معاون فنی مركز سلامت و محیط كار وزارت بهداشت:

بیماریهای گوارشی به دنبال سیل شایع نشد

بیماریهای گوارشی به دنبال سیل شایع نشد

به گزارش سرشیر، معاون فنی مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: حالا مردم مناطق سیل زده، مشکلی در تامین آب آشامیدنی مصرفی ندارند و بیماری گوارشی نیز در این مناطق شیوع نیافته است.


محسن فرهادی در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا با اشاره به احتمال افزایش موارد بیماریهای گوارشی به دنبال وقوع سیل، اضافه کرد: در زمان وقوع سیل، احتمال آلوده شدن آب آشامیدنی به آب فاضلاب طبیعی است. خوشبختانه در مناطقی که گرفتار سیل زدگی شدند، مانده آب مخلوط شده با فاضلاب کنترل شد و مشکلی از این نظر نداریم و حتی تجمع حشرات نیز دیده نشده است.
وی گفت: آب سالم، آبی است که برای مصرف کننده خطری نداشته باشد و باید بدون عوامل زنده بیماری زا، بدون مواد شیمیایی زیان آور، دارای طعم مطبوع و قابل استفاده برای مصارف خانگی باشد.
تاکنون گزارشی از برخورد کارشناسان بهداشت محیط با تجمع حشرات موذی در مناطق سیل زده وجود نداشته است
فرهادی اشاره کرد: تا حالا گزارشی از برخورد کارشناسان بهداشت محیط در ارتباط با تجمع موش ها و سایر حشرات موذی در مناطق سیل زده وجود نداشته و مشکل آب رسانی نیز حل شده است.


این مقام مسئول در وزارت بهداشت اشاره کرد: باتوجه به هشدارهای کارشناسان بهداشت، فقط از تانکرهای آب آشامیدنی یا آب های بسته بندی دارای مشخصات بهداشتی در مواقع سیل زدگی باید بهره برد و در صورت بروز مشکلات گوارشی به کارشناسان بهداشتی یا پزشکان مستقر مراجعه شود.
به گفته فرهادی، یکی از اولویت های مهم و اصلی تدارکات و امدادرسانی به حادثه دیدگان، تهیه و تامین آب آشامیدنی مصرفی آنهاست و به همین علت، سلامت آب و صیانت از منابع آب برای جلوگیری از هر حادثه احتمالی لازم است و در این شرایط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کنار نهادهای دیگر، برنامه ریزی مناسبی انجام می دهد که فورا عملی و قابل اجرا باشد.
وی اشاره کرد: ساخت و ساز مخازن ذخیره آب، تصفیه خانه ها و شبکه های آبرسانی و ایستگاه های پمپاژ آب باید از استواری لازم در مقابل حوادث احتمالی برخوردار باشند همین طور باید ساخت و ساز تاسیسات آبی در اماکنی باشد که از تهدیدهای طبیعی احتمالی دور بوده و با پیش بینی لازم، لطمه پذیری آنها در مقابل حوادث به حداقل ممکن برسد.
به گزارش سرشیر به نقل از خبرگزاری ایرنا، از شروع مرداد سال جاری ۲۴ استان کشور درگیر سیل شدند و ۹۳ نفر فوت و ۶ نفر همچنان مفقود هستند.منبع:

1401/05/24
08:34:59
5.0 / 5
230
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر