كرونا و واكسیناسیون، كدام گروه ها در اولویت هستند؟

كرونا و واكسیناسیون، كدام گروه ها در اولویت هستند؟

واکسیناسیون برای مهار و مبارزه با ویروس مرگبار کرونا بخصوص اولویت بندی مردم برای دریافت این واکسن در کشورهای مختلف الگوهایی متفاوت دارد و در بعضی کشورها در مورد اولویت بندی گروه های دریافت کننده و حتی اثربخشی واکسن ها ابهاماتی بوجود آمده است.


به گزارش سرشیر به نقل از ایرنا، با گذشت یک سال از شیوع و همه گیری ویروس کرونا در جهان، تلاشهای زیادی برای کنترل و کاهش آثار مخرب آن انجام گرفته و یکی از این تلاش ها یافتن واکسنی برای مقاوم سازی افراد است که در جمهوری اسلامی ایران هم شاهد تلاش هایی برای کنترل از راه اجرای پروتکل های تعریف شده جهانی و تولید واکسن است که حالا وارد مرحله آزمایش انسانی شده است وحتی همکاری با برخی کشورها برای ساخت واکسن کرونا کلید خورده است.
اما برای آشنایی بیشتر با روند اولویت بندی های گروه های دریافت کننده واکسن کرونا در کشورهای مختلف، وضعیت چندین کشور در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته است.
حال این کشورها چه میزان در تحقق اهداف تعیین شده، گروه بندی ها و روند اجرا موفق عمل کرده اند باید منتظر نتایج بیشتری بود چون که هنوز در اول راه واکسیناسیون هستیم.
در این گزارش اولویت بندی ها در کشورهای انگلیس، فرانسه، چین، ژاپن، روسیه و آمریکا بررسی شده است.
سالمندان؛ اولویت اول در انگلیس
طرح واکسیناسیون کرونا در انگلیس از ۱۸ آذرماه شروع شد. بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس برای نظارت بر اجرای این طرح معاونت جدیدی را در وزارت بهداشت تشکیل داده است.
دولت انگلیس ابتدا امیدوار بود که این طرح تا تابستان سال آینده به پایان برسد اما با عنایت به کمبود ذخایر واکسن، هدف گذاری زمانی به پائیز جابه جا شده است.
وزارت بهداشت انگلیس از همان ابتدا فهرستی موقت شامل اولویت بندی دریافت کنندگان واکسن تهیه و اعلام نمود کسانی که بیشتر از همه در معرض ابتلای به ویروس قرار دارند از اولویت بالاتر برخوردار می شوند.
در رده های اول و دوم ساکنان و کارکنان خانه سالمندان، افراد بالای ۸۰ سال و کارکنان بخش درمان و مراقبت های پزشکی قرار دارند.
رده های سوم و چهارم افراد بالای ۷۰ سال و آن هایی قرار دارند که به شدت صدمه پذیر هستند و در رده های پنج، شش و هفت افراد بالای ۶۰ سال قرار دارند.
براساس این طرح همینطور افراد بین ۱۶ تا ۶۴ سال که از بیماری های زمینه ای رنج می برند واکسینه خواهند شد.
شاید یکی از دلایلی که انگلیس سالمندان را در رده نخست قرار داده خبرهایی بود که از ابتلای سالخوردگان در خانه های سالمندان و روند افزایشی جان باختان آنها منتشر می شد.
انگلیس اعلام نموده که واکسیناسیون عمومی اشخاص بالای ۵۰ سال و افراد جوان تر دارای مشکلات پزشکی متعاقبا برنامه ریزی خواهد شد.
واکسیناسیون در دو نوبت به فاصله ۲۱ روز انجام می شود. در نوبت اول مصونیت اولیه ایجاد می شود و نوبت دوم آنرا تقویت می کند.
نتایج آخرین نظرسنجی صورت گرفته در انگلیس نشان داده است که بیشتر مردم این کشور از عملکرد دولت در اجرای طرح گسترده واکسیناسیون کرونا رضایت ندارند.
تحقیقات موسسه افکار سنجی یوگو نشان داده است که ۴۵ درصد انگلیسی ها در مقابل ۴۱ درصد دیگر از روند اجرای طرح واکسیناسیون دولت ناراضی هستند. جوانان انگلیسی بیشترین نارضایتی را از خود نشان داده و تنها ۳۲ درصد از عملکرد دولت ابراز رضایت کرده اند.
طرح واکسیناسیون گسترده کرونا در انگلیس از ۱۸ آذرماه شروع شد. دولت ابتدا امیدوار بود که این طرح تا تابستان سال آینده به پایان برسد اما با عنایت به کمبود ذخایر واکسن، هدف گذاری ها به پائیز جابه جا شده است.


اولویت بندی در فرانسه
فرانسه مانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا طرح واکسیناسیون گسترده کرونا را از ۲۷ دسامبر شروع کرد و تابحال ۱۲۵۰۰ نفر دوز اول واکسن را دریافت کرده اند. این رقم نسبت به سایر کشورهای اروپایی همچون آلمان بسیار پایین است.
دولت فرانسه متعهد شده تا واکسن کرونا را اول در اختیار تمام کارکنان بالای ۵۰ سال بخش بهداشت و درمان قرار دهد. پیش از این سالخوردگان ساکن خانه های سالمندان اولویت اصلی دریافت واکسن بودند.
اولویت بندی واکسیناسیون کرونا در فرانسه به شرح زیر سفارش شده است:
۱- ساکنان و کارکنان خانه های سالمندان
۲- گروه های پرخطر شامل همه افراد بالای ۷۵ سال و افراد بین ۶۵ تا ۷۴ که یک بیماری مزمن دارند
۳- افراد صدمه پذیر شامل همه افراد بالای ۵۰ سال مبتلا به یک بیماری مزمن و همه کارکنان بخش بهداشت و درمان
۴- شاغلان پرخطر شامل افراد شاغل در مشاغل غیر بهداشت و درمان که در معرض خطر بالای مبتلا شدن به کرونا قرار دارند مانند مشاغل عمومی و افرادی که در وضعیت های ناخوشایند قرار دارند همچون بی خانمان ها
۵- سایر افراد بالای ۱۸ سال که فاقد بیماری زمینه ای هستند و در گروه های فوق قرار ندارند
کودکان که اغلب مبتلا به نوع تخفیف کرونا می شوند در اولویت دریافت واکسن قرار ندارند.
این تمهیدات در حالی است که نتایج آخرین نظرسنجی ها نشانگر آن است که دست کم ۴۵ درصد فرانسوی های می گویند هنوز نمی خواهند واکسن کرونا دریافت نمایند.


افراد شاغل؛ اولویت اصلی در چین
دولت چین برخلاف سیاست واکسیناسیون در اغلب کشورهای غربی اعلام نموده است افراد ۱۸ تا ۵۵ ساله را که در مشاغل مختلف فعالیت دارند و با مردم در ارتباط هستند، در اولویت دریافت واکسن کرونا قرار دارند.
بر اساس این گزارش افراد فعال و شاغل بیشتر از سالمندان در انتشار ویروس نقش دارند و واکسیناسیون این افراد، کمک بزرگی درمقابله با همه گیری و کنترل ویروس کرونا در چین است.
در همین چارچوب چین که واکسیناسیون عمومی کرونا را از ۱۴ دیماه سالجاری شروع کرده است ۹ گروه کلیدی را برای واکسیناسیون اولویت بندی کرده است.
بر این اساس کارکنان حمل و نقل عمومی مانند راننده ها و خدمه پرواز، کارکنان بارگیری بنادر و فرودگاه ها، کارکنان بازرسی مواد غذایی یخ زده، پزشکان و پرستاران، کارکنان گمرک، دانشجویان مقیم خارج و کسانی که قصد سفر به خارج را دارند، کارکنان خانه سالمندان، کارکنان ادارات آب، برق و گاز و... ماموران پلیس و اتش نشانی و کارکنان مجتمع های مسکونی ۹ اولویت چین برای واکسیناسیون هستند.
دولت چین این اولویت بندی تزریق واکسن را نشان دهنده مسئولیت پذیری خود در مقابل جامعه و اقتصاد کشور دانست و تصریح کرد با این کار می توان فعالیتهای اقتصادی را با سرعت بیشتری از سر گرفت.


ژاپن؛ ابتدا کادر درمان
مقامات وزارت بهداشت ژاپن که با بحران همه گیری کرونا مواجهند، اوایل دیماه سالجاری پیش نویس برنامه واکسیناسیون را به دولت های محلی و شهرداری ها عرضه کردند، بر این اساس واکسیناسیون در ژاپن از اواخر ماه فوریه / دهه اول اسفند ۱۳۹۹/ شروع می شود.
ژاپن در مرحله اول مقرر است واکسیناسیون سه میلیون نفر کادر درمان این کشور را از اوایل اسفند ۱۳۹۹ شروع کند، سالمندان هم در اولویت دوم قرار دارند که واکسیناسیون آنها اواخر ماه مارس /دهه اول فروردین ۱۴۰۰/ انجام می شود.
اولویت سوم ژاپن هم با افرادی است که دارای بیماری زمینه ای هستند.
مقامات ژاپنی تخمین می زنند که حدود هشت میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از کسانی که بیماری های زمینه ای دارند در این اولویت بندی جای خواهند گرفت.
این اولویت شامل آن دسته از کسانی است که بستری شده اند یا برای بیماری های زمینه ای مانند سرطان، بیماری های قلبی، مزمن و تنفسی، بیماری های کلیوی، دیابت و چاقی مفرط به صورت مرتب به پزشک رجوع می کنند.
بیماری های زمینه ای همینطور شامل بیماری های عصبی به خاطر نقص در سیستم ایمنی بدن، کروموزم غیرعادی، اختلال های جدی روانی و جسمی و قطع تنفس در خواب می شود، کسانی که شاخص توده بدنی (BMI) آنها ۳۰ یا بیشتر است هم در این اولویت قرار دارند.
وزارت بهداشت ژاپن تصمیم گرفته است که فعلا به زنان آبستن اولویتی ندهد چون که داده های کافی پیرامون ایمنی و کارایی واکسن برای آنها وجود ندارد.
اولویت بندی چهارم در ژاپن بقیه جمعیت این کشورهستند که واکسیناسیون آنها ماه آوریل /اوایل اردیبهشت/ یا حتی دیرتر آغاز می شود.


«گروه ریسک» اولویت واکسیناسیون در روسیه
افرادی که در « گروه ریسک » قرار دارند و شامل معلمان، پزشکان و کارکنان مراکز درمانی و کارکنان مراکز حیاتی هستند، در اولویت نخست واکسینه شدن در روسیه قرار دارند.
اولویت اول: کارمندان سازمان های پزشکی و آموزشی، خدمات اجتماعی و همینطور افرادی که در اماکن متعلق به سازمان های خدمات اجتماعی زندگی می کنند همچون افراد مبتلا به بیماری های مزمن.
اولویت دوم: کارمندان سازمان های حمل و نقل و انرژی، کارمندان آژانس های اجرای قانون، نهادهای کنترل دولتی در ایستگاه های بازرسی مرزی، افرادی که به صورت چرخشی کار می کنند و همینطور داوطلبان و پرسنل نظامی و کارکنان خدماتی.
اولویت سوم: کارمندان دولت، دانشجویان، افرادی که مشمول خدمت الزامی هستند.
واکسیناسیون کرونا در مسکو از روز ۵ ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ (۱۵ آذر ماه) و در سرتاسر روسیه از روز ۱۵ همان ماه (۲۵ آذر) با توزیع یک و نیم میلیون دوز واکسن اسپوتنیک و با واکسیناسیون پزشکان و معلمان شروع شد.
در مسکو واکسیناسیون در ۱۰۰ مرکز درمانی انجام می گیرد، افراد به صورت داوطلبانه در سایت آنلاین یا در سامانه الکترونی و یا سامانه خدمات دولتی روسیه ثبت نام می کنند و بعد از اعلام فرا رسیدن نوبت آنها در سامانه در مراکز درمانی حضور یافته و واکسن تزریق می شود.
«میخاییل موراشکو» وزیر بهداشت روسیه گفته است که در نوبت بعدی مقامات مناطق روسیه اختیار دارند افرادی را که نیازمند واکسیناسیون کرونا هستند، تعیین کنند.
در پایتخت روسیه اجازه داده شده است تا افراد بالای سن ۶۰ سال هم ضد کرونا واکسینه شوند.
واکسیناسیون در آمریکا و ابهامات
مرکز کنترل و پیشیگیری بیماری های آمریکا بعد از عرضه اولیه واکسن کرونا سفارش هایی را به دولت فدرال، دولت ایالتی و محلی عرضه کرده است تا چه کسانی باید ابتدا واکسینه شوند. این سفارش ها بر مبنای نظر کارگروه مستقلی از متخصصان پزشکی و بهداشت عمومی به دست آمده است.
در این سفارش ها سه هدف در نظر گرفته شده است: کاهش مرگ و بیماری جدی تا حد ممکن، حفظ عملکرد جامعه و کاهش بار اضافی کووید-۱۹ برای افرادی که در زمان حاضر با نابرابری مواجهند.
در حالی که مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها سفارش هایی را برای افرادی که باید ابتدا واکسن کووید-۱۹ را دریافت نمایند، عرضه می دهد، هر ایالت برنامه خویش را برای تصمیم گیری در مورد اینکه چه کسی ابتدا واکسینه شود و چگونه می تواند واکسن دریافت کند، دارد.
گروه الف: پرسنل بهداشتی و کسانی که به مدت طولانی در اماکن مراقبتی به سر می برند، دوزهای واکسن را دریافت می کنند.
این افراد کسانی هستند که در مراکز مراقبت های حاد، مراکز مراقبت های حاد طولانی مدت، اماکن توانبخشی بیماران بستری، خانه های سالمندان و مراکز درمانی، مراقبت های بهداشتی در منزل، کلینیک های سیار و مراکز سرپایی، مراکز دیالیز و مطب پزشکان مشغول به کار هستند.
نمونه هایی از پرسنل مراقبت های بهداشتی عبارتند از: پرسنل خدمات فوریت های پزشکی، پرستاران و دستیاران پرستاری، پزشکان، تکنسین ها، درمانگران، دندانپزشکان، بهداشتیاران و دستیاران دندانپزشکی، حجامت گران یا کارکنان آزمایشگاهی، داروسازان، دانشجویان و کارآموزان، پیمانکاران بیمارستانی، کارکنان تغذیه و آشپزخانه بیمارستان، کارکنان خدمات محیطی و کارکنان اداری این مراکز.
مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا در ۲۲ دسامبر ۲۰۲۰، گروه های بعدی را در دو اولویت ب و ث دسته بندی کرد.
گروه ب: کارگران مشاغل امدادی همچون آتش نشانان، افسران پلیس، افسران زندان، کارگران مواد غذایی و کشاورزی، کارگران خدمات پستی، کارگران کارخانجات، کارگران فروشگاه های مواد غذایی، کارکنان حمل و نقل عمومی و کسانی که در بخش آموزش کار می کنند (معلمان، اساتید، کارکنان پشتیبانی و کارکنان مهد کودک)
همچنین افراد ۷۵ سال به بالا که در معرض خطر بستری شدن در بیمارستان، بیماری و مرگ ناشی از کووید-۱۹ قرار دارند هم در این دسته قرار گرفته اند.
به افراد ۷۵ سال به بالا که ساکن مراکز مراقبتی هستند هم باید در فاز الف واکسن عرضه شود.
گروه ث: در این گروه افراد ۶۵ تا ۷۴ ساله قرار می گیرند چون که در معرض خطر بستری شدن در بیمارستان، بیماری و مرگ ناشی از کووید-۱۹ هستند. به افراد ۶۵ تا ۷۴ ساله که ساکن مراکز مراقبت طولانی مدت هستند هم باید در گروه الف واکسن عرضه شود.
افراد ۱۶ تا ۶۴ ساله با شرایط پزشکی زمینه ای که خطر عوارض جدی و تهدید جانی ناشی از کووید-۱۹ در آنها زیاد است.
سایر کارگران و مشاغل ضروری همچون افرادی که در حمل و نقل و تدارکات، خدمات غذایی، ساخت مسکن و امور مالی، فناوری اطلاعات، ارتباطات، انرژی، قانون، رسانه ها، ایمنی و بهداشت عمومی کار می کنند، هم در این گروه تعریف می شوند.
قرار است با افزایش در دسترس بودن واکسن، سفارش های واکسیناسیون گسترش یابد و گروه های بیشتری را شامل شود.
با وجود شروع واکسیناسیون در آمریکا اما همچنان روند ابتلای مردم به ویروس کرونا و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ در این کشور همچنان صعودی است و بنابراین اثربخشی واکسن های عرضه شده همچنان در پرده ابهام قرار دارد.منبع:

1399/10/24
13:21:07
0.0 / 5
1037
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر