پاسخ به چند پرسش پرتكرار درباره اهدای خون

سالی چندبار می توانیم خون اهدا کنیم؟

سالی چندبار می توانیم خون اهدا کنیم؟

سرشیر: سرشیر: اهدای خون و فرآورده های آن نجات دهنده زندگی خیلی از بیماران است. همه روزه در سراسر جهان خیلی از افراد به خون و فرآورده های خونی سالم نیاز پیدا می کنند که بارزترین مثال آن عبارت است از نیاز به خون در اعمال جراحی و حوادث، در این میان بعضی افراد همانند بیماران تالاسمی ماژور یا هموفیلی نیز برای ادامه زندگی عادی خود به دریافت منظم خون یا محصولات آن نیازمندند.به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، با وجود پیشرفت های وسیع در علم پزشکی هنوز ماده ای که بتواند بطور کامل جایگزین خون شود، ساخته نشده است. بدین سبب برای درمان بیمارانی که به خون و فرآورده های آن نیاز دارند، لازم است از افراد داوطلب خون گرفته شود و بعد از طی مراحل مختلف به مصرف بیماران برسد. از طرف دیگر هر فرآورده برای مدت زمانی محدود و مشخص قابل نگهداری است. به عنوان مثال پلاکت در دمای ۲۲ درجه سانتی گراد، فقط تا سه روز قابل نگهداری است.

بنابر اعلام سازمان انتقال خون ایران همین محدود بودن مدت نگهداری خون و فرآورده های خونی موجب می شود نیاز مراکز درمانی و بیماران به اهداکنندگان، دائمی و روزانه باشد و در نتیجه اهدای خون در سطح جامعه نیز باید مستمر باشد تا بتوان همیشه نیاز بیماران به خون را تامین کرد که این مساله اهمیت اهدای خون را دوچندان می کند.

در این نوشتار با هدف تروج فرهنگ اهدای خون، تعدادی از سوالات رایج و پرتکرار درباره ی اهدای خون پاسخ داده شده است.

آیا خطری در اهدای خون وجود دارد؟

خیر، اهدای خون یک عمل کاملا بی خطر و ایمن است. تمام داوطلبین اهدای خون قبل از اهدا مورد معاینه و مصاحبه پزشکی قرار می گیرند تا این اطمینان حاصل شود که اهدای خون برای داوطلب و خون اهدا شده برای گیرنده آن هیچگونه مشکلی را ایجاد نمی نماید. طی پروسه اهدای خون حجم معینی از خون دریافت می شود. دستگاه گردش خون به آسانی می تواند خودرا با از دست دادن این حجم از خون، بدون آن که مشکلی برای بدن اهداکننده ایجاد شود، تطبیق دهد.

با اینحال درصد اندکی از اهداکنندگان خون ممکنست گرفتار واکنش های خفیف ناشی از اهدای خون مانند سرگیجه، سبکی سر، درد و کبودی ناحیه ورود سوزن به بازو شوند که به سادگی قابل پیشگیری و درمان است.

آیا دست چپ و راست در اهدای خون تفاوت دارد؟

رگ و بازویی از اهداکننده که برای انجام پروسه اهدا انتخاب می شود، در عمل تفاوتی ندارند. کارشناس خون گیر باتوجه به قضاوت و تجربه خود رگی را که مناسب تر تشخیص دهد، انتخاب می کند. هر چند در صورتیکه رگ های هر دو بازو مناسب خون گیری باشند، به نظر داوطلب نیز توجه خواهدنمود.

آیا اهدای خون دردناک است؟

عمل خونگیری، فقط در زمان فروکردن سوزن به داخل پوست ناحیه بازو موجب ایجاد درد و سوزش مختصر در همان ناحیه می شود که آنی و گذرا است و در ادامه پروسه درد و سوزشی وجود ندارد.

تعداد دفعاتی که می توانیم اهدای خون داشته باشیم، چقدر است؟

حداکثر تعداد مجاز اهدای خون در سال بسته به نظر پزشک اهدای خون و تمایل اهداکننده برای مردان چهار بار در سال و برای زنان سه بار در سال است.

در اهدای خون چه مقدار خون گرفته می شود؟

در حال حاضر در همه مراکز اهدای خون کشور از کیسه های خون با گنجایش ۴۵۰ سی سی استفاده می شود، اما با احتساب خون مورد نیاز برای انجام آزمایشات غربالگری ممکنست تا نزدیک به ۵۰۰ سی سی خون از اهداکننده دریافت شود.

منبع:

1401/09/17
21:29:16
5.0 / 5
276
تگهای خبر: بیماران , پزشك , تجربه , جراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر