روایت دیابتی ها از نگرانی های كرونایی؛

وقتی كرونا و دیابت به هم می رسند

وقتی كرونا و دیابت به هم می رسند

كردستان دردها كنارهم كه جمع می شوند روزگار سخت تر می گذرد، كرونا، گرانی، تحریم و دیابت را كه كنار هم می گذاری این سختی گذران زندگی را برای افرادی كه دیابت دارند بیشتر می توان حس كرد و به قول یكی از این افراد دیابتی؛ خدا به دادمان برسد با هزینه های امروز و كرونا، دیابت هم داشته باشی....


اکرم رحیمی که روزانه مجبور به تزریق انسولین برای کنترل دیابت خود است می گوید: سال هاست که از دیابت رنج می برم اما چند سالی است بیماریم پیشرفت کرده و بر روح و روانم تأثیر گذاشته است.
وی می گوید که به خاطر بیماریم همیشه حالت خستگی و کسالت و استرس دارم اما در دوران کرونا این استرس ها بیشتر شده و کنترل آن برایم سخت شده است، به خصوص وقتی که برای پیدا کردن انسولین باید به تمام داروخانه ها سر بزنم.
این بیمار دیابتی می گوید: در طول شبانه روز هر چه آب می نوشم عطشم برطرف نمی گردد و نوعی تنگی نفس هم دارم که با زدن ماسک بیشتر تشدید می شود و مدام نگران عوارض و علایم پیشبینی نشده هستم.
مستوره از دیگر بیماران دیابتی می گوید: متاسفانه هیچ اطلاع رسانی و آموزش دقیقی برای بیماران دیابتی وجود ندارد که در این شرایط کرونایی بتوانند از خود و خانواده شان بهتر مراقبت کنند، ما هم مثل سایرین ماسک می زنیم و بهداشت را رعایت می نماییم اما این یک واقعیت است که دیابتی با یک فرد عادی بسیار متفاوت می باشد.
او می گوید که با اینکه در گذشته هم برای تهیه انسولین مشکل داشتیم، اما طی ماه های اخیر این کمبود بیشتر ما را آزار داده است.
مستوره می گوید: این بیماری و عوارضش بگونه ای است که سایه ای همیشگی بر روی روابط خانوادگی و اجتماعی فرد دیابتی می کشد از طرفی هزینه دارو و تغذیه و رجوع مداوم به پزشک برای کنترل قند ایجاد نگرانی و حساست های زیادی برای بیمار و اعضاء خانواده می کند.
این خانم مبتلا به دیابت اضافه می کند: هر چند درمانگاه های هستند که خدماتی مثل عرضه دستگاه های تست قند و آزمایش خون دارد اما برای کنترل بیشتر و تهیه دارو هزینه زیادی باید پرداخت نماییم که در این شرایط فشار مالی زیادی را به خانواده وارد می آورد.
حسین میرکی یکی دیگری از بیماران دیابتی است که انسولین تزریق می کند و از هزینه های سرسام آور داروها و ویزیت دکتر گلایه مند است.
او که صاحب زن و فرزند است برای کار کردن متناسب با شرایط بیماریش می گوید: بیماران درگیر با این مورد توان انجام هر شغلی را ندارند، علاوه بر آن کار روزانه در شرایط کرونایی برای ما خیلی سخت تر از گذشته شده است؛ خدا به دادمان برسد با هزینه های امروز و کرونا دیابت هم داشته باشی....
غربالگری دیابت هنوز در کردستان انجام نشده است
خسرو کردستانی مدیرعامل انجمن دیابت استان کردستان در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه انسولین داروی اصلی دیابتی ها است اظهار نمود: این روزها انسولین بیشتر از گذشته نایاب شده و بیماران دیابتی باید به تمام داروخانه ها برای تهیه آن سر بزنند که گاهی هم بی فایده است.
وی با اشاره به اینکه کرونا برای ما بیشتر از همه مساله ساز شده است اضافه کرد: در شرایط کرونایی بیماران دیابتی که بیشتر در معرض مبتلا شدن قرار دارند، باید برای تهیه نوار تست و ترکیبات قندی گلوکز و معاینه به مراکز مخصوص رجوع کنند.
مدیرعامل انجمن دیابت استان کردستان عنوان کرد: رعایت فاصله اجتماعی در مرکز دیابت با عنایت به تعداد بیماران و فضای موجود امری دشوار می باشد و عملا نمی توان کاری اساسی انجام داد، به همین خاطر تعداد روزهای رجوع را کم و آنرا به سه روز در هفته محدود کرده ایم.
وی کرونا را مزید بر علت نارضایتی از وضع موجود برای بیماران دیابتی ذکر کرد و افزود: ما هم تمامی پروتکل های بهداشتی را طبق دستورات سازمان بهداشت جهانی مراعات می نماییم اما در واقع گردش ویروس و انتقال آن بین افراد به سادگی قابل ملموس است.
کردستانی کمبود انسولین را اصلی ترین مشکل انجمن دیابت ذکر و بیان نمود: انجمن دیابت کردستان هم اکنون 2900 نفر عضو دارد و 300 نفر از این تعداد تحت حمایت مالی و ماباقی هم تحت آموزش و اطلاع رسانی قرار دارند.
به گفته وی به صورت کلی آمار دیابتی ها در سطح استان نامشخص است و تا کنون غربالگری در این حوزه صورت نگرفته و اقدامات در این حوزه ناقص است، اما به صورت تقریبی می توان اظهار داشت که حدود 9 درصد جمعیت استان دیابتی بوده و یا در معرض مبتلا شدن به دیابت قرار دارند.
مدیرعامل دیابت استان کردستان اضافه کرد: مطابق این آمار تقریبی پیشبینی می شود که 50 هزار نفر سنندجی از دیابت رنج می برند اما متاسفانه از این تعداد فقط 2900 نفر عضو انجمن هستند و بیشتر افراد دیابتی ضمن بی اطلاعی از وضعیت خود، از امکانات بهداشتی و پزشکی بی بهره اند و این نیازمند اطلاع رسانی و آگاهی بخشی بیشتر است.
وی بیان نمود: حالا تعداد زیادی از همشریان ما از دیابت خود اطلاع ندارد و هیچ مرجعی هم برای شناسایی این افراد وجود ندارد و حل این معضل به آگاهی و اطلاع رسانی بیشتری نیاز دارد.
کردستانی نا آگاهی مردم از دیابت و عوارض آنرا مهم ترین دغدغه انجمن ذکر کرد و اظهار داشت: غربالگری در این حوزه شامل هزینه است و در حد امکانات و اعتبارات انجمن نیست، بر همین مبنا دولت باید در این حوزه ما را بیشتر یاری و سریعتر اقدام نماید و با اطلاع رسانی در رسانه ها و رادیو و تلویزیون مردم را آگاه سازد.
به گفته وی انجمن دیابت، یک نهاد حمایتی و مردمی است که بودجه آن از راه حمایت های مردمی تأمین می شود و مواد بهداشتی را با قیمت پایین تر از بازار در اختیار بیماران قرار می دهد و نوار تست را با قیمت آزاد تهیه می نماییم و آنرا با قیمت پایین تر در اختیار مددجویان قرار می دهیم.
دکتر محمدی متخصص غدد داخلی و متابولیسم اظهار داشت: افراد دیابتی بیشتر در معرض خطر بیماری کرونا قرار دارند و احتمال بروز علایم شدیدتر در اثر مبتلا شدن به کوید-19 در آنان بیشتر است اما اگر دیابت به خوبی کنترل شده باشد، خطر اینکه فرد در اثر مبتلا شدن به کوید-19 علایم حاد را تجربه کند، به اندازه دیگر افراد عادی است.
وی اضافه کرد: بیماران دیابتی باید در جلوگیری از بروز این ویروس تمام نکات بهداشتی ازجمله شستشوی مرتب دست ها و پوشاندن دهان هنگام عطسه و سرفه با آرنج یا دستمال، استفاده از ماسک را رعایت نمایند.
این متخصص غدد داخلی و متابولیسم عنوان کرد: به بیماران دیابتی سفارش می شود که برای مصرف دو تا سه ماه داروی ذخیره در منزل داشته باشند تا تعداد دفعات رجوع آنها در ایام کرونایی به داروخانه کمتر شود.
وی تصریح کرد: فرد دیابتی باید دستگاه تست قند داشته باشد و دفعات بیشتری قند خون خویش را اندازه گیری نماید و در صورت قرنطینه خانگی، علاوه بر تیم درمانی کرونا با پزشک معالج خود هم در ارتباط باشد تا از نظر کنترل دیابت راهنمایی مناسب را انجام گیرد.
محمدی تصریح کرد: کسانی که در معرض یا مبتلا به دیابت هستند باید دستورات دقیق کارکنان و پزشکان معالج را رعایت کرده و گرنه پیشرفت این بیماری سبب اختلال فعالیت بدن شده که در دیابت پیشرفته روده ها، معده، دردهای متفرقه، خارش، سکته های قلبی و مغزی و... را به دنبال دارد.
منبع:

1399/06/31
13:32:59
5.0 / 5
1482
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماران , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر