یافته محققان فنلاندی؛

وضعیت خوب ویتامین D عامل محافظ در مقابل سرطان

وضعیت خوب ویتامین D عامل محافظ در مقابل سرطان

به گزارش سرشیر طبق نتایج تحقیق جدید، وضعیت خوب ویتامین D بدن هم در جلوگیری از سرطان و هم تشخیص چندین نوع سرطان مفید است.به گزارش سرشیر به نقل از مهر، به قول محققان دانشگاه فنلاند شرقی، تأثیرات ضدسرطانی ویتامین D در پیشگیری و درمان سرطان روده و سرطان های خون کاملاً مشهود است.
بعلاوه واکنش دهی بالا ویتامین D می تواند با خطر کمتر مبتلا شدن به سرطان ارتباط داشته باشد. باآنکه میزان واکنش دهی ویتامین D در میان افراد مختلف فرق می کند.
ویتامین D همواره به خاطر نقش اصلی اش در سلامت استخوان ها شناخته شده است اما محققان معتقدند این ویتامین سیستم ایمنی را تنظیم کرده و تأثیرات ضدسرطانی آن عمدتاً از راه سلول های ایمنی نظیر مونوسیت ها و سلول های T ایجاد می شود.
ویتامین D تاثیراتش را از راه گیرنده ویتامین D (VDR) بدست می آورد که فاکتور رونویسی دخیل در بیان و تنظیم اپی ژنتیکی ژن های بیشماری است.
میزان کم ویتامین D منجر به عملکرد نامطلوب VDR شده و در نتیجه ریسک تبدیل سلول ها به سلول های سرطانی غیرقابل کنترل افزایش می یابد.
در سایر انواع سرطان ها نظیر سرطان پروستات و سینه هم، میزان کم ویتامین D با احتمال بالاتر وقوع سرطان و تشخیص ضعیف تر مرتبط می باشد.
با این حال یافته ها نشان داده است که مکمل ویتامین D همواره باعث کاهش نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان نشده است و تأثیر آن، به میزان واکنش دهی فرد به ویتامین D بستگی دارد.

1399/04/03
15:37:58
5.0 / 5
2690
تگهای خبر: درمان , ژنتیك , سلامت , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر