توصیه محققان به افراد سیگاری؛

خوردن سیب و گوجه فرنگی صدمه ریوی را بهبود می بخشد

خوردن سیب و گوجه فرنگی صدمه ریوی را بهبود می بخشد

سرشیر: مطالعه جدید نشان داده است رژیم غذایی سرشار از گوجه فرنگی و میوه، بخصوص سیب، به بازیابی صدمه ریوی ناشی از سیگاركشیدن كمك می نماید.به گزارش سرشیر به نقل از مهر، مطالعه محققان دانشكده جان هاپكینز آمریكا نشان داده است كاهش طبیعی عملكرد ریه در طول یك دوره ۱۰ ساله در میان افراد سیگاری با رژیم غذایی سرشار از گوجه فرنگی و میوه به مراتب كُندتر است.
محققان دریافتند افرادی كه به طورمیانگین بیش از دو گوجه فرنگی یا بیش از سه وعده میوه تازه در روز مصرف می كنند در مقایسه با افرادی كه كمتر از یك گوجه یا كمتر از یك وعده میوه در روز می خورند، كاهش عملكرد ریه شان آهسته تر است.
محققان در مورد سایر منابع غذایی نظیر انواع غذاها و خوراكی های فرآوری شده حاوی میوه و سبزیجات (مثل سس گوجه فرنگی) هم تحقیق كردند، اما تاثیر حفاظتی را فقط در میوه و سبزیجات تازه مشاهده نمودند.
در این مطالعه همینطور مشخص شد روند كاهش عملكرد ریه تمامی افراد بزرگسال، همچون افرادی كه هیچوقت سیگار نكشیده بودند یا سیگار را ترك كرده بودند، با بیشترین مصرف گوجه فرنگی به مراتب آهسته تر بود.
عملكرد ضعیف ریه ها با ریسك مرگ ناشی از تمامی بیماری ها همچون بیماری انسداد مزمن ریوی، بیماری قلبی و سرطان ریه مرتبط می باشد.
وانسا گارسیا لارسن، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «این مطالعه نشان داده است رژیم غذایی ممكن است به ترمیم صدمه ریوی در افرادی كه سیگارشان را ترك كرده اند كمك نماید. همینطور رژیم غذایی سرشار از میوه می تواند روند طبیعی پیرشدن ریه ها را كُند نماید. »
در این مطالعه محققان رژیم غذایی و عملكرد ریه بیش از ۶۵۰ فرد را در سال ۲۰۰۲ بررسی كردند و مجددا ۱۰ سال بعد آنها را از لحاظ عملكرد ریه آزمایش كردند.

1396/10/21
20:02:08
5.0 / 5
5066
تگهای خبر: میوه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر