ذخایر خونی در قم، كاهش یافته است

ذخایر خونی در قم، كاهش یافته است

به گزارش سرشیر قم معاون فنی اداره کل انتقال خون استان اظهار داشت: میزان اهدای خون نسبت به زمان مشابه سال قبل ۱۵ درصد کاهش داشته. ذخایر خونی نیازمند کمک مردم است.


دکتر علیرضا کبیری معاونت فنی اداره کل انتقال خون استان قم در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: در ده ماهه اول سال جاری نزدیک به ۳۴هزار نفر از داوطلبین موفق به اهدای خون شدند. از این تعداد حدود ۱۷هزار نفر اهداکنندگان بین سنین ۱۸ تا ۳۵ سال بودند. ۹۶ درصد از این تعداد آقایان و فقط ۴ درصد خانم ها هستد. این خودش جای تامل دارد و انتظار می رود خانم های استان قم بیشتر در زمینه اهدای خون فعال شوند. در استان قم به ازای ۷هزار نفر جمعیت استان ۲۹ نفر در ۱۰ ماهه اول سال جاری اهدای خون داشتند که نسبت به سال قبل کاهش داشته. میزان اهدای خون در دیماه سال جاری هم نسبت به دیماه سال قبل نزدیک به ۱۵ درصد کاهش داشته است.
وی افزود: با شروع فصل سرما میزان اهدای خون کاسته می شود در حالیکه مصرف خون در مراکز درمانی به میزان گذشته باقی مانده است. با عنایت به میزان اهدای خون در دو ماهه اخیر ومیزان مصرف مراکز درمانی ذخایر خونی استان کاهش داشته است. ازاین رو از هم استانی های عزیز دعوت می کنم امر اهدای خون را جز اولویت های خود قرار دهند و بیمارانی را که روی تخت بیمارستان منتظر قطره ای از خون اهدایی آنها هستند تا به بهبودی کامل دست یابند، فراموش نکنند و به این امر پسندیده اهتمام ورزند.
کبیری خاطرنشان کرد: استان قم برای تهیه داروهای مشتق از پلاسما مثل آلبومین، ایمونوگولوبولین ها و شاخص های انعقادی مبادرت به تهیه پلاسما و ارسال به شرکتهای پالایشگر جهت تولید این فرآورده های دارویی مشتق از پلاسما اهتمام ورزید. بر این اساس هر سال قسمت اعظمی ازپلاسمای تولیدی به این امر اختصاص داده شده است و به شرکتهای پالایشگر که خارج استان وجود دارد ارسال می گردد.
منبع:

1399/11/09
16:05:20
0.0 / 5
901
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر