وزیر بهداشت اعلام كرد

ماجرای آغاز واكسیناسیون كرونا در بعضی كشورها

ماجرای آغاز واكسیناسیون كرونا در بعضی كشورها

وزیر بهداشت از مقدمات انعقاد قرارداد تولید مشترك واكسن كرونا با یكی از كشورها اطلاع داد و دیگر مسیرهای پیشبینی شده برای تأمین این واكسن را شرح داد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در حاشیه جلسه کمیته ملی واکسن، ضمن تشکر از مردم به علت رعایت پروتکل های بهداشتی و محدودیت ها، اظهار داشت: خوشبختانه با مراعات گسترده مردم و با تلاشی که همه دست اندکاران انجام دادند و با همکاری قرارگاه کرونا، وزارت راه و شهرسازی، وزارت ارتباطات، دادستان ها و....، با تلاش شبانه روزی کادر بهداشتی و درمانی، توانستیم پنجمین روز کاهش مرگ های ناشی از کرونا را به زیر ۴۰۰ تجربه نماییم.
وی ادامه داد: گرچه مرگ حتی یک ایرانی برای ما زیاد است، اما دنیا و مراکز جهانی پیشبینی کرده بودند که ما مرگ های بالای ۸۰۰ و ۱۰۰۰ را در این هفته تجربه نماییم که مرگ ها نه تنها بالا نرفت، بلکه با همدلی و وفاقی که بوجود آمد همه و تمام دستگاه ها به صحنه آمدند و خوشبختانه داریم مرگ ها و ورودی بیمارستان ها را به سمت کاهش، به سمت دو رقم و با همین همت و شتاب به سمت تک رقمی پیش می بریم.

عادی انگاری شود، گل های تازه خواهیم خورد
نمکی افزود: از مردم عزیز تقاضا می کنم که شرایط را مانند اردیبهشت ماه به سمت عادی انگاری و ساده انگاری نبرند. اگر خدایی نکرده باردیگر گرفتار این توهم شویم که کرونا شکست خورده و عقب نشینی کرده، باردیگر از گوشه های این زمین گل های تازه خواهیم خورد.

تغییر وضعیت ۱۳۰شهر از قرمز به نارنجی
وزیر بهداشت اظهار داشت: از ۱۶۰ شهر قرمز، بیشتر از ۱۳۰ شهر به سمت نارنجی رفت. گرچه ۳۴ شهر جدید از شهرهای زرد به علت عدم رعایت پروتکل ها به سمت قرمز رفتند، اما امروز نسبت به دو هفته قبل وضعیت بسیار مطلوب تری داریم و امیدوارم در ایام آینده باز هم با همدلی و همگامی مردم و رعایت همه اقشار، کسبه و تمام دستگاه ها و ارگان ها، بتوانیم روزهای بهتری را در کنار هم تجربه نماییم.

پیگیری تأمین واکسن کرونا از سه مسیر
نمکی در ادامه ضمن اشاره به جلسه ای که در زمینه واکسن کرونا داشت، اظهار داشت: قبلا خدمت مردم اعلام نموده بودیم که از سه مسیر تأمین واکسن کرونا را دنبال می نماییم. یک مسیر بحث واردات واکسن در چارچوب کووکس است که مجموعه زیر نظر سازمان بهداشت جهانی و سازوکاری برای تأمین واکسن برای همه کشورها است که ما ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن کرونا را که هر فردی باید دو روز از آنرا تزریق کند، برای هشت میلیون و ۴۰۰ هزار نفر گروه صدمه پذیرمان شامل افراد بالای ۶۵ سال و افرادی که بیماری های خاص و زمینه ای دارند، از راه کووکس پیش خرید کرده ایم که به محض توزیع آن ما هم جزو کشورهای دریافت کننده این واکسن خواهیم بود.
وی افزود: راه دوم تأمین واکسن کرونا، خرید آن از منابع موثقی است که در دنیا تولید می کنند. البته تاکید می کنم که تابحال هیچ کمپانی سازنده واکسن کرونایی گواهی های تولید را از سازمان جهانی بهداشت دریافت نکرده است. مراحلی را طی کردند و در آخرین مراحل هستند که امیدوارم به محض دریافت گواهی هایشان بر مبنای پیش خریدی که انجام می دهیم، بتوانیم آنها را دریافت نماییم. در این حوزه با کشورهای مختلفی صحبت شده و کار دنبال می شود تا در تزریق واکسن برای جمعیت های هدفمان از هیچ کشوری در جهان عقب نباشیم.
نمکی اظهار داشت: در عین حال بحث تولید مشترک با صاحبان تکنولوژی با مراکزی مانند انستیتو پاستور را هم پیش میبریم که آنرا هم دنبال می نماییم و امیدواریم در آینده خبرهای خوشی از این تولید مشترک داشته باشیم.

ماجرای تزریق واکسن کرونا در بعضی کشورها
وی اظهار داشت: شاید این خبر را شنیده باشید که در بعضی از کشورها دارند واکسن کرونا را تزریق می کنند، اما این تزریق در چارچوب یک آزمایش بالینی بعنوان فاز نهایی است که از جانب برخی سازنده ها در بعضی از کشورهای منطقه شروع شده است. درحالیکه ما زیر بار این حرکت نرفتیم و اعلام کردیم، اگر کشوری میخواهد در ایران مطالعه بالینی انجام دهد، حتما باید در چارچوب تولید مشترک با ما باشد و در غیر این صورت ما اجازه چنین فعالیتی را به هیچ تولیدکننده واکسنی نمی دهیم. بنابراین با یکی از صاحبان تکنولوژی دنیا در حال انعقاد قراردادی هستیم که در چارچوب تولید مشترک در انستیتو پاستور باشد تا اگر مطالعه بالینی انجام می دهیم، بعنوان جزئی از حرکت مشترک باشد.

آغاز مطالعه انسانی واکسن ایرانی کرونا در ایام آتی
او همینطور اظهار نمود: راه سوم هم تکیه بر دانشمندان داخلی، شرکتهای دانش بنیان بعنوان تولید داخل است. به نظر من بیشترین دلبستگی را به این حرکت داشته باشیم. یعنی تکیه بر دانش و دانشمندان متعهد داخلی که بتوانیم این کار را در کشور انجام دهیم. خوشبختانه یکی از این شرکت ها مجوز مطالعه در فاز انسانی را دریافت کرده و از روزهای آینده این حرکت آغاز می شود و اگر موفق شویم، در بهار آینده بعنوان یکی از تولید کنندگان مطرح واکسن کرونا در منطقه معرفی خواهیم شد و نیازهای مردم را برآورده می نماییم. امیدوارم هرچه سریعتر بتوانیم این بلای خانمان سوز را از کشورمان دور نماییم.
منبع:

1399/09/13
12:18:42
5.0 / 5
1224
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر