آبله میمونی، بیماری ناشناخته با علائمی خفیف

آبله میمونی، بیماری ناشناخته با علائمی خفیف

لرستان یک فوق تخصص بیماریهای عفونی، اظهار داشت: بیماری آبله میمونی به طور معمول کشنده نیست اما با ناشناختگی هایی هم راه است و علائمی همچون آبله اما خفیف تر دارد.


علی امیری، در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه آبله میمونی بیماری نادر ویروسی است که علایم خفیفی مانند آبله ایجاد می کند، اظهار نمود: این بیماری بوسیله تماس مستقیم با فرد یا سطوح آلوده، مایعات جنسی و مایعات پیکر شخص آلوده و غیره منتقل می شود.
وی افزود: دوره کمون این بیماری ۲۱ روز است و نیاز به داروی خاصی برای درمان ندارد، به طور معمول کشنده نیست پس خیلی نگران نباشید.
امیری با اشاره به اینکه آبله میمونی بتازگی ترس ها و نگرانی های بسیاری را برای تمامی افراد دنیا به دنبال دارد و همچنان با ابهامات و ناشناختگی هایی هم راه است، عنوان کرد: علایم مبتلاشدن به این بیماری بی شباهت به علائمی که از آبله می دانید نیست، با این تفاوت که غالباً به شکل خفیف تری بروز پیدا می کند.
این فوق تخصص بیماریهای عفونی، عنوان کرد: از مهم ترین نشانه های این بیماری، دانه های پوستی به همراه تاول در صورت، دست ها، پاها، دهان و اندام تناسلی است.
وی افزود: از دیگر علائمی که نشان از مبتلاشدن به این بیماری دارند می توان به سردرد، بروز بثورات پوستی، تب، بدن درد، لرز، تورم غدد لنفاوی و خستگی اشاره نمود.
امیری با اشاره به اینکه این بیماری دارای دوره کمون ۵ تا ۲۱ روز است، اشاره کرد: این دوره از زمان شروع علایم تا بروز عفونت را شامل می شود، بنا بر این نیز نمی توان علایم را به روزهای اول بیماری، خلاصه کرد، در کنار این نیز ناگفته نماند که آبله میمونی، غالباً بین دو تا چهار هفته، بهبود پیدا می کند.
این فوق تخصص بیماریهای عفونی افزود: موارد شدید مبتلاشدن به آبله میمونی با علایم بمراتب شدیدتر نیز به طور معمول در بین افراد مبتلا به نقص ایمنی زمینه ای و یا در کودکان خردسال دیده می شود.
وی تاکید کرد: خانم های حامله نیز از دیگر افرادی هستند که در معرض مبتلاشدن به آبله میمونی شدید قرار دارند.
امیری در پاسخ به اینکه آبله میمونی چگونه منتقل می شود؟، بیان کرد: حیواناتی همچون جوندگان آفریقایی و یا نمونه های شبه انسانی همچون میمون ها، حامل این ویروس هستند و قابلیت آلوده کردن افراد را نیز دارند.
این فوق تخصص بیماریهای عفونی افزود: مبتلاشدن و انتقال این بیماری از فردی به فرد دیگر بوسیله تماس نزدیک با سطوح آلوده، برقراری رابطه جنسی با بیمار، انتقال مایعات بدنی بدن بیمار، قطرات تنفسی و یا مواد آلوده موجود در بستر اتفاق می اُفتد.
وی با اشاره به اینکه به طور معمول برای درمان این بیماری نیاز به داروی مشخصی نیست، عنوان کرد: از آنجا که آبله میمونی، به طور معمول علایم خفیفی دارد، پس از گذشت دوره مشخص خود و بدون نیاز به درمان، بهبود می یابد، با این وجود واکسن هایی نیز وجود دارند که می توانند مبتلاشدن به این بیماری را کنترل و آنرا کاهش دهند.
امیری اظهار داشت: سفارش اکید ما این است که در صورت بروز علایم مربوط به آبله میمونی، حتما با پزشک دکتر عفونی و یا دکتر داخلی مشورت کنید و در صورت نیاز داروهایی همچون مسکن های تجویزی را مصرف کرده و به هیچ عنوان بدون تائید پزشک، هیچ دارویی را در ضمن این بیماری مصرف نکنید.1401/03/20
14:25:27
5.0 / 5
167
تگهای خبر: بهبود , پزشك , تخصص , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر