كنترل ونتیلاتور از راه دور با كمك سیستم رباتیك

كنترل ونتیلاتور از راه دور با كمك سیستم رباتیك

به گزارش سرشیر محققان ˮدانشگاه جانز هاپكینزˮ (Johns Hopkins University) آمریكا در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه سیستم رباتیكی شده اند كه می تواند از راه دور دستگاه تنفّس مصنوعی یا وِنتیلاتور اتاق بیماران مبتلا به كووید-19 را كنترل كند.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلور، یک سیستم جدید رباتیک به پزشکان اجازه می دهد تا از راه دور ونتیلاتورها و سایر دستگاه های کنار تختخواب را خارج از اتاق های بخش مراقبت ویژه بیمارانی که از بیماری های عفونی رنج می برند، کنترل کنند. دستگاه تنفّس مصنوعی یا وِنتیلاتور (medical ventilator) دستگاهی است که کار تنفس را برای بیمارانی که به صورت موقت یا دائم گرفتار مشکلات تنفسی هستند، انجام می دهد. به عبارت دیگر در ریه می دمد و درنگ می کند و بازدم خودبخود انجام می شود.

این سیستم که توسط تیمی از محققان دانشگاه جان هاپکینز ساخته شده است، هم اکنون در حال آزمایش شدن است؛ اما آزمایش های اولیه نشان داده اند که چگونه می توان از این سیستم برای کمک به پرسنل بیمارستان و محدود کردن تماس کارمندان با بیماران مبتلا به کووید-۱۹ بهره برد.

"راسل تیلور"، استاد رباتیک اظهار داشت: وقتی بحران بسیار شدید شد، ما فکر کردیم که چه کاری می توانیم برای کمک به محدود کردن ارتباط مستقیم میان پزشکان و بیماران انجام دهیم. بدین منظور فکر کردیم توسعه سیستمی که بتوان از راه آن از راه دور بر دستگاه های تنفس مصنوعی نظارت کرد، بسیار گام مهمی است.
این دستگاه علاوه بر آنکه میزان تماس بین بیمار و پزشک را محدود می کند، همینطور سبب صرفه جویی در زمان هم می شود؛ چونکه پرسنل برای ورود به این اتاق ها می بایست بیشتر از پیش لباس های محافظتی می پوشیدند و ازاین رو با آمدن این سیستم دیگر نیازی به این کار نیست. این سیستم می تواند به بیمارستان ها در مقابله با انواع بیماری های عفونی کمک نماید.
دستگاه رباتیک مذکور با یک ابزار در لبه بالایی دستگاه تنفس مصنوعی و مقابل صفحه نمایش آن قرار می گیرد. ابزاری که این دو را به یکدیگر متصل می کند، قابلیت این را دارد تا سیستم رباتیک را در جهات مختلف حرکت دهد تا این سیستم بتواند به صورت دقیق دستگاه تنفس مصنوعی را کنترل کند. دوربین متصل به این دستگاه تصاویری را از دستگاه تنفس مصنوعی ثبت کرده و به تبلت اپراتور در خارج از اتاق می فرستد.
منبع:

1399/05/23
23:10:49
5.0 / 5
2187
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر