شواهد علمی جهت تعیین جنسیت جنین با رژیم های غذایی وجود ندارد

شواهد علمی جهت تعیین جنسیت جنین با رژیم های غذایی وجود ندارد

استادیار گروه تغذیه بالینی و رژیم درمانی دانشكده علوم تغذیه دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی تصریح كرد: تابحال هیچ شواهد علمی قوی در خصوص اینكه ثابت كند رژیم های غذایی می توانند در تعیین جنسیت جنین موثر باشد، وجود ندارد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، غزاله اسلامیان با بیان این مطلب اظهار داشت: برخی زنان آبستن جهت تعیین جنسیت فرزندان خود، پیش از حاملگی مبادرت به پیروی از رژیم های غذایی ناصحیح می کنند و این رژیم ها را بدون مشورت با متخصص تغذیه، از راه فضای مجازی و اینترنت دریافت می کنند.
وی ادامه داد: تابحال برپایه یافته های آخرین مطالعات، اطلاعاتی که در مورد افزایش یا تغییر برخی یون ها به منظور بالا بردن شانس فرزند پسر، داده می شود مربوط به مطالعات محدود حیوانی است و در مطالعات انسانی شواهدی در این حوزه وجود ندارد که ثابت کند رژیم های غذایی می توانند در تعیین جنسیت جنین موثر باشند. نقش اسیدی یا قلیایی بودن خون مادر بر جنسیت جنین، باید بدانیم غذای دریافتی، نمی تواند منجر به تغییر pH خون شود و از سویی تغییر جزئی pH خون حتی می تواند سلامت فرد را به خطر بیندازد.
اسلامیان بیان داشت: اگر فردی ادعا کند با رژیم غذایی، تعیین جنسیت می کند، ادعای او پشتوانه علمی ندارد و به سلامت مادر، جنین و در نهایت سلامت نسل های آینده صدمه خواهد زد. چونکه رژیم های غذایی که به قصد دختر یا پسردار شدن به غلط تجویز می شوند، باعث محروم ماندن مادران آبستن از مصرف چندین گروه غذایی و ماده مغذی ضروری برای بدن خواهد شد. همینطور این ادعا که مصرف یا عدم مصرف یک ماده غذایی توسط مادر آبستن می تواند جنسیت جنین را تغییر دهد، کاملا غلط است و این سفارش ها خطرات جدی برای مادر و جنین به دنبال خواهد داشت.
استادیار گروه تغذیه بالینی و رژیم درمانی دانشکده علوم تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه اظهار داشت: پیش از مبادرت به حاملگی و در دوران حاملگی باید از الگوی غذایی سالم پیروی شود و تنها به یک ماده غذایی یا یک ماده مغذی اکتفا نشود؛ چونکه همه مواد غذایی می توانند با تاثیری که بر یکدیگر می گذارند بر نتایج مختلف حاملگی اثرگذار باشند. ازاین رو اگر مادر حاملگی برای تعیین جنسیت جنین از رژیم غذایی خاصی پیروی کند، باید بداند با کمبود ویتامین ها، املاح و اسیدهای آمینه ضروری مواجه می شود که برای مادر و جنین خطراتی به دنبال دارد.1399/05/22
22:16:24
5.0 / 5
1696
تگهای خبر: پزشك , تخصص , تغذیه , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر