نگاهی به سونامی اطلاعات غلط در بیماری كرونا

نگاهی به سونامی اطلاعات غلط در بیماری كرونا

به گزارش سرشیر اپیدمی جهانی اطلاعات غلط که به سرعت از راه رسانه های اجتماعی و سایر رسانه ها توسعه پیدا می کند، یک مشکل جدی برای بهداشت عمومی است.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا و به نقل از معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، ما تنها در حال مبارزه با بیماری همه گیر نیستیم، بگونه ای که طبق گفته مدیر برنامه فوریت های بهداشتی WHO در بیماری های عفونی و معمار استراتژی WHO برای مقابله با خطر مبتلا شدن به اینفودمیک؛ ما می دانیم که هر شیوع بیماری با نوعی سونامی اطلاعات همراه خواهد بود.
شما همیشه اطلاعات غلط، شایعات و غیره را خواهید داشت و در گذشته ها هم این موارد وجود داشته است. اما تفاوت حالا در این است که با کمک رسانه های اجتماعی این پدیده تقویت می شود و مانند ویروس هایی که با مردم سفر می کنند سریع تر و بیشتر منتشر می شود. ازاین رو این یک چالش جدید است، چونکه اگر می خواهید خلاء را پر کنید باید سریع باشید. آنچه ما می خواهیم این است که اطمینان حاصل نماییم مردم کارهای درستی را برای کنترل بیماری انجام می دهند.
مدیر برنامه فوریت های بهداشتی WHO در بیماری های عفونی خاطرنشان می کند: گوگل شش زبان رسمی سازمان ملل متحد را در مورد COVID-19 بوجود آورده است و همینطور برای بعضی از زبان های دیگر هم در حال توسعه و گسترش فعالیتهای خود است. ایده این است که اولین اطلاعاتی را که مردم دریافت می کنند از وبسایت سازمان بهداشت جهانی و حساب های رسانه های اجتماعی WHO و دکتر تدروس باشد. WHO همینطور از رسانه های اجتماعی برای به روزرسانی استفاده می نماید.
دیوید هیمان، استاد اپیدمیولوژی بیماری های عفونی در دانشکده بهداشت گرمسیری لندن در اینباره ادامه می دهد: رسانه های سنتی نقش مهمی در عرضه اطلاعات مبتنی بر شواهد به عموم دارند.
او همینطور تصریح کرد که برای رسانه های اجتماعی و هم برای اجتماع، مهم می باشد که مدیران بهداشت جامعه به رسانه ها کمک کنند تا مسائل را بهتر درک کنند، چونکه رسانه ها گاهی اوقات از مدارک و شواهد جلوتر می روند.

منبع:

1399/10/08
12:44:24
5.0 / 5
988
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , دارو , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر