نگرانی که برای انتشار گسترده آنفلوآنزا داشتیم، کمتر شده است. البته همواره شیوه نامه های بهداشتی بخصوص شستشوی دست ها، استفاده از ماسک، تهویه مناسب و فاصله فیزیکی در کرونا و آنفلوآنزا موثر است.
وی تصریح کرد: در نشست قبلی کمیته ی علمی کشوری کرونا گزارشی از مقایسه پاندمی آنفلوآنزای ۱۹۱۸ یا آنفلوآنزای اسپانیایی و شباهت های آن با پاندمی کووید۱۹ عرضه کردم. اگر دنیا به اندازه کافی، وقایع آن زمان را در تاریخ جستجو می کرد، می توانست درس های مهمی بگیرد؛ یکی از آن درس ها این بود که نباید شتاب زده نسبت به تجویز داروهایی که شواهدی دال بر اثربخشی آن وجود ندارد، اقدام کرد؛ البته نوع داروها در این دو پاندمی متفاوت بود و داروهای کنونی پیشرفته تر است، اما اصل مبحث اینست که نباید در مورد داروهایی که هنوز شواهد کافی برای آن وجود ندارد، تعجیل کرد.
بنابر اعلام وبدا، یونسیان افزود: اقدامات غیر دارویی مانند فاصله گذاری اجتماعی در پاندمی آنفلوآنزای ۱۹۱۸ مطرح شده بود که در پاندمی کرونا با تاخیر به آن رسیدیم. برخی اقدامات هم مانند تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی، امکان دارد نتیجه معکوس داشته باشد؛ چونکه علاوه بر صدمه به آموزش، معلوم نیست که چه میزان از دانش آموزان محافظت می کند که اینها بخشی از تجارب پاندمی ۱۹۱۸ بود.
وی اظهار داشت: عوارض عصبی روانی که تا مدت ها پس از بهبود از آنفلوآنزا در افراد وجود داشت شامل افسردگی، اختلالات روانی و عصبی همچون کاهش بویایی و چشایی، در آن زمان هم نسبتا شایع بود که بعضی از این عوارض در کرونا هم مشاهده می شد.
عضو کمیته ی علمی کشوری کرونا ضمن اشاره به وضعیت کرونا در مناطق شش گانه سازمان جهانی بهداشت، اظهار داشت: به جز کشورهای غرب اقیانوس آرام مانند ژاپن، کره و برخی کشورهای شرق آسیا، استرالیا و اقیانوسیه، در پنج منطقه دیگر سازمان جهانی بهداشت، وضعیت کرونا نسبتا پایدار بوده است.
منبع:

1401/09/28
21:00:31
5.0 / 5
366
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر