عضو كمیته علمی كشوری كووید۱۹:

سبد واکسیناسیون متنوع است

سبد واکسیناسیون متنوع است

به گزارش سرشیر عضو کمیته علمی کشوری کووید 19 با تاکید بر این که سبد واکسیناسیون موجود در کشور متنوع و انواع واکسن ها موجود است، اظهار داشت: مردم در انتخاب نوع واکسن کرونا زیاد وسواس به خرج ندهند. مهم تزریق دز سوم واکسن است که باید این کار را در اسرع وقت صورت گیرد.


دکتر پیام طبرسی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا اضافه کرد: باتوجه به شیوع ویروس کرونا و این که همچنان روزانه شماری از هموطنان به این بیماری مبتلا یا جان خودرا از دست می دهند، هم اکنون با اهمیت ترین اقدام، تزریق دز سوم واکسن کرونا است و فعلا نوع آن مهم نیست.
وی افزود: نتایج بررسی ها نشان داده که زدن بوستر واکسن کرونا در جلوگیری از اومیکرون و ایمنی افراد بسیار موثر است و در مبتلا نشدن به موارد شدید بیماری کرونا نقش مهمی دارد.
این متخصص بیماریهای عفونی افزود: سفارش ام به هموطنان این است که حتما دز سوم واکسن کرونا را بزنند و در این کار اصلا تعلل بخرج ندهند.
وی اشاره کرد: در حاضر تنوع در سبد واکسیناسیون به وجود آمده است و مردم می توانند واکسن های مختلفی را که مورد تمایل آنها است انتخاب و بعنوان دز سوم تزریق کنند.
طبرسی با اعلان اینکه با تزریق دز سوم، ایمنی مناسب در مردم ایجاد خواهد شد، اظهار داشت: مردم ضمن تزریق واکسن کرونا، همچنان اصول بهداشتی مانند استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و حضور نیافتن در فضاهای بسته و دورهمی ها را رعایت نمایند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا فاصله بین دزهای دوم و سوم واکسن کرونا کم شده است، گفت: پیشنهاد کمیته علمی کاهش فاصله بین دزهای دوم و سوم است، اما هنوز کمیته ملی واکسن در این مورد تصمیم گیری نکرده است.
طبرسی اشاره کرد: کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ این پیشنهاد را به کمیته ملی واکسن ارائه کرده و این مجموعه درحال بررسی این مساله است که تا حالا به نتیجه نرسیده است. در صورتیکه دراین زمینه نتیجه برسند موارد به اطلاع مردم رسانده خواهد شد.
عضو کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ بیان کرد: فعلا فاصله تزریق بین دزهای دوم و سوم واکسن کرونا همان سه ماه است و مردم در همان فاصله اعلام شده مبادرت به زدن واکسن خود کنند.
به گزارش سرشیر به نقل از خبرگزاری ایرنا، هم اکنون واکسن های داخلی پاستوکووک، برکت و واکسن های وارداتی سینوفارم، آسترازنکا و بهارات در سبد واکسیناسیون کشور قرار دارد. بهرام عین اللهی وزیر بهداشت نیز روز ۱۲ دی ماه اعلام نمود واکسن «نورا» در یک ماه آتی وارد بازار می شود.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه ۲۸ آذر ماه مشاهده سویه اومیکرون کرونا را در ایران تایید نمود. نخستین مورد او میکرون ۲۴ نوامبر (سوم آذر ماه ۱۴۰۰) در آفریقای جنوبی شناسایی شد. سازمان جهانی بهداشت اینگونه جدید را بعنوان یک گونه نگران کننده معرفی و برمبنای ترتیب الفبای یونانی، آنرا «اومیکرون» نام گذاری کرده است. کرونا تا کنون چهار جهش ژنتیکی خطرناک شامل آلفا، بتا، گاما و دلتا داشته و اومیکرون تازه ترین نسخه جهش یافته این ویروس می باشد.
بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت موارد مبتلاشدن به اومیکرون در هر ۳۶ تا ۷۲ ساعت ۲ برابر می شود که این امر نشان میدهد این سویه جدید از «مزیت رشد قابل توجهی» نسبت به نوع دلتا که حالا گونه غالب بوده، برخوردارست.
سویه اومیکرون دارای ۵۰ جهش ژنتیکی است که ۳۷ جهش آن در پروتئین اسپایک است که برای چسبیدن و حمله به سلول استفاده می شود. این تعداد جهش غیرعادی است و می تواند توجیهی برای بسط سریع اینگونه باشد. این سویه، قادر به آلوده کردن افراد واکسینه شده و نیز بهبودیافتگان است. در مقایسه با اومیکرون، گونه دلتا تنها دارای ۱۳ جهش ژنتیکی در پروتئین تاجدار خود است.


منبع:

1400/11/01
19:11:31
5.0 / 5
300
تگهای خبر: آموزش , بهبود , بهداشت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر